Gimtadienis – vaiko svajonių diena
Šią dieną tėvai nori skirti vaikui kuo daugiau dėmesio ir meilės. Nori, kad šventė būti spalvinga, linksma ir neužmirštama. Tačiau kaip tai padaryti?
1-3 metai: dėmesio centre – mažylis
Mažylis tikrai neprisimins pirmojo savo gimtadienio, be to, ir saldumynų nuo šventinio stalo jam dar negalima ragauti. Tačiau visa tai – ne pretekstas vaiko šventę paversti tėvų pasilinksminimu. Ankstyvame amžiuje vaikas pasaulį suvokia ne protu. Svarbiausia, ką tokio mažylis turi pajausti per pirmąjį savo gimtadienį – kad jis turi mylinčią šeimą.
Svečiai. Kvieskite tik artimiausius giminaičius – triukšminga minia nuvargins iškilmių kaltininką. Jeigu atėjusieji pradeda sveikinti mamą ir tėtį, kuriems pirmieji kūdikio gyvenimo metai buvo sunkiausi, imkite iniciatyvą į savo rankas: gimtadienis mažylio, o ne jūsų. Kartais močiutėms reikia iš anksto paaiškinti, jog tą dieną dėmesio centre turi būti vaikas.
Jei vaikas švenčia antrąjį ar trečiąjį gimtadienį, pakvieskite 2-3 metų jūsų mažylio bendraamžius kartu su jų tėvais – vaikai pažais, suaugusieji pasėdės prie stalo. Tačiau kompanijoje gimtadienyje neturėtų dalyvauti daugiau kaip trys vaikai, antraip jūsų namai gali virsti beprotnamiu. Jeigu tarp svečių bus vyresnių vaikų, žiūrėkite, kad jie neskriaustų mažesniųjų.
Dovanos. Svečius sutikite su mažyliu ant rankų ir komentuokite: „Atėjo močiutė pasveikinti tavęs su gimtadieniu. Prieš metus tu išvydai pasaulį, atėjai į mūsų šeimą, ir mes labai laimingi. O dabar pažiūrėsime, kokią dovanėlę tau atnešė“. Dažnai artimieji, pasitarę su tėvais, per gimtadienį dovanoja kokį nors reikalingą daiktą: kėdutę arba dviratuką. Deja, metų mažylis nesugeba viso to įvertinti. Todėl reikėtų nupirkti vaiko amžių atitinkantį žaislą.
Pramogos. Svarbiausia – nepersistengti. Kad patirtų įspūdžių, mažyliui pakanka sveikinimo žodžių ir naujų žaislų. Jeigu nuspręsite uždegti gimtadienio žvakutę, iš pradžių įsitikinkite, jog mažylis nebijo ugnies. Dvejų metų vaikas žvakutes gali užpūsti kartu su tėvais, o trimetis tokią užduotį jau įveiks pats.
4-7 metai: pirmieji vaiko svečiai
Tokio amžiaus vaikas puikiai supranta, kad švenčiamas jo gimtadienis, laukia dovanų ir nori dalyvauti kuriant šventės scenarijų. Tad pažvelkite į viską vaiko akimis ir pabandykite atspėti, kokia šventė jį pradžiugins.
Svečiai. Tikriausiai mažylis jau turi draugų, tad jis turi teisę pats pasirinkti svečius, o jūs galite tik bandyti paveikti jo pasirinkimą. Tarkim, sūnus nori pasikvieti išdykėlį kaimyną, o jūs nenorite matyti nei tokio svečio, nei juo labiau jo tėvų. Savo atsakymą argumentuokite: tas berniukas gali sulaužyti žaislus, nuskriausti ką nors iš svečių. Tačiau jokiu būdu nesakykite: „To berniuko tėvas alkoholikas, ir tu geriau su juo nedraugauk“. Jūsų mažylis gali pasidalinti naujiena smėlio dėžėje ir patekti į nemalonią padėtį.
Tokio amžiaus vaikų kompanija tampa nesuvaldoma, jeigu joje yra daugiau kaip 7 žmonės, o 5 svečiai – idealus skaičius, kad būtų linksma ir ne per daug triukšminga. Sveikintina, jeigu vaiko gimtadienyje bus ir berniukų, ir mergaičių: vaikams, mokantys bendrauti su priešinga lytimi, gyvenime sekasi geriau, o mokytis šito reikia nuo mažų dienų.
Dovanos. Dovanų įteikimas gali tapti gera etiketo pamoka svečiams ir pačiam vaikui. Paaiškinkite, jog priimant dovanas reikia padėkoti, iš karto išvynioti ir žavėtis dovanotu daiktu net jeigu jis nelabai patinka. Vėliau visas dovanas reikia tvarkingai sudėti į garbingą vietą, o ne išmėtyti.
Kambario papuošimas. Pakabinkite girliandą iš įvairiaspalvių vėliavėlių, prie grindų lipnia juosta priklijuokite siūlu pririštus balionus – jie sklandys ore lyg spalvoti žibintai. Iš kambario išneškite dūžtančius daiktus.
