Šventųjų Kūčių ir Kalėdų valgiai
Mano Kūčių ir Šventųjų Kalėdų valgiai bei gėrimai gal kiek ir skiriasi nuo įprastinių kaimiškų valgių ir gėrimų, nes valgių receptai yra paimti iš Lietuvos aukštosios virtuvės – iš Lietuvos didikų ir bajorų – virtuvių.
Ant Kūčių stalo dedu 12 valgių (duona ir druska – neskaičiuojami). Garbingiausioje vietoje dedame lėkštutę su kalėdaičiu, kūčią, kūčiukus su aguonų pienu, daržovių, grybų, žuvies valgius, virtinukus su baravykų įdaru ir baravykų padažu, spanguolių kisielių, džiovintų vaisių kompotą, kūčių kepinius, vaisius, riešutus.
Prie stalo sėdame tik sužibus Vakarinei žvaigždei. Visiems susėdus, uždegu šventintą žvakę, ją apnešu po namus, pašventindamas visus namo kampus, vėl dedu ant stalo. Tada visi atsistoję sukalbame maldą, padėkojame Dievui už suteiktą šeimai laimę, gėrybes. Kūčios – paskutinis Advento vakaras, todėl jį praleidžiame santūriai.
Per Kūčių vakarienę labai svarbu paragauti kiekvieno valgio, nes Lietuvoje tikima, kad tas, kuris ilgiau per Kūčias valgys, ilgiau gyvens, tam ateinančiais metais darbai geriau seksis.
Kūčių valgių receptai
(čia daugiausia duodu vienos porcijos receptą, tad jei sumanysite panašius valgius gamintis, padauginkite iš valgytojų skaičiaus):
Kūčių valgiai jokiu būdu negali būti mėsiški, valgių ruošime draudžiama naudoti pieno produktus (sviestą, grietinę, grietinėlę), suprantama, ir majonezą.
Tradicinė „Kūčia“.
Stiklinę kviečių nuplaukite ir pamerkite nakčiai. Kitą dieną išvirkite, kol suminkštės, kelis kartus keičiant vandenį. Minkštus grūdus perkoškite per sietą. 500g aguonų nuplaukite, nuplikykite, 2 kartus permalkite mėsmale. Išmaišykite su 300g medaus, 500g cukraus, 50g razinų, 50g džiovintų figų, 50g kapotų riešutų, 50g kapotų migdolų. Patiekiant, suberkite kviečius (per anksti išmaišyti su aguonų mase kviečiai kietėja). Kūčią patiekti šiek tiek ataušinus.
Šviežių daržovių salotos su sūdyta lašiša ir aliejiniu kilkių užpilu.
Į lėkštę kalvele sudėkite 100g parduotuvėje pirktų salotų mišinio (man geriausiai tinka „Salpronės“ aisbergo, radičio salotų ir tarkuotų morkų Mix’as). Ant viršaus užberkite 30g tarka sutarkuotų agurkų šiaudelių, 10g porų, supjaustytų plonais griežinėliais ir išskaidytais žiedeliais, užpilkite 60g aliejiniu kilkių užpilo. 50g sūdytos lašišos filė supjaustykite plonais griežinėliais ir, susukus rožytėmis, gražiai išdėliokite ant salotų, į lašišų roželių vidurį įdėkite krapų šakeles.
Aliejinis kilkių užpilas salotoms.
50g išdarytų be odos marinuotų kilkučių, 10g preseliu išspaustų česnakų, 6g druskos, 1 g maltų juodųjų pipirų sutrinkite į tyrę ir paskui išmaišykite su 400g alyvų aliejumi ir 60g obuolių actu. 200g salotų reikia 60g užpilo.
Šviežių daržovių salotos su kalafiorais, spanguolėmis ir saldrūgščiu alyvų aliejaus užpilu. Į lėkštę kalvele sudėkite 70g salotų Mix’o, jas apibarstyti 40g kalafiorų žiedynų (kalafiorų žiedynus palaikykite pamerktus parūgštintame vandenyje) apdėliokite 30g pomidorų skiltelių, 30g agurkų gabalėlių. Ant viršaus užberkite 10g svogūnlaiškių, supjaustytų įskypais gabalėliais, užpilkite 60g saldrūgščio aliejaus užpilo, apibarstykite 10g spanguolių ir papuoškite 3g petražolės lapeliais.
