V.Kavaliauskas: žydų pretenzijos pagrįstos tik į trečdalį pastatų
Vyriausybė pasiruošusi pripažinti žydų bendruomenės pretenzijas į pusantro šimto pastatų Lietuvoje – tik trečdalį iš norimo susigrąžinti turto sąrašo. “Mes patikrinome archyvuose ir galime pasakyti, kad patvirtintas 156-ių sąraše nurodytų objektų priklausymas žydų religiniam bendruomeniniam turtui. 143 objektai nepriklausė, tai daugiausiai buvo privati nuosavybė”, – BNS sakė premjero patarėjas Vilius Kavaliauskas.
Vasarį premjerui Algirdui Brazauskui žydų organizacijos įteikė pageidaujamo susigrąžinti nekilnojamojo turto Lietuvoje sąrašą, kuriame buvo įrašyti 438 pastatai. Šiame trečiajame papildytame sąraše 266 pastatai buvo įrašyti pirmą kartą.
Anot premjero patarėjo, pretenzijos į 90 objektų atmestos dėl nuosavybės teises patvirtinančių dokumentų stokos, apie 49 pastatus archyvuose nerasta “jokių pėdsakų”.
Žydai pretendavo į 109 pastatus Vilniaus senamiestyje ir jo centre, tačiau Vyriausybė, pasak V.Kavaliausko, pagrįstomis pripažįsta tik pretenzijas į 21 pastatą. Religiniu bendruomeniniu turtu pripažinti tik 10 iš 68 sąraše nurodytų pastatų Kaune.
Premjero patarėjas teigė, jog žydų bendruomenė dar galės papildomai pateikti dokumentų, įrodančių pastatų nuosavybę.
Galutinai įvertinus pretenzijų į pastatus pagrįstumą, bus sprendžiama dėl galimybių juos grąžinti natūra arba išmokėti kompensacijas.
V.Kavaliausko teigimu, kompensacijos už grąžintiną žydų religinį bendruomeninį turtą bus pradėtos mokėti ne anksčiau, kai bus baigtos mokėti kompensacijos Lietuvos piliečiams.
“Yra principinis Vyriausybės apsisprendimas, kad kompensacijos už religinį bendruomeninį turtą bus mokamos tik tada, kai bus atsiskaityta su Lietuvos piliečiais už nacionalizuotą žemę ir nekilnojamąjį turtą”, – sakė premjero patarėjas.
Seimas dar turi priimti įstatymų pataisas, leidžiančias grąžinti žydams religinį bendruomeninį turtą. Tokias pataisas, pasak V.Kavaliausko, Teisingumo ministerija turėtų pateikti Seimui šį gruodį.
Pagal iki šiol galiojantį įstatymą dėl religinių bendruomenių nuosavybės teisių atkūrimo žydams buvo grąžinti pastatai, kuriuose buvo įsikūrę kulto pastatai – sinagogos.
Tačiau žydai pretenduoja ir į kitokios paskirties pastatus priklausiusius religinėms bendruomenėms, pavyzdžiui buvusias mokyklas ar ligonines.
Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 4 tūkst. žydų, tuo tarpu prieš Antrąjį pasaulinį karą jų buvo maždaug 220 tūkstančių. Viena didžiausių žydų bendruomenių Rytų Europoje buvo sunaikinta per nacių okupaciją.