Ar egzistuoja aprangos etiketas universitetuose?
Aušra Šaltenytė, Aidas Pelenis, Aurelija Asinavičiūtė, Lina Smaidrytė
Gyvename demokratiniame ir tolerantiškame pasaulyje. Bet visgi, ar iš tiesų toleruojame kiekvieno žmogaus elgseną, manieras, kalbėjimo toną bei apsirengimo stilių? Ar nepalydime pašaipiais žvilgsniais tų, kurie bando išsiskirti iš minios ir rengiasi taip, kaip visuomenei atrodo “nenormalu”? Šie klausimai kirba daugelio mūsų galvose, todėl SAVAS nutarė paklausinėti studentų bei dėstytojų, ar iš tiesų egzistuoja aprangos etiketas universitetuose, ar bendrakursių apranga gali būti erzinanti?
Rita, VPU – 2k.:
Mano manymu, reikia vaikščioti apsirengus švariai ir tvarkingai, tikrai ne laisvalaikio apranga ir juo labiau ne treningais. Aprangos taisyklės egzistuoja: su aptįsusiais, senais ir netvarkingais rūbais į viešumą neinama. Labiausiai erzina “fyfos”, kurios dažnai persistengia su apranga bei kieti/treninginiai vyrukai.
Simona, MRU – 1 k.:
Visi rengiasi kaip nori ir nemanau, kad kokios nors taisyklės egzistuoja. Stengiuosi būti tolerantiška, bet labai neestetiškai atrodo nuogas pilvas.
Violeta, MRU – 2k. mag.:
Studentų aprangos taisyklės egzistuoja iš dalies – tai tuo metu esančios mados rekomendacijos. Oficialiai studentų aprangos etiketą nusakančių teisės aktų neteko matyti. Aš manau, kad aprangos etiketas turėtų būti tvarkinga apranga, nepamirštant tvarkingai sušukuotų plaukų. Manęs asmeniškai neerzina jokia apranga, gali visi vaikščioti, kad ir nuogi, tik tokiu atveju studentai pažeistų viešąją tvarką ir gautų baudas.
Monika, MRU – 1k.:
Manau kiekvienas turi rengtis taip, kaip jam patogu, neperžengiant moralės ribų, tokių kaip: sijonas diržo pločio ar atvira krūtinė. Svarbu, kad apranga netrikdytų aplinkinių, bet nemanau, kad universitete egzistuoja aprangos taisyklės. Erzina iššaukianti apranga, o šiaip stengiuosi toleruoti kiekvieno stilių.
Tamila, VPU – 4k.:
Aprangos etiketas bent jau pas mus universitete neegzistuoja. Palyginus, koks jis yra mokyklose, tai dauguma čia rengiasi neiššaukiančiais, tvarkingais rūbais. Niekas manęs neerzina, esu tolerantiška įvairiems stiliams, jeigu tik taip save žmogus nori išreikšti.
Aurelija, MRU – 2k. mag.:
Mano manymu, studentai universitetuose turėtų rengtis taip, kaip jiems patinka, išreikšti savo stilių, pažiūras. Svarbiausia, kad žmogus jaustųsi laisvai. Kas erzina? Niekas. Tiesiog stebina tai, kad kai kurios merginos į universitetą ateina tarytum į raudonųjų žibintų kvartalą. Bet kiekvienas turi teisę rinktis.
Dovilė, VPU – 2k.:
Manau, kad universiteto aprangos etiketas neturėtų daug kuo skirtis nuo oficialių įstaigų etiketo. Rūbai turėtų būti švarūs, tikrai ne sportiniai ar per daug iššaukiantys (pvz. vakarinio stiliaus). Nepadoru vaikščioti suplyšusiais rūbais (nebent jie suplėšyti pagal madą), negalima maišyti sportinių ir klasikinių stilių, rūbai turi būti išlyginti, tvarkingi. Manau, kad ne apranga erzina, o kai kurių žmonių stiliaus ar rūbų etiketo suvokimas: treningai miesto centre kaip laisvalaikio apranga, klasikinis švarkas prie džinsinių kelnių arba sportiniai batai prie kostiuminių kelnių.
Justė, VPU – 4k.:
Kasdienė universiteto apranga turėtų būti tiesiog patogi. Patogumas – kiekvienam skirtingas: kai kam patinka būti “ryškiam” ir patraukti kitų dėmesį, jeigu tai netrukdo mokslui, tai kodėl gi ne. Manęs asmeniškai neerzina joks stilius.
Dėstytojų nuomonės:
Dėst. Zigmas Kairaitis, VPU GMF.:
Aprangos stilių vertinu demokratiškai ir individualiai, svarbiausia, kad apranga tiktų prie dėstytojo darbo pobūdžio. Universitetuose turėtų būti laisvas stilius, tik iškilmėse, tiek studentų, tiek dėstytojų aprangos stilius turi būti vienu laipteliu suvaržytas, kad nešokiruotų aplinkinių. Erzina ta apranga, kuri netinka žmogui pagal būdą ir charakterį.
Dėst. Alina Petrauskienė – MRU.:
Aš toleruoju studentų ir dėstytojų aprangą, svarbiausia, kad rūbas būtų švarus, tvarkingas, o ar jis išlygintas ar ne – nekreipiu dėmesio. Erzina iširusios siūlės, jeigu jos krenta į akis, taip pat suplyšę ir nešvarūs drabužiai.
Dėst. Domininkas Burba, VDU HMF.:
Demokratinėje šalyje universitetas turi būti demokratiškas ir apranga negali būti griežtai normuojama. Uniformos nėra gerai, išskyrus policininkų ar karininkų studijas, nes neleidžia atsiskleisti individualumui.
Kalbant apie studentes, tai universitetas – ne bažnyčia ir jeigu mergina nori išsipuošti, išsinuoginti, atidengti krūtinę, pilvuką, kojas – tai nedraudžiama. Tik klausimas, ar pati ji gerai jausis, juk dėstytojai ir kolegos studentai yra žmonės. Tai ir žiūrės į jos grožybes, o ne galvos apie mokslines problemas, aišku būna tokių, kurios to ir siekia.
Keistai atrodo merginos su marškinėliais: “fuck me” arba “I am pussycat”, tai nepadoru, bet ir tokią aprangą dėvinčios merginos iš paskaitos neišvarau.
Dėst. Eglė Rimšaitė.:
Nemanau, jog dėstytojai privalo vilkėti kostiumėliais, nes man pačiai patinka laisvas apsirengimo stilius. Kiekvienas rengiasi kaip jam geriau. Kalbant apie dėstytojus, jeigu jie turi dar vieną darbą, reikalaujantį oficialumo, jie paprasčiausiai negaišta laiko važiuoti namo persirengti arba tiesiog nori atrodyti rimtesni ir išsiskirti iš studentų.
Dėst. Loreta Olberkytė, VPU GMF.:
Universitetuose turėtų egzistuoti aprangos taisyklės, o studentų pagrindinė savybė turėtų būti tvarkinga ir suderinta, neerzinanti apranga. Dėstytojų apranga turėtų būti klasikinio stiliaus, bet aš pati jo nesilaikau. Mane erzina iššaukianti ir netvarkinga apranga.