Saldžiarūgštis alyvų aliejaus užpilas salotoms.
400g alyvų aliejaus suplakite su 60g obuolių actu, 60g dirbtinio medaus, 10g druskos, 18g preseliu išspausto česnako, 2g maltos saldžiosios raudonos paprikos, 0,5g maltų aitriųjų paprikų. Supiltkite į užsukamu dangteliu butelį su metaliniu užsukamu dangteliu, kuriame išbadytos skylutes. Prieš naudojant, stipriai kartu su buteliu suplakite ir apšlakstykite salotas. 200g salotų reikia 50g užpilo.
Senovinė Kūčių šešių žuvų žuvienė.
Į 200g vandens įdėkite išdarytų 20g karpių, 20g lynų arba lydekų, 20g ešerių, 20g kuojų, 10g ungurio, arba kitokių penkių skirtingų žuvų, sudėtų į marlės maišelį. Į kitą marlinį maišelį įdėkite 12g morkų, 12g neluptų, bet gerai nuplautų svogūnų, 3g neluptų, bet gerai nuplautų česnakų, 3g krapų ir 3g petražolių kotų, sudėkite į žuvienę ir virkite 10-15 min. ant lėtos ugnies (jei smarkiai virs, tai bus drumstas sultinys), graibant susidariusias putas.
Išvirus, maišelius išimkite, įdėkite 100g sterko filė arba kitos baltos be kaulų žuvies filė, ir dar pavirkite 5 min. Žuvies gabalus išimkite ir padėkite šiltai. Sultinį pagardinkite 2g druskos, 0,05g maltų juodųjų pipirų, ir, uždengus dangtį, pritraukinkite. Patiekiant, į sultinį įdėkite virtos žuvies gabalą, 0,5g ypatingai plonai supjaustytų džiovintų pomidorų šiaudelių, įberkite 0,01g džiovintų peletrūnų, 2g šviežių krapų šakelių ir dar įpilkite 5g Trejų devynerių trauktinės.
Keptas karpis, įdarytas obuoliais.
1 kg karpį nuskuskite, išvalykite, išplaukite vidų, išpjaukite stuburkaulį, išrinkite didžiuosius kaukus ir ašakas ir nusausinkite. Vidų ir išorę pagardinkite druska, maltais juodaisiais pipirais ir palikite 30 minučių. 200g nuluptų ir skiltelėmis supjaustytų obuolių, pagardinkite druska ir pipirais. Įdarykite karpį. Pjūvio kraštus sutvirtinkite mediniais smeigtukais. Karpį, apteptą saulėgrąžų aliejumi, dėkite į skardą, pateptą saulėgrąžų aliejumi ir kepkite 200 C karštumo orkaitėje 15-20 minučių.
Garintas sterkas su raudonaisiais ikrais, morkomis, salierais ir pupelėmis, keptomis naminiame lydytame svieste. Foliją patepkite 10g saulėgrąžų aliejumi. Supjaustykite mažais kubeliais 40g virtų morkų, 40g virto saliero gumbo ir pridėkite 40g rudųjų konservuotų pupelių. Daržoves apšlakstykite 10g saulėgrąžų aliejaus, 5g Valdorfo aitriosios adžikos ir 1g druskos. Paruoštas daržoves sudėkite ant folijos, ant jų sudėkite 2g baziliko lapelių, ant daržovių dėkite 150g oda į viršų sterko su oda filė (odą nuo žvynų nuskuskite), kurią apšlakstykite 5g citrinos sunka, pagardinkite 1g druskos ir 0,5g maltos ciberžolės. Foliją viršuje gražiai užlankstykite ir kepkite 200 C temperatūros orkaitėje 20 min. Iškeptą žuvį išimkite iš folijos ir atidėkite į šoną. Iš folijos lėkštėn per vidurį supilkite daržoves, ant jų uždėkite žuvį, po atknojusia odelę dėkite 20g raudonųjų ikrų, šalia dėkite 20g citrinos skiltelę.
