Antakalnio bendruomenė
Asociacija “Antakalnio bendruomenė”
Asociacija “Antakalnio bendruomenė” įkurta 2004 m. Bendruomenės pirmininkas – Seimo narys socialdemokratas Algirdas Paleckis. Iniciatyvinė grupė, o šiuo metu – Bendruomenės valdyba – tai grupė bendraminčių, kuriuos vienija pasibodėjimas biurokratija, siekis atkreipti dėmesį į vis dar neišreikštus žmonių poreikius bendrauti, aptariant šiandienos vilniečių, antakalniečių rūpesčius, atskleidžiant naujas, neišnaudotas galimybes, kurių įgyvendinimas priklauso tik nuo mūsų pačių iniciatyvos, sumanumo, gebėjimo spręsti kartu ir būti tikra bendruomene. Sakoma, “dvi galvos – ne viena…” tačiau “geriau viena galva, bet savo…”
Asociacijos veikloje dalyvauja verslininkai, studentai, kultūrininkai – “visų luomų antakalniečiai”, nelinkę lūkuriuoti, kol kas nors sutvarkys jų pačių, Antakalnio ir viso miesto reikalus, trumpai tariant, neabejingieji bendruomenės reikalams, urbanistinei, socialinei, kultūrinei, istorinei”Antakalnio” sąvokai ir santvarkai.
Neabejingam žmogui , piliečiui, Antakalnio istorinis, kultūrinis ir socialinis “inventorius” būtų labai didelis ir brangus. Šia prasme Antakalnis labai didelis, daugiakalbis Vilniaus rajonas prie Neries – seniūnija, policijos komisariatas, parapija, kvartalas: Saulės slėnis, Šilas su buvusiais kariuomenės įtvirtinimais ir bunkeriais (o kur Teismas?..), tai kunigaikščių Sapiegų dvaras ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybės kanclerio rezidencija, tai Šv. Petro ir Povilo bažnyčia, tai Studentų miestelis Saulėtekyje, tai šaltiniai Neries pakrantėje, pievos, vaikų darželiai, gimnazijos ir aukštosios mokyklos, užsienio šalių diplomatinės atstovybės, Valakampiai, tai mūsų gyvenama erdvė, kur anaiptol ne per daug pasirūpinta nei praeities paveldu, nei šiandienos būkle. Ir kur gyvenama ne vien šviesuolių, teisuolių ir doruolių. Kažkodėl, 1990 m. Antakalnyje mėgino įsikurti netgi “Jedinstvo” būstinė, o paneriais ir dabar tebeslampinėja valkatos “bomžai”.
2005 m. surengtas Antakalnio gyventojų susitikimas su Antakalnio Policijos Komisariato pareigūnais buvo vienas tokių Asociacijos renginių, kurie, mūsų manymu, yra trūkstami ir galėtų išjudinti temas, kurioms vis dar pristinga dėmesio. Po truputį tikėtumės atkurti pasitikėjimą tarp eilinio piliečio ir valstybės pareigūno, pasitikėjimą, kuris dar neseniai buvo visiškai pakirstas, ir be kurio neįmanoma jokia santvarka, juo labiau – tradicinė bendruomenės savivalda, kuomet visi klausimai sprendžiami bendruomenės narių susitarimu, o sprendimai įgyvendinami suteikiant valdžios įgaliojimus bendruomenės išrinktiems asmenims.ir valstybinių institucijų pareigūnams. Laukti, kol mums bus išdėstyta demokratija, nėra laiko – ką spėjame nuveikti, tai tik savo pačių galvomis.
Pro šalį teka Neris, praūžia rokerių paradai, FiDi karavanai su Dinu Zauru, kas rytą praskrieja Prezidento kortežas, ateina ir praeina rinkimai ir referendumai , kalendorinės, religinės ir pasaulietiškos šventės, tačiau vis lieka nuojauta, jog visa tai dar nėra galutinis, visuotinai priimtinas, tikrai smagus ir sveikas gyvenimo ritmas. Nors, kai kas vyksta: klinikose “Ligos istorija” nuo šiol tampa”Sveikatos istorija”, seniūnijos tvarkomi Valakampių pliažai, troleibusai pasiekia Saulėtekį ir Senąją plytinę, Antakalnio santvarka vis labiau vista savitarna, daugelis dalykų pasirodo įveikiami mūsų pačių jėgomis, nors vis dar tebesitęsia diskusijos, “ką gi daryti su tais Sapiegų rūmais”. Gerai, kad diskutuojama – dėl daugelio klausimų, ilgai nekeltų, galiausiai paaiškėja, jog labiausiai trūksta vieningos pozicijos, o iš tikro tereikia labai nedaug – tik geros valios, noro išgirsti, suprasti vieniems kitus, drąsos gerai paieškoti ir sumanumo rasti kartais atrodančius nepasiekiamais ir neįmanomais dalykus, priemones, pajėgas, išteklius. Žodžiu, šiek tiek geros valios ir sveiko proto, ir Antakalnis taps ne “Vasiuki”, ne tinginio utopija Ostapo Benderio kliedesiuose. Norėtųsi tikėti, jog bendromis antakalniečių pastangomis Antakalnio seniūnijos rajonas taps vis labiau tinkama erdve žmonių bendruomenės kasdieniam buitiniam, kultūriniam ir dvasiniam gyvenimui.