Socialiniai tinklai – darosi labai karšta…
Spalio 25 diena – Microsoft ir Facebook paskelbia, kad Microsoft investuos į Facebook 240 milijonų dolerių, taip gaudami 1,6% Facebook akcijų.
Kas iš to:
- Visi pradeda svarstyti, ar tik čia nebus pradžia Google eros pabaigos. Juk kaip taip galėjo nutikti?! Microsoft aplenkė Google! Neįmanoma! (ir panašiai). Google CEO pareiškia, kad Google nemano, kad jai reikia pirkti bet kokį sėkmingą verslą, kuris kertasi su jų. (kas ilgokai buvo panašu į jų strategiją – kokie 50% paslaugų buvo nupirkti, o vėliau išvystyti pačios Google. Tiek Google Docs, tiek GTalk, tiek Analytics, tiek dar savo eilės laukiantys Grand Central ar jaiku).
- Pagaliau kažkas tiksliai nustato Facebook vertę – tai turbūt viena iš pašnekesių temų Silicio Slėnyje per pietus. Vertė – 15 milijardų dolerių. Nemažai, sakyčiau.
- Padaugėja įdomių nuomonių, apie tai, ar Facebook – tikrai ateitis. Net The Economist pasirodo rašinys, kuris teigia, kad visas šitas bumas perdėtas. Kodėl? Todėl, kad socialiniai tinklai praranda vertę, kai viršijama tam tikra vartotojų skaičiaus riba. Kodėl? Todėl, kad pasimeti tarp draugų, tarp grupių, tarp pakvietimų, ir tavo pagrindinis noras – sužinoti, ką veikia tavo draugai, ir kartu pranešti jiems, ką veiki tu – pasidaro nebeišpildomas. Sakyčiau, one.lt efektas.
- Kiti pastebi, kad Facebook graži ateitis bus tik tada, jei tai taps tarsi mini internetas, su savo programėlėmis (widget’ais), ir vartotojai kaip bazę naudos ne naršyklę, o naršyklėje atidarytą Facebook langą (o gal tiesiog turėsime Facebook naršyklę?). Jei taip įvyktų – pajamos iš reklamos tiesiog garantuotos. Kodėl taip neturėtų įvykti? Nes internetas yra grįstas atvirais standartais, o Facebook sukuria uždarą sodelį, į kurį norėdamas patekti, turi užsiregistruoti, ir iš kurio informacijos negali išsinešti (plačiau apie uždarus sodus).
- Treti vis dar neabejoja, kad Facebook – tai ateitis. Kodėl? Nes turint tokią vartotojų bazę, turint tiek jų duomenų, tiesiog neįmanoma nepasinaudoti tuo. Kaip kažkas pasakė – įsivaizduokit, kad Facebook, tai visų žmonių telefonų knyga, kur ne tik kontaktai, bet ir visi jų pomėgiai, ryšiai su draugais ir kitos asmeninio gyvenimo detalės, kurios yra labai vertinamos reklamos rinkoje. Be to, tas perversmas, kurį sukėlė pati koncepcija leisti programuotojams kurti programėles, o jų nešamą pelną pasilikti sau, irgi yra kažkas tokio internete.
Praėjo nepilna savaitė….
Spalio 31 dieną, Google paskelbė apie savo naują projektą – OpenSocial.
Kas iš to?
- Alternatyva Facebook API, paprastai tariant platforma, kuri leidžia kurti tokio pat tipo programėles, kaip ir Facebook, tik yra atvira ir kuriama standartinėmis kalbomis (HTML/JS/CSS). Kas svarbiausia, ji naudojama tunto socialinių tinklų, kurie visi palaiko šį standartą. Kitaip sakant – sukurk vieną kartą, o naudok bent 10 tinklų.
- Tas tuntas socialinių tinklų – ne šiaip sau. Pradedant pačios Google Orkut, ar senbuviais kaip Hi5, LinkedIn, ar Ning. Tiesa, stambiausiųjų žaidėjų (MySpace, Bebo ar paties Facebook nėra).
- Tai ne kuriamas projektas, bet jau visiškai funkcionalus. Jau šiandien turėtum galėti pamatyti tam tikrus modulius paminėtuose socialiniuose tinkluose.
- Yra dar n dalykų, kuriuos reiktų paminėti, bet aš siūlau geriau paskaityti Ning įkūrėjo M. Andreseen’o įrašą apie šį projektą. (Offtopic: jo tinklaraštį ir šiaip labai verta skaityti, jis yra vienas mano mėgiamiausių)
Praėjo dar diena kita……
Lapkričio 1dienos vakare (Lietuvos laiku) MySpace bei Bebo paskelbė prisijungiantys prie Google OpenSocial iniciatyvos. Ką tai reiškia?
- Pirma, kad koalicija gerokai didesnė už Facebook. Facebook aplanko 73.5 milijono vartotojų. Lentelėje apačioje galite pamatyti, kiek vartotojų turi koalicijos nariai.
- Facebook iš tikrųjų užspaustas į kampą. Labai tikėtina, kad jie prisijungs prie šios iniciatyvos. Ką tai reiškia? Na, Google vėl nugalėjo ..
- Facebook nebeturi savo didžiausio privalumo. Jis išnyko kaip 1 2 3. Dar daugiau, drįstu pasakyti, kad jis net dabar atsilieka. Jei vartotojai įpras naudoti tuos pačius modulius skirtinguose tinkluose, negalėdami to padaryti Facebook, jie tiesiog jį paliks.
- Tai, kad Google akcijų kaina šiuo metu patrakusiai kyla į viršų (jau viršija 700USD), yra labai normalu. Kažkas kalbėjo apie Google prasidedantį krachą? Juos pasaulis jau pamiršo.
O mums kas iš to?
Man asmeniškai linksmiausia, kad Microsoft vėl kaip ir liko ant ledo. Karvė ant ledo. Cha.
Antra, mes gali susikibę už rankučių pasidžiaugti, kad internetas liks atviras, kaip ir buvo anksčiau. Jokių Facebook naršyklių.
Trečia, socialinių tinklų funkcionalumas padidės. Gal nebeturėsim tokių pavyzdžių kaip one.lt. (Įdomu, o naudoti tą API nebus sudėtinga? – juk čia galima ir lietuviškiems socialiniams tinklams pritaikyti…)
Ketvirta, žiema bus karšta. Ir visai tikėtina, kad dar sulauksim tiek įdomių žingsnių iš Facebook, tiek iš Google, tiek iš kitų žaidėjų. Gal visgi čia buvo koks burbulas?
Aš tuo tarpu dar kartą paieškosiu tų 30-40 mečių one.lt, kurių ten dauguma, pasakt statistinių rodiklių…. Anjiaa…. ;*}