Studentų išradingumas – be ribų
Jauniesiems Lietuvos mokslininkams nestinga idėjų, kurios ir dabar galėtų būti pritaikomos įvairiose srityse.
Studentiškų idėjų gausa
Kauno technologijos universitete (KTU) neseniai vykusioje jaunųjų mokslininkų parodoje “Technorama” buvo galima įsitikinti, kad Lietuvos studentų galvose knibždėte knibžda įvairių idėjų: pristatyti 68 išradimai ir moksliniai darbai – nuo aukštųjų technologijų iki praktiško bei madingo dizaino sprendimų.
“Kauno diena” pasidomėjo, ar jaunųjų mokslininkų darbai gali sudominti verslininkus ir būti pritaikyti praktiškai.
“Išradingo jaunimo Lietuvoje – apstu. Svarbiausia jam sudaryti tinkamas sąlygas idėjoms plėtoti. Vyresnieji turėtų laiku pastebėti ir tinkamai jas išnaudoti. Kartais studentiški darbai nepagrįstai nuvertinami”, – įsitikinusi KTU Inovacijų skyriaus vedėja Violeta Kaunelienė.
Specialistai pastebi, kad dalis studentų telekomunikacijų, mechatronikos, valdymo inžinerijos, informacinių technologijų projektų jau yra įgyvendinami verslo įmonėse.
Jaunimui netrūksta optimizmo
KTU įvairių fakultetų studentai ne tik plėtoja įvairias idėjas, bet ir stengiasi mokslinius sprendimus pateikti akiai patraukliomis formomis.
Chemijos fakulteto studentai sukūrė tamsoje šviečiančią medžiagą, kuri saulės energiją transformuoja į elektros energiją.
“Mūsų išradimas padės kasdieniame gyvenime. Jis pritaikomas visose srityse: nuo buities iki drabužių siuvimo pramonės. Mūsų sukurta medžiaga galima nudažyti drabužius ir jie švies naktį. Tikimės, kad ji ateityje pakeis elektros lemputes. Medžiagos efektyvumas – 100 proc.”, – optimistišką ateitį piešė KTU Chemijos fakulteto studentas Dalius Gudeika.
Nusitaikė į upes
KTU dėstytojai įsitikinę, kad kai kurie studentų sukurti prietaisai jau artimiausiu laiku galėtų būti pritaikyti praktiškai. Vienas tokių išradimų – upių vandens lygio matavimo sistema skirta baidarininkams.
“Matavimo sistema bus pastatyta upėse. Baidarininkai prieš žygį galės sužinoti, ar upėse užtenka vandens, ar verta planuoti kelionę. Sužinoti informaciją bus galima turistams skirtame puslapyje. Pirmąja upe, kurioje bus įrengta naujoji sistema, taps Jiesia”, – žadėjo informacinių technologijų studentas Karolis Piliponis.
Šis KTU informacinių technologijų studentų projektas neseniai vykusioje parodoje “Technorama” buvo pripažintas geriausiu ir apdovanotas pinigine premija.
“Naujus išradimus galima sukurti greitai. Svarbiausia rasti, kur tas idėjas realizuoti. Tam ir reikalingos parodos. Įvairūs žmonės ir bendrovės žino apie mokslinius darbus. Galbūt kam nors jie patiks ir vėliau bus įgyvendinti”, – vylėsi KTU fizikos katedros studentai Feliksas Sakalauskas ir Rimas Šeperys.
Jie yra sukūrę mikroprocesorinę dviejų krypčių lazerio spindulio atlenkimo pavarą, kuri piešia tekstinius užrašus ir kitus statinius bei animacinius vaizdus ant plokščio paviršiaus.