Senoviškai
sluoksniuotoje tešloje kepta menkė
su šviežiomis salotomis, pagardintomis saldrūgščiu aliejaus užpilu.
Ant 160 g sluoksniuotos tešlos dėkite 30g virtų ryžių, juos apibarstykite 5g petražolių lapeliais, ant jų dėkite 200g menkės filė, ją apšlakstykite 10g citrinų sunkos, pagardinkite 1,5g druskos, 0,5g maltais juodaisiais pipirais ir 5g krapų šakelėmis. Tešlą gražiai užlankstykite, įpjaustykite rombeliais, apibarstykite 2g kmynų ir kepkite 200 C temperatūros orkaitėje 20 min. Patiekiant, kepsnį perpjaukite per pusę, dėkite viename lėkštės krašte, šalia dėkite 100g šviežių daržovių su kalafiorais salotų, ant jų uždėkite 4 vnt. džiovintų pomidorų ir 2g krapų šakelių, šalia dėkite 20g citrinos skiltelę.
Grybų sklindžiai.
160g pakepintų pievagrybių, 90g pakepintų svogūnų, 60g pakepintų morkų sumalkite, išmaišykite su 55g kvietinių miltų, 40g kiaušinių, 4g druskos, 0,5g maltų juodųjų pipirų. 20g saulėgrąžų aliejuje kepti nedidelius delno dydžio apvalius sklindžius, sausinimo popieriumi nusausinti nuo riebalų. Patiekite su baravykų padažu.
Kūčių baravykų padažas,
tinkantis patiekti su sklindžiais, blyneliais, virtiniais. 100g baravykų 3-4 valandas išmirkykite, tame pačiame vandenyje išvirkite, nusunkite (nuovirą palikite) ir smulkiai supjaustykite. Svogūną smulkiai supjaustykite, apkepinkite 20g saulėgrąžų aliejuje, suberkite baravykus, supilkite 300g grybų nuoviro ir patroškinkite. Atskirai 20g saulėgrąžų aliejuje apkepinkite 20g kvietinių miltų, kad gražiai paraustų, atskieskite likusiu grybų nuoviru. Paskui suverskite troškintus baravykus su svogūnais, maišant užvirinkite, pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais. Padažą galite pasiruošti iš anksčiau ir laikyti šaldytuve uždarame inde 96 val.
Morkų ir obuolių sklindžiai.
160g nuvalytų ir tarkuotų morkų, 95g tarkuotų obuolių nusunkite, 60g pakepintų svogūnų išmaišykite su 55g kvietinių miltų, 40g kiaušinių, 4g druskos, 0,5g maltų juodųjų pipirų. 20g saulėgrąžų aliejuje kepti nedidelius delno dydžio apvalius sklindžius, sausinimo popieriumi nusausinti nuo riebalų. Patiekite su bruknių padažu.
Bruknių padažas.
40g bruknių uogienės atskieskite 23g raudonu sausu vynu, įberkite 0,5g sutrėkštų kadagių uogų, 0,01g maltų gvazdikėlių, įpilkite 2g brendžio ir užvirinkite, jei padažas skystokas, sutirštinkite 1g krakmolo. Padažą galite pasiruošti iš anksčiau ir laikyti šaldytuve uždarame inde 96 val.
Kūčių obuolių pyragas.
Pagal mane tai yra pats skaniausias iš visų man žinomų obuolių pyragų, todėl jį kepu tik Kūčių vakarienei. Iš 1000g šaldytos mielinės sluoksniuotos tešlos iškočioju keturis 29×29 cm dydžio plonus lakštus. 600g obuolių nulupu, išpjaustau sėklalizdžius ir supjaustau labai plonomis skiltelėmis, juos atsargiai išmaišau su 100 cukraus ir 2g maltų cinamonų. Mažą 29×29 cm kepimo skardą patepu aliejumi, išbarstau miltais, ant skardos dedu vieną tešlos lakštą, ant jo 1/3 obuolių ir uždengiu kitu tešlos lakštu. Taip sluoksniuoju 3 kartus. Pyragą pabarstau 20g cukraus ir kepu 180 C temperatūroje apie 40 min. Šį pyragą patiekiu su trintimis braškėmis.
