Kaip sumažinti triukšmą patalpose?
Triukšmas mus lydi kasdien. Tačiau laikui bėgant, mes priprantame prie tam tikro triukšmo ir jo nebegirdime. Tuomet visiška tyla verčia jaustis net nejaukiai. Dėl to įsijungiame televizorių, klausomės muzikos, kalbamės su artimaisiais. Tačiau kai kaimynai klausosi muzikos ar žiūri televizorių tokiu garsu, kad ir jūs galite sekti rodomo filmo eigą, – tai jau tampa problema. Problema gali tapti ir kaimynų nusiskundimai, esą savo namuose per garsiai klausotės muzikos. Taigi norėdami išvengti minėtųjų problemų, gyvenamosiose patalpose turėtume sukurti tokias akustines sąlygas, kurios tenkintų ir mus, ir mūsų kaimynus.
Pagrindinės blogo garso izoliavimo priežastys stambiaplokščiuose namuose, ypač senos statybos, yra standžios gelžbetoninių konstrukcijų jungtys, kiaurymės sienose ir perdangose, kuriose įrengti elektros lizdai, ventiliavimo kanalai. Garsas sklinda pro betoną – gerą vibracijų laidininką, dar labiau sustiprinantį garsą. Taigi šiame straipsnyje aptarsime dalykus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį kuriant tinkamas akustines sąlygas savo būste.
Grindų izoliacija
Jeigu norime izoliuoti smūgio garsą, geriausia sumontuoti „plaukiojančias“ grindis: tarp esamos perdangos plokštės ir grindų viršutinio išlyginamojo sluoksnio pakloti elastingas, efektyviai smūgio garsą slopinančias plokštes. Jos gali būti pagamintos iš akmens ar stiklo vatos, nes šios medžiagos bene geriausiai sugeria triukšmą. Klojant izoliacines plokštes, ant tarpaukštinės perdangos, tarp viršutinio išlyginamojo sluoksnio ir sienos konstrukcijos, būtina sumontuoti izoliuojančią tarpinę. Svarbu užtikrinti, kad viršutinis išlyginamasis sluoksnis nesiliestų su kitomis pastato konstrukcijomis.
Reikėtų nepamiršti palikti oro tarpo tarp grindų plokštės ir sienos, o dar geriau – užpildyti jį elastinga tarpine, kad aplinkinėms sienoms nepersiduotų smūginis garsas. Ši priemonė bus efektyvi tik tuomet, kai patalpoje bus įrengtos „plaukiojančios“ grindys.
Pertvarų izoliacija
Didinant pertvaros storį, dėl žemesnių rezonansinių dažnių gerėja visos konstrukcijos garso izoliavimo savybės. Tačiau vien tik didinant pertvaros storį jos neužpildant, norimų rezultatų nesulauksime. Jie pasiekiami bent iš dalies užpildžius pertvarą izoliuojančia medžiaga.
Daugiasluoksnę pertvarą reikėtų įrengti taip, kad konstrukcijos viduje garso bangos energija būtų sugeriama ir išsklaidoma. To galima pasiekti abiejose pertvaros pusėse įrengus daugiasluoksnę gipso kartono lakštų konstrukciją, o ertmę užpildžius akmens vata. Trisluoksnę mūrinę pertvarą galima sukurti iš plytų ar blokelių bei akmens vatos užpildų tarp jų.
Montuojant pertvaras naujai statomose patalpose, pirmiausia rekomenduojama įrengti pertvaras, vėliau lyginamąjį sluoksnį ar „plaukiojančias“ grindis. Didelę įtaką turi pertvarų sujungimas su kitomis pastato dalimis, kuomet jungtys tampa garso tiltais. Ir šiuo atveju rekomenduojama naudoti elastingas tarpines. Netinkamai suprojektuotos ar sumontuotos pertvaros garso izoliavimo savybės gali pablogėti iki 10 dB (visų pirma dėl šoninio garso sklidimo).
Statant pertvarose negalima palikti statybinių atliekų ir šiukšlių (gipso kartono atraižų, plytų). Dėl jų padidėja užpildo standumas, didinami rezonansiniai dažniai ir prastėja pertvaros garso izoliavimo savybės.
