Draugystė: 6 patarimai
1. Aš neturiu draugų. Jaučiuosi vienišas.
Visi nori turėti draugų. O kai jų neturi, mes jaučiamės vieniši, liūdni. Kiekvienas iš mūsų kartais jaučiasi vienišas. Vieniems vienatvė – galimybė pabūti pačiam su savimi, pamąstyti, pasvajoti, susikaupti, kitiems – tai skausmingas ir sunkus išgyvenimas. Kartais pasijuntame vieniši būdami tarp kitų (pvz., klasėje) ar net šalia artimų žmonių.
Net ir jausdamasis vienišas, dažniausiai nesi vienas. Kasdien bendrauji su kitais. Tačiau kažko tame bendravime trūksta. Ko gi trūksta? Ko norėtųsi? O kas turėtų būti, kad nesijaustum vienišas? Ar tuomet, kai pažįstami pakviestų tave kur nors nueiti? O gal tada, kai su klasioke dviese ruoštumėte namų darbus? Pamąstyk, su kuo norėtum daugiau bendrauti iš tavo klasiokų ar kieme esančių vaikų?
Svarbu suprasti, ko norisi iš bendravimo.
2. Kaip susirasti draugų?
Būtų puiku, jei būtų stebuklingas receptas, kaip susirasti draugų. Bet, deja, niekas tokio nežino. Iš tikrųjų, visus mus supa potencialūs draugai. Nereikia toli ieškoti: su savo bendraamžiais mes susiduriame mokykloje, kieme, bet ne kiekvienas iš jų tampa draugu. Ko reikia, kad jie taptų draugais?
Dažniausiai draugai neatsiranda staiga. Reikia nemažai laiko, kad pažįstamas vaikas taptų tavo draugu. Tam, kad susidraugautum su kitu, neužtenka vien noro tai padaryti, galima pačiam parodyti, jog kitas žmogus tau rūpi. Labai svarbi tavo iniciatyva. Žinoma, gali laukti, kol tave pakvies nueiti į diskoteką ar kartu valgyti priešpiečių, bet gal pats išdrįstum žengti pirmąjį žingsnį?
3. Kas yra tikras draugas?
“Tikras draugas yra tik tas, kuriam ramia širdimi gali pasakyti visas paslaptis” (citata iš Vaikų linijos puslapyje vykstančios diskusijos).
Kiekvienas gali skirtingai atsakyti, kas yra tikras draugas. Vienam tai žmogus, kuris apgina nuo kitų, kai tie bando nuskriausti; kitam – tas, kuris visada visur kviečia eiti kartu. O galbūt tikras draugas yra tas, kuris yra patikimas, gali išsaugoti paslaptį? Tikras draugas – žmogus, su kuriuo gerai jautiesi ir norisi su juo būti.
Turėti gerą draugą = būti geru draugu.
4. Mano geriausias draugas mane išdavė…
Kas yra išdavystė? Ar tai reiškia, kad tavo draugas bendrauja ir su kitais vaikais? Ar jis išdavė tavo paslaptį? O gal jis atsisėdo su kitu klasioku? Gali būti, jog jis apkalbėjo ar pasišaipė iš tavęs? Draugai gali padaryti tokių dalykų, kurių iš jų nesitiki, kuriems nepritari, kurie skaudina tave. Tačiau tai nereiškia, jog privalai nutraukti santykius su jais.
“Tiesiog žmonės draugystę laiko labai savanaudiška. Juk reikia pačiam gyventi ir leisti tai daryti kitiems. Jei kas nors bendrauja su kitais, tai nėra blogai, juk ir pati turi kitu pažįstamų. Nors mes su drauge retokai susitinkam, bet ji mano tikra draugė. Mes visada atrandam viena kitai laiko. Jei ne šiandien, tai rytoj. Nors pusvalandžiui. Juk negalima reikalauti žmogaus, kad visada būtų tik su tavim ir su niekuo kitu.” (citata iš Vaikų linijos puslapyje vykstančios diskusijos).
5. Susipykom 🙁
Konfliktas yra normali bendravimo dalis. Pykstasi ir vaikai, ir suaugę. Būtų keista, jei žmogus visai su niekuo nesipyktų. Ir patys geriausi draugai kartais susipyksta, bet tai nereiškia, kad jų draugystė nutrūksta.
Pykstamasi dėl įvairių dalykų: nuomonių nesutapimo, skirtingų norų ar galimybių, nesusikalbėjimo. Arba tuomet, kai draugai padaro ką nors, ko iš jų nesitikime. Pvz., draugė įsimylėjo tą patį vaikiną, kaip ir tu, ar klasiokas nedavė nusirašyti matematikos namų darbo.
Susikivirčijus kyla įvairių jausmų: pyktis ant kito žmogaus ir ant savęs, liūdesys, kaltė, nusivylimas, baimė prarasti draugą. Gali net nesinorėti kalbėtis… Svarbu žinoti, kad konfliktą galima išspręsti, pavyzdžiui, gali tiesiog atleisti. Geriausia tai daryti kalbantis, pvz., gali pasakyti draugui, kodėl supykai.
- Pabandyk suprasti tavo draugo elgesį, paklausti jo paties.
- Įvardink savo jausmus.
- Gerai, kai tu pirmas žengi žingsnį link susitaikymo.
- Svarbu mokėti ne tik atsiprašyti, bet ir atleisti.
Sėkmingai išspręstas konfliktas gali sustiprinti draugystę.
6. Išsiskyrimas su draugu
Kartais išsiskiri dėl nesutarimų, kartais dėl to, kad draugas, pvz., išvyksta į kitą miestą, būna, jog žmonės paprasčiausiai nutolsta vienas nuo kito – keičiasi pomėgiai, požiūris į gyvenimą, vertybės ir t.t.
Draugo, su kuriuo išsiskyrei, pamiršti sunku, o gal net ir nereikia. Su išsiskyrimo liūdesiu tenka tam tikrą laiką pabūti ir jį “išliūdėti”. Nereikia slėpti savo jausmų, kalbėkis apie savo juos su artimais žmonėmis, kurie tave supranta.