„Time“ Metų žmogus – „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas
Įtakingas JAV žurnalas „Time” trečiadienį paskelbė 2010 Metų žmogų. Juo tapo socialinio tinklo „Facebook” įkūrėjas Markas Zuckerbergas.Žurnalo teigimu, M. Zuckerbergas nominuotas už tai, kad „sujungė daugiau nei pusę milijardo žmonių ir nutiesė tarp jų socialiniu ryšius; už naujos informacijos apsikeitimo sistemos sukūrimą; ir už tai, kad pakeitė mūsų visų gyvenimo būdą”.
M. Zuckerbergas socialinį tinklą sukūrė prieš beveik septynerius metus, 2004 metų vasarį, studijuodamas Harvardo universitete. Tuo metu jam buvo 19 metų. Svetainės, kuri tuo metu vadinosi Thefacebook.com, serverį vaikinas laikė bendrabučio kambaryje.
Šiais metais prie „Facebook” (jau netekusio priešdėlio „the”) yra prisijungę per 550 mln. žmonių. Kitaip sakant, „Facebook” paskyrą turi kas 12-as planetos gyventojas. Kasdien socialinis tinklas pasipildo maždaug 700 tūkst. naujų narių. Socialinio tinklo nariai kalba 75-iomis kalbomis ir visi kartu svetainėje per mėnesį praleidžia daugiau nei 700 mlrd. minučių.
Kitaip sakant, per mažiau nei 7 metus M. Zuckerbergas sujungė vieną dvyliktąją žmonijos į didžiulį tinklą, taip sukurdamas socialinę erdvę, kuri jungia beveik dvigubai daugiau žmonių, nei gyvena JAV.
Jei „Facebook” būtų valstybė, ji būtų trečia pagal dydį pasaulyje po Kinijos ir Indijos.
Svetainė gimė juokais, kaip pramoga laisvalaikiu, tačiau virto kažkuo tikru ir pakeitė tai, kaip žmonės bendrauja ir yra susiję vieni su kitais. Šiuo metu mes gyvename savo socialinį gyvenimą pelną nešančiame tinkle, kuris, bent „popieriuje”, M. Zuckerbergą pavertė šešiskart milijardieriumi.
M. Zuckerbergo vaikystė
M. Zuckerbergas priklauso tai žmonių kartai, kuri prisimins gyvenimą prieš internetą. Jis gimė 1984 metais ir gyveno Dobbs Ferry miestelyje, Niujorko valstijoje. Jo tėvas Edvardas yra odontologas, mama Karen – psichiatrė, M. Zuckerbergas turi tris seseris. Vyriausioji sesuo Randi šiuo metu yra „Facebook” vartotojų rinkodaros ir socialinių iniciatyvų skyriaus vadovė.
E. Zuckerbergas teigia, jog sūnus yra „stiprios valios ir nepalenkiamas”. „Į kai kurių vaikų klausimus užtenka atsakyti „taip” arba „ne”. Marko atveju, jei jis kažko paklausdavo, atsakymas „taip” dažniausiai tikdavo, tačiau jei ketinai atsakyti „ne”, tam reikėjo būti pasiruošus stiprius argumentus, paremtus faktais, patirtimi, logika, priežastimis. Mes galvojome, kad jis ateityje taps advokatu, ir galės nesunkiai įtikinti prisiekusiuosius”, – teigė E. Zuckerbergas.
M. Zuckerbergas baigė vietos vidurinę mokyklą, o vėliau mokėsi Phillips Exeter akademijoje Naujajame Hampšyre. Jį labiausiai domino antikinės kalbos ir fechtavimasis. Be to, kartu su klasės draugu jis buvo sukūręs muzikos rekomendacijų programą „Synapse”, kurią už maždaug 1 mln. dolerių nesėkmingai bandė nusipirkti AOL ir „Microsoft”. Vėliau M. Zuckerbergas nusprendė įstoti į Harvardo universitetą. Čia jam ir gimė idėja kurti „Facebook”.
Keistas bendravimo būdas
M. Zuckerbergas dažnai – ar net visada – apibūdinamas kaip atsiskyręs, nebendraujantis, tačiau iš tiesų taip nėra. Tiesa tai, kad bendravimas su juo gali būti tikru iššūkiu. Jis bendravimą traktuoja kaip apsikeitimą informacija, todėl stengiasi, kad tai vyktų kaip įmanoma greičiau ir efektyviau. Jis kalba greitai ir tiksliai, o jei neturi informacijos, kurią nori perduoti, nutyla. Pokalbio metu jis gali kurį laiką nieko nesakyti, o veide nerodyti emocijų. Dažniausiai jis žiūri tiesiai į pašnekovą šiek tiek labiau, nei vidutiniškai, atmerktomis akimis, o tai priverčia susimąstyti, ar ant tavo galvos neropoja voras.
Tačiau M. Zuckerbergas yra malonus žmogus. Jis turi žavią šypseną ir nesidrovi akių kontakto. Jis galvoja ir kalba greitai, tačiau jis siekia, kad ir pašnekovas reaguotų taip pat greitai.