Lubų izoliacija
Lubas izoliuoti nuo smūginio garso, kurį sukelia, pavyzdžiui, jūsų kaimynai, pakankamai sunku. Tai turėtų padaryti patys kaimynai, kurių žingsnius ar skambinimą pianinu jūs girdite.
Lubas izoliuoti verta tuo atveju, kai triukšmu, sklindančiu iš jums priklausančių patalpų, skundžiasi aplinkiniai. Taip pat, jei norite, kad jūsų patalpos būtų mažiau skambios, tai yra mažiau aidėtų. Efektyviausiai garsą sugeria specialios pakabinamosios akustinės lubos, tačiau jos turi būti pakabintos ant elastingų laikiklių – įprasti metaliniai laikikliai čia netiks.
Durų garso izoliacija
Renkantis įėjimo į butą duris, reikėtų apsispręsti, ar norime vidaus patalpas apsaugoti nuo išorės triukšmo. Buto viduje naudojamų durų garso izoliavimo savybes galime pasirinkti pagal savo norus. C garso klasės pastatuose rekomenduojama naudoti duris, kurių laboratorinis garso izoliavimo rodiklis ne mažesnis kaip 33 dB. B garso klasės pastatuose rekomenduojamų naudoti durų rodiklis turi būti ne mažesnis kaip 38 dB. Durų garso izoliavimo savybės priklauso nuo varčios konstrukcijos, sandarinančių tarpinių tarp varčios ir staktos bei užrakto sureguliavimo.
Langų įstiklinimas
Norint sumažinti iš išorės sklindantį triukšmą, galima naudoti dvigubą langų įstiklinimą. Dvigubi ar trigubi stiklo paketai gerokai pagerina izoliaciją nuo išorinio triukšmo. Siekiant itin geros triukšmo izoliacijos, įstiklinamoje angoje montuojami skirtingo storio stiklai arba jie išdėstomi skirtingu kampu. Jei norime išvengti rezonansinių virpesių, neretai susidarančių tarp dviejų panašios masės membranų, galima pritaikyti abi priemones iš karto. Triukšmas sumažinamas dar labiau, jei tarp stiklų įdedamas garso bangas sugeriantis skaidrus ekranas (plėvelė).
Fasadų ir pastogių izoliavimas
Fasadų izoliacinėmis plokštėmis ne tik apšiltinimas pastatas, bet ir padidinamas pastato išorinių sienų oro garso izoliavimo rodiklis net iki 20 dB. Tačiau reikia nepamiršti langų ir kitų angų užpildymo išoriniuose sienos sluoksniuose.
Išorės triukšmą gali sumažinti pastogių izoliavimas akmens vatos gaminiais. Vienas gaminio sluoksnis dedamas tarp sijų, o kitas – statmenai pirmajam, skersai sijų. Šis metodas padeda efektyviai sumažinti išorinį triukšmą.
Kiti būdai
· Plyšių užtaisymas. Garsą izoliuoti padeda visų plyšių užtaisymas. Būtent pro juos sklinda aukšto dažnio gerai girdimas triukšmas.
· Aparatūros garso šaltinius rekomenduojama statyti ant minkštos dangos: specialių kamštinio medžio ar guminių kilimėlių. Reikėtų vengti juos tvirtinti prie sienų. Grindų dangą taip pat geriau pasirinkti minkštą kiliminę ar kamštinio medžio.
· Vamzdžiais, kanalais ir komunikacijų įrenginiais iš vienos patalpos į kitą sklindantis triukšmas gali būti sumažinamas tokių komunikacijų ir sienų sankirtų vietose įrengus garsą izoliuojančias tarpines.
Norint pasiekti gerų rezultatų, garso izoliacijai nepakanka naudoti tinkamas medžiagas. Nesilaikant technologinių reikalavimų, neatidžiai montuojant konstrukcija yra sugadinama ir gebėjimas izoliuoti garsą gali sumažėti keliais ar net keliolika decibelų. Labai svarbi ir statybininkų darbo kokybė. Būtina užsandarinti visus plyšius, įtrūkimus, kadangi bet koks plyšys tampa garso tilteliu.