Socialinių tinklų saugumas
Pastaraisiais metais, smarkiai išpopuliarėjus internetiniams socialiniams tinklalapiams, vis daugiau ir įvairaus amžiaus interneto naudotojų tampa registruotais šių socialinių tinklų nariais bei noriai naudojasi jų teikiama informacija ir paslaugomis. Socialiniai tinklai suteikia galimybę lengviau bendrauti su draugais, susirasti senus pažįstamus ar užmegzti naujus kontaktus, patogiai ir greitai keistis informacija, nuotraukomis ar kita medžiaga, rašyti savo asmeninį dienoraštį, klausytis mėgstamų grupių muzikos, diskutuoti ir pan. Šie tinklalapiai yra populiarūs ne tik tarp paauglių, bet ir tarp suaugusiųjų.
Populiarių socialinių tinklų statistika (žiūrėta 2010-02):
Socialiniai tinklai | Vartotojų skaičius |
---|---|
www.one.lt | ~ 882 232 |
www.draugas.lt | ~ 270 512 |
www.point.lt | ~ 210 095 |
www.frype.lt | ~ 2 591 085 |
www.klase.lt | ~ 370 000 |
www.facebook.com | ~ 400 mln. (481 340 vartotojų iš Lietuvos) |
www.twitter.com | ~ 75 mln. |
Augantis šių tinklalapių populiarumas ir generuojami milžiniški vartotojų srautai traukia ir piktavalių dėmesį. Kuriama ir platinama vis daugiau kenkėjiškos programinės įrangos, nukreiptos prieš socialinių tinklų vartotojus. Todėl verta susimąstyti apie socialiniuose tinkluose esančius pavojus. Juk visuomet išlieka reali grėsmė, jog vartotojai gali susidurti su patyčiomis, užgauliojimais, privačios informacijos vagystėmis ir kenkėjiškomis programomis.
Kaip apsisaugoti nuo grėsmių socialiniuose tinkluose?
- Kruopščiai apgalvokite, kokią informaciją apie save norite pateikti. Venkite skelbti savo asmeninę informaciją (telefono numerį, šeimos ryšius, gyvenamos vietos adresą, mokymo įstaigą, darbovietę ir t. t.) ir, jeigu yra galimybė, nustatykite, kokios draugų grupės gali matyti šią informaciją – taip išvengsite privačios informacijos vagystės bei jos panaudojimo piktavališkiems veiksmams.
- Būkite atsargūs ir ignoruokite visas įtartinas privačias žinutes, gautas iš jūsų draugų ar pažįstamų socialiniuose tinkluose. Jei abejojate, geriau pasiklauskite draugo, ar jis tikrai siuntė jums šią žinutę, nes dažnai pasitaiko atvejų, kad vienas iš jūsų draugų kompiuterių būna apkrėstas kenkėjiška programine įranga, kuri siuntinėja žinutes su nuoroda į kenkėjišką internetinę svetainę visiems to draugo virtualiems draugams. (Vienas iš tokių kenkėjiškų programinių kodų – Koobface kirminas).
- Atminkite, kad internetas yra viešas informacijos šaltinis. Paskelbus informaciją, ją yra sunku pašalinti, kartais ją ir ištrynus, ji vis tiek būna matoma kitiems vartotojams šio tinklalapio kopijoje, tad skelbkite tik tokią informaciją (nuotraukas, vaizdo klipus, komentarus ir pan.), kuri jūsų ar kitų asmenų nediskriminuos ir neįžeis. Jeigu socialiniame tinklalapyje randate tokio pobūdžio informacijos, kreipkitės į to tinklalapio administratorių, kad šią informaciją pašalintų.
- Venkite leisti socialinių tinklų interaktyvioms programoms gauti privačius jūsų duomenis bei joms aktyvuotis. Kad ir kokios jos būtų smagios ir žaismingos, jose gali slėptis kenkėjiškas kodas, kuris gali pavogti jūsų konfidencialius duomenis ir užvaldyti jūsų socialinio tinklalapio profilį.
- Būkite atsargūs su nepažįstamais vartotojais. Bendraudamas internetu nežinai su kokiu žmogumi bendrauji, taigi geriau nesuteikite jam jokios asmeninės informacijos, nepasakokite to, ko nepasakotumėte gatvėje sutiktam nepažįstamajam.
- Peržiūrėkite socialinių tinklų privatumo nustatymus. Dažniausiai šiuose tinklalapiuose yra automatiškai nustatytos teisės peržiūrėti jūsų profilio informaciją visiems vartotojams (standartinis nustatymas). Pakeiskite privatumo nustatymus pasirinkdami, kokios grupės ar asmenys gali pasiekti jūsų asmeninę bei kitą informaciją.
- Apgalvotai parinkite slaptažodžius bei kruopščiai juos saugokite. Nenaudokite slaptažodžiui ištisinių žodžių, vardų, datų ar pan. Slaptažodis turėtų būti sudarytas iš atsitiktinių raidžių (didžiųjų ir mažųjų), skaičių ir simbolių (,.;^&(%$#@!). Jei slaptažodis yra lengvai įsimenamas – jis gali būti lengvai ir atspėtas. Taip pat slaptažodžiai turi būti reguliariai keičiami. Pasitikrinti slaptažodžio stiprumą galite čia.
- Pasidomėkite informacijos saugumo ir privatumo politiką, kuri nustato pagrindinius principus bei tvarką, kaip socialinių ryšių svetainėje yra tvarkomi naudotojų asmens duomenys.
- Reguliariai atnaujinkite apsaugos programas, internetines naršykles, operacines sistemas bei kitas taikomąsias programas. Nustatykite jų automatinį atnaujinimą. Naudokite antivirusines ir anti-spyware programas apsaugai nuo virusų ir šnipinėjančių programų. Įdiekite sistemoje užkardą.