Pinigams jis yra visiškai abejingas. Lyginant su paprastai žmonėmis, jis gyvena kukliai, tačiau turint omenyje tai, kad M. Zuckerbergo turtas yra vertinamas 6,9 mlrd. dolerių, galima sakyti, kad jis yra atsiskyrėlis. M. Zuckerbergas gyvena nuomojame name netoli „Facebook” biuro. Jis nuolat dirba, šiuo metu vienintelis jo hobis yra kinų kalbos studijos. Jis vairuoja juodą „Honda Acura TSX” – milijardieriui tokia mašina, kaip eiliniam žmogui paspirtukas.
M. Zuckerbergas iš tiesų nėra nei atstumtasis, nei vienišius. Atvirkščiai. Jis praleido visą savo gyvenimą jaukiose, palaikančiose, intensyviai bendraujančiose socialinėse aplinkose: pirmiausia – Zuckerbergų šeimoje, tuomet Harvardo bendrabutyje, o dabar – „Facebook”, kur jo geriausi draugai yra bendradarbiai. Čia nėra atskirų kambarių, o darbas puikus. M. Zuckerbergas mėgsta būti tarp žmonių. Jis nesukūrė „Facebook” tam, kad turėtų socialų gyvenimą. Jis sukūrė tinklalapį tam, kad visi kiti jį turėtų.
Beje, ar žinojote, kodėl „Facebook” yra mėlynas? Todėl, kad M. Zuckerbergas neskiria raudonos ir žalios spalvos. Yra daug spalvų, kurių jis nemato, tačiau mėlyną jis regi puikiai.
Interneto vizija
M. Zuckerbergo interneto „feisbukizacijos” vizija yra maždaug tokia: kad ir kur naršytum internete, matysi savo draugus. „Amazon” matysi draugų apžvalgas. „YouTube” galėsi pasižiūrėti vaizdo įrašus, kuriuos žiūrėjo tavo draugai, arba pirmiausia pasiskaityti jų komentarus. Šios apžvalgos ir komentarai bus reikšmingi todėl, kad vartotojas žinos, kas juos parašė. Jie turės socialinį kontekstą. Žmonėms nesvarbu, kad 100 tūkst. kitų žmonių mėgsta „x”. Jei trys tavo geriausi draugai mėgsta „y”, tu rinksiesi „y”.
Gali būti, kad M. Zuckerbergas nujaučia, ko žmonėms reikia. 2005 metais bene aršiausia kova internete vyko nuotraukų rinkoje. Į ją atėjo „Facebook”, ir tikrai galima sakyti, kad svetainė į susišaudymą atsinešė peilį. „Tai buvo, ko gero, mažiausia funkcijų turėjęs produktas internete. Nuotraukų raiška buvo per maža tam, kad jas būtų galima atspausdinti. Jų nebuvo galima net normaliai surūšiuoti”, – teigė „Facebook” technologijų skyriaus vadovas Bretas Tayloras. Tačiau „Facebook” turėjo vieną dalyką, ko neturėjo kiti: žmones. Įkėlęs nuotrauką į „Facebook” galėjai joje pažymėti savo draugus ar pažįstamus. Paaiškėjo, jog tai žmonėms rūpėjo labiau, nei bet kas kitas. Jie nenorėjo grupuoti nuotraukų aplankuose; jie norėjo rūšiuoti jas pagal nufotografuotus žmones. Per dvejus metus „Facebook” nuotraukų tarnyba apdorojo daugiau nuotraukų, nei specializuotos svetainės, tokios kaip „Photobucket”, „Flickr” ar „Picasa”. Šiuo metu „Facebook” talpina daugiau nei 15 mlrd. nuotraukų. Kasdien į tinklalapį įkeliama per 100 mln. naujų nuotraukų.
Gerai pagalvojus, „Facebook” galėjo įkurti tik toks greitai mąstantis, savimi pasitikintis, nesiblaškantis ir socialus žmogus, kaip M. Zuckerbergas. „Atsimenu, kaip kalbėdavome apie socialinius tinklus koledže. Tuomet tik darėme prielaidą, kad ateityje pasaulis galėtų būti toks, koks yra šiuo metu. Tačiau tuo metu galvojome, kad mes tik koledžo vaikiai. Kodėl buvome tie žmonės, kurie visa tai sukūrė? Tai beprotiška! Matyt, kitiems žmonėms tai nerūpėjo taip smarkiai, kaip mums”, – sakė M. Zuckerbergas.
„Time” Metų žmonės
„Time” Metų žmogaus nominacija anksčiau buvo skirta tokioms asmenybėms, kaip JAV prezidentai Franklinas D. Ruzveltas, Džonas Kenedis, Ričardas Niksonas, Bilas Klintonas, Džordžas Bušas, Barakas Obama ir kiti, taip pat nacistinės Vokietijos vadovui Adolfui Hitleriui, Didžiosios Britanijos premjerui Vinstonui Čerčiliui, karalienei Elžbietai II, Sovietų Sąjungos vadovams Josifui Stalinui ir Michailui Gorbačiovui, popiežiui Jonui Pauliui II, Lenkijos prezidentui Lechui Valesai ir kitiems.