Šventinis stalas. Vaisius supjaustykite, sumuštinius darykite perpus mažesnius nei įprastai, į dubenėlį sudėkite pyragaičius. Maistas turi būti toks, kad valgyti būtų galima užkandžiaujant, nereikėtų atsitraukti nuo žaidimų. Nupirkite ryškius vienkartinius indus, o prie stalo pastatykite šiukliadėžę.
Pramogos. Bandykite apspėti, koks gyvūnas pavaizduotas paveikslėlyje (rodo tėvai, spėja vaikai), iš ilgų pripūstų balionų padarykite „arkliuką“ ir surenkite „lenktynes“. Tai žaidimai 4-5 metų mažyliams.
Vyresnio amžiaus vaikams tiks kitokie žaidimai. Nupieškite namą užrištomis rankomis. Užmerktomis akimis pagal kvapą spėkite, kas guli lėkštėje – citrina, česnakas, apelsinas, agurkas, arbūzas ar tortas. Vienu virvutės galu perriškite pieštuko vidurį, o kitą pririškite prie nedidelio žaislo. Po komandos „Startas!“ vaikai vynioja virvutę ant pieštuko, nugali tas, kurio rankose žaislas atsiduria greičiausiai. Žaidžiant „Sugauk drakono uodegą“, vaikai sustoja vienas paskui kitą „traukinuku“: pirmas – tai galva drakono, o paskutinis – jo uodega. „Galva“ vejasi savo „uodegą“, o „uodega“ stengiasi išsisukti.
Kiekvienas vaikas bent viename ture privalo gauti prizą: šokolado medalį, balioną arba saldainį. Nugalėtojus skiria suaugusieji. Absoliutaus teisingumo principas nesvarbu: svarbiausia – neįžeisti nė vieno svečio.
Šventės kulminacija – gimtadienio tortas su žvakutėmis.
8-12 metų: prityrusiųjų linksminimas
Tokio amžiaus vaikai griežtai atsisako „vaikiškų“ žaidimų, tačiau ne visada randa kuo užsiimti. Todėl gimtadienio scenarijumi reikėtų pasirūpinti suaugusiesiems, antraip šventė gali būti nuobodi arba visiškai chaotiška.
Svečiai. Mokiniams jau nereikia tėvų palydos, todėl galite sulaukti kone visos klasės! Svarbiausia sukurti tokį scenarijų, kad būtų įdomu visiems. Tai itin aktualu, jeigu vaikų bus daug. Gal galėtumėte juos pakviesti į gamtą, baseiną?
Dovanos. Dovanų įteikimo ceremonija nesikeičia.
Stalas. Jeigu vyksite į gamtą, tradicinis stalas su vaišėmis atkrenta. Jeigu švęsite namie, valgiaraštis gali nesiskirti nuo suaugusių: salotos, karštas patiekalas, desertas ir sultys.
Pramogos. Jeigu gimtadienį švenčiate miško pievelėje, tiks toks žaidimas: vaikai susiskirsto komandomis ir sustoja ratu. Pirma ir antra komandos stovi priešingose rato pusėje ir gauna po kamuolį. Davus signalą, kamuolys pradedamas mesti ratu (pavyzdžiui, į kairę) tik savo komandos nariams. Nugali komanda, kamuoliu pasivijusi priešininkų kamuolį.
Švenčiantiems namie patiks toks žaidimas: vienam priešininkų komandos nariui reikia pasakyti daikto pavadinimą, o šis be žodžių privalo pavaizduoti tą daiktą taip, kad jo komandos nariai atspėtų.
13-18 metų: nihilisto gimtadienis
Ar turėsite garbės dalyvauti vaiko gimtadienyje, kai jis taps paaugliu, priklausys nuo jūsų santykių. Jeigu gimtadienių tradicija „brendo“ kartu su vaiku, vadinasi, šansų išsaugoti šeimos vienybę yra.
Svečiai. Paaugliams gimtadienis yra vienas iš būdų išreikšti savo simpatijas, išsiaiškinti santykius su draugais. Svečių kvietimu ir šventės scenarijumi rūpinasi gimtadienio kaltininkas. Tėvai gali siūlyti idėjas, nustatyti šventės biudžetą, tačiau nediktuoti sąlygų!
Pramogos. Kad ir kokie nihilistai atrodytų paaugliai, jiems visuomet įdomu tai, kas nauja. Jiems visuomet patinka žygiai į užmiestį, o žiemą galima pavažinėti rogėmis nuo kalniuko. Jeigu į sniegą prismaigstysite vėliavėlių, galėsite ir palenktyniauti: kas daugiau vėliavėlių surinks čiuoždamas nuo kalniuko. Nuvažiuokite su vaikais į žirgyną.
Elgesio taisyklės. Sveikinimo tostai neturi moralizuoti: „Linkime tau išsitaisyti visus šešetus, kurių prisirinkai pirmajame trimestre!“ Šią dieną auklėti neverta. Leiskite vaikui linksmai atšvęsti gimtadienį, kad ir ką jis būtų padaręs išvakarėse.
Išlydėdami svečius, padėkokite jiems už vizitą ir dovanas, o vėliau padovanokite nuotraukų atminimui. Šventė pasitarnaus vaiko reputacijai, pagerins santykius su draugais. Tad tikrai verta pasistengti.