Pavydas – kas tai?
Draugaujate jau keletą mėnesių. Viskas puiku. Tu myli jį, jis myli tave ir atvirkščiai. Norėtum, kad tai tęstųsi amžinai, bet…
Dažnai puikiems santykiams sutrukdo tas bjaurus PAVYDAS. Jį galima suskirstyti į dvi rūšis:
Kai vienas ar abu partneriai neįvykdė ištikimybės įsipareigojimų, todėl dabar juos abu kamuoja pavydas.
Kai vienas pavydi kito, nors tam nėra jokios priežasties.
Aptarsime būtent antrą pavydo rūšį. Jei teko patirti nepelnytą pavydą, tavo nusiskundimas greičiausiai skamba maždaug taip: “Jis toks pavydus. Ypač mano draugams/bendramoksliams/bendradarbiams… Nors nėra visiškai jokios priežasties jam šitaip jaustis”.
Kai žmogus pajunta pavydą be jokios priežasties, pirmoji priežastis yra BAIMĖ.
Pavyduolis gali to nesuprasti arba nenorėti pripažinti, bet tai yra faktas. Jis tiesiog bijo prarasti mylimą žmogų, o kartu su juo ir meilę, draugystę bei švelnumą.
Pavydas – ne tik iš baimės. Antra priežastis yra paprasčiausias nepasitikėjimas, kurio preižastis – ankstesni mylimo žmogaus veiksmai arba dėl jo nesugebėjimo protingai elgtis, esant su kitu žmogumi.
Jei jis sako: “Aš pasitikiu tavimi, bet nepasitikiu žmonėmis, su kuriais tu dirbi/mokaisi/bendrauji”, suprask tai kaip: “Aš nepasitikiu tavo elgesiu su kitais žmonėmis, kai manęs nėra šalia”.
Ką daryti? Jei nebenori savo santykiuose pavydo, pirmiausia turi pasiryžti apie tai pasikalbėti nesmerkiant. Turėtum nuspręsti, kokie yra jūsų įsipareigojimai ir ar stiprus tavo atsidavimas. Pasikalbėkite apie būdus, kurie padėtų pavyduoliui jaustis saugesniam. Tada susitarkite dėl veiksmų situacijose, kurios jį gąsdina. Reikia susirasti būdą sunaikinti pavydą, kol jis netapo didesne problema. Pavyzdžiui, vakarėliuose galėtumėte nuolat lyg netyčia susižvalgyti, mirktelėti vienas kitam. Tai padėtų sutvirtinti pasitikėjimą ir taptų smagiu žaidimu.
Kartais jausmai, sukeliantys pavydą yra susiję su ankstesniais, o ne dabartiniais santykiais.
Bet kuriuo atveju, šalia pavydo visuomet žingsnis žingsnin eina baimė. Jei jai nėra jokios rimtos priežasties, praleiskite kartu šiek tiek daugiau laiko ir pabandykite išsiaiškinti, iš kur ši baimė atsirado. Tada ir susikursite savo strategiją, kaip su šiuo jausmu susidoroti ateityje. Sėkmės!
Pagal Jealousy – Where Does It Come From? – By Susie and Ott Collins