Trintos braškės.
Plaktuvu (blenderiu) suplaku 50g šaldytų atlaidintų braškių su 10g cukraus pudros. Šaldytuve uždarame inde jas galima laikyti 96 val.
Kepta kriaušė tešloje.
Atlaidinkite pirktinę šaldytą mielinę sluoksniuotą tešlą, nuo jos atpjaukite 100g kvadratą, ant jo dėkite konservuotos kriaušės puselę (100g), ją apibarstykite 10g cukrumi, išmaišytu su 0,05g maltais cinamonais, uždėkite 5g sviesto ir hermetiškai užlankstykite tešlą. Krepšelį apibarstykite cukrumi, dėkite ant aliejumi pateptos skardos ir kepti 180 laipsnių orkaitėje, kol gražiai paraus tešla. 50g cukraus ir 10g vandens pavirkite prikaistuvyje, kol pradės ruduoti, išmaišykite su 15g nuplikytų ir gerai nusausintų razinų lėkštėn, užpilkite paruoštu užpilu ir papuoškite. Krepšelį dėkite desertinėn mėtos šakele.
Šventų Kalėdų valgių receptai
(čia daugiausiai duodu vienos porcijos receptą, tad jei sumanysite panašius valgius gamintis, padauginkite iš valgytojų skaičiaus):
Kalėdas tradiciniai mes švenčiamiame tris dienas. Pirmąją Kalėdų dieną, sugrįžus iš bažnyčios po mišių vienas kitą sveikiname su Šventomis Kalėdomis, o po to sėdame valgyti sočių, riebių pusryčių, dažniausiai keptą antį, įdarytą kiečiais arba keptą žąsį, įdarytą obuoliais su razinomis. Ant stalo dedame Kalėdų kepinius, geriame raudonajį sausą vyną, nuo Kūčių stalo likusius kūčiukus su aguonų pienu, gaiviuosius gėrimus. Pusryčiai prasideda vėlai, tad pasisėdėjimas prie stalo užtrunka iki sutemstant. Tiesa, prieš tai nuo stalo nuimame šieną ir jį kieme sudeginame. Tai apvalanti ugnis, todėl sakome vienas kitam gerus linkėjimus ateičiai. Pirmoji Kalėdų diena tai ramybės diena,- nei patys į svečius einame, nei svečių kviečiame.
Antroji Kalėdų diena jaunimo žaidimai, vyresniųjų svečiavimasis, sulaukiame svečių. Šią dieną tradiciniai ant stalo dedame aluje virtą keptą karamelinį kumpį, turime ir įvairių kepinių, kuriais vaišiname kalėdotojus. Stalą paįvairiname saldžiaisiais patiekalais, prie kurių gurkšnojame gerą cheresą „Harveys, Bristol Cream“ arba portą „Dow‘s, Trademark, Finest Rezerve“, aš mėgstu išlenkti porą taurelių Becherovkos.
Trečioji diena, – baigmės diena, tad ir valgiai paprastesni, ir gėrimai gaivesni, nes reikia visiems pailsėti, ruoštis Naujųjų metų sutikimui.
Kalėdinė antis su spanguolių padažu.Užvirinu dideliame puode vandenį, išjungiu ugnį, įkišu ir ištraukiu antį, gerai nuvarvinu, ištraukau likusius padaigus ir parai kabinu virš viryklės, po apačia padėjęs indą varvantiems taukams. 2 kg antį iš vidaus ir išorės įtrinu prieskonių mišiniu: 30g preseliu išspaustų česnakų, 20g druskos, 5g maltų kalendrų, 5g maltų pankolių sėklų, 2g maltų cinamonų, 2g maltų gvazdikėlių, 2g maltų imbierų, 2g maltų juodųjų pipirų.
Į vidų įkišu džiovintų kiečių šaką, jei neturite šio senovinio lietuviško prieskonio, galima ir be jo. Pakabintu antį žemyn uodega į orkaitę arba ją užmaunu ant butelio su vandeniu ir, įjungus 50 laipsnių temperatūrą, laikau 45 minutes. Po to įjungiu 180 laipsnių su konvekcija ir kepu 45 minutes. Baigus kepimo laikui, antį dar 15 minučių neatveriant durelių laikau orkaitėje. Keptą antį dedu ant ančiai skirtos didelės lėkštės, papuošiu keturiais raugintais obuoliais, 50g tešlos dekoru, 10g rozmarinų šakelėmis ir patiekiu į stalą. Padažinėje patiekiu 240g spanguolių padažo.
Spanguolių su čiobreliais padažas.
25g šaldytų uogų atlaidinkite ir sutrinkite blenderiu, dar suplakite su 25g jautienos sultiniu, 6g sojų padažu, 3g išspaustomis citrinų sunka. Pagardinkite 0,05g maltais juodais pipirais ir 0,01g džiovintais čiobreliais. Su patiekalais patiekite tik karštą. Padažą galite pasiruošti iš anksčiau ir laikyti šaldytuve uždarame inde 96 val.
Žąsis su obuoliais ir razinomis.
4kg žąsį nuplaukite, nusausinkite, įtrinkite 50g druskos, išmaišytos su 3g maltų juodųjų pipirų, 3g džiovintų rozmarinų ir 2g džiovintų mairūnų ir palikite parai. 1kg obuolių nuskuskite, supjaustykite į keturias dalis, išpjaukite sėklalizdžius, išmaišykite su 100 g nuplautų ir nusausintų razinų. Įdarykite žąsį, užsiūkite, suvyniokite į foliją, dėkite skardon, aplink sudėliokite sveikus obuolius ir kepkite 180 laipsnių temperatūroje 3 val. Būtinai sekite, kad atskirai sudėti obuoliai neperkeptų ir neištižtų, – kai tik jie pasidarys minkšti, išimkite ir padėkite atskirai. Baigus žąsiai kepti, nuimkite foliją, nupilkite riebalus ir dar kepkite, laistant riebalais, kol gražiai apskrus.
Vištienos vyniotinis su apelsinais.250g kiaulienos arba vištienos faršo išmaišykite su 50g kapotų džiovintų abrikosų, 50g obuolių kubelių, 40g kiaušinio baltymo, 30g kepintų smulkintų migdolų, 30g razinų, 4g druskos, 0,05g maltų juodųjų pipirų. Nuo 400g viščiukų šlaunelių nuimkite odeles, mėsą išplakite, ant odelių sudėkite plaktą šlaunelių mėsą, ją aptepkite 20g Valdorfo aitriosios adžikos, sudėkite faršą su vaisiais, suformuokite turimų apelsinų diametro dydžio vyniotinį, įvyniokite į plėvelę, apriškite ir virkite 30 min. pasūdytame vištienos sultinyje. Atšaldykite paslėgus, supjaustykite ripkutėmis. Ripkutes lėkštėn dėkite pramaišiui su apelsinų griežinėliais (600g). Vyniotinį galite patiekti su džiovintų vaisių padažu.
Džiovintų vaisių ir vyno padažas.
Išmirkykite 6g džiovintų slyvų ir 6g džiovintų kriaušių, supjaustykite plonomis juostelėmis. 12g nuluptų obuolių sutarkuokite. Visus vaisius sudėkite į 32g jautienos sultinį ir virkite 10 min., nuėmus nuo ugnies įpilkite 6g baltojo sauso vyno, įberkite 0,24g maltų cinamonų, 0,6g druskos, gerai išmaišykite. Jei reikia, – patirštinkite išlaidintu krakmolu. Padažą galite pasiruošti iš anksčiau ir laikyti šaldytuve uždarame inde 96 val.
Karamelinis kiaulienos kumpis, virtas aluje. Dėkite į didelį puodą 2 kg kiaulienos kumpį, 100g supjaustytų svogūnų, 100g morkų, 100g saliero gumbo, 20g druskos, užpilkite 1 litru vandens, 1 litru alaus, įmeskite 6 laurų lapus ir virkite apie dvi valandas. Kiaulienos kilogramas vidutiniškai verda apie 50 min. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių temperatūros. Išvirusio kumpio viršų supjaustykite kryžmai rombais ir užberkite100g cukraus (viršus turi būti baltas). Kepkite 25-35 min., kol cukrus virs karamele. Palikite pusvalandžiui ataušti, kad būtų lengviau pjaustyti, po to supjaustykite ir patiekite į stalą. Atskirai padažinėje duokite kelmučių padažo.
Kelmučių padažas.
5g alyvų aliejuje pakepinkite 40g kubeliais supjaustytų konservuotų luptų savo sunkoje pomidorų, 10g marinuotų kelmučių, 5g plonais griežinėliais supjaustytų žaliųjų alyvuogių, 5g labai smulkiai sukapotų pakepintų svogūnų, 1g smulkiai sukapotų petražolių, 0,5g džiovintų čiobrelių, 0,3g druskos ir 0,02g maltų juodųjų pipirų. Padažą galite pasiruošti iš anksčiau ir laikyti šaldytuve uždarame inde 96 val.
Obuolių sunkoje troškinta triušiena.
250g triušienos gabalą apkepinkite įkaitintame 20g naminiame svieste, paskui pasūdykite 2,5g druska, pagardinkite 0,5g grūstais juodaisiais pipirais ir sudėkite į troškintuvą. Supilkite 50ml obuolių sunkos, 20ml vištienos sultinio, sudėkite 3g česnako, 10g citrinos žievelę, 3g petražolių, 0,5g džiovintų čiobrelių, 1 laurų lapelį, 3 kvapiuosius pipirus, uždenkite dangčiu ir troškinkite 160ºС orkaitėje 50 minučių. Patiekite su susidariusiu skysčiu. Garnyrui geriausia duoti garintas arba keptas daržoves.
Spanguolių putėsis.
200g perrinktų, gerai nuplautų ir nusausintų spanguolių sumalkite, išspauskite sunką ir padėkite šaltai. Likusius uogų tirščius užpilkite 450ml verdančio vandens, dėkite ant ugnies, užvirinkite, sumažinkite ugnį ir virkite 5 minutes. Nuovirą perkoškite per marlę, įdėkite 60g medaus ir jį išmaišykite, kad ištirptų. Po to suberkite 120g cukraus ir dar pavirkite, kad gautųsi sirupas. Sirupui užvirus, plona srovele, visą laiką maišant, supilkite 60g manų kruopų. Visą laiką reikia maišyti, kad nesusidarytų gumulų. Ugnį sumažinkite ir dar virkite apie 12 minučių. Po to nuimkite puodą nuo ugnies, įpilkite spanguolių sunką ir plakite mikseriu tol, kol susidarys šviesiai rausvi putėsiai. Putėsius sudėkite į vazeles ir dėkite į šaldytuvą, kad sustingtų.
Greipfrutų su šampanu šerbetas.
Iš raudonų greipfrutų išspauskite 80g sunkos, išplakite su 20g cukraus, 24g saldaus putojančio gėrimo „Romeo“ muskatinio“ ir dėkite 8 val. į šaldiklį, kas dvi valandas pamaišant šakute, kad susidarytų maži ledų kristalai. Patiekiant, šerbetą dėkite į vazelę, papuoškite 10g ypatingai plonai supjaustytais laimo griežinėliais.
Persikų su krupniku šerbetas.
70g konservuotų persikų suplakite blenderiu su 30g „Romeo“ muskatiniu šampanu, 16g krupniku, 4g persijotos cukraus pudros ir dėkite 8 val. į šaldiklį, kas dvi valandas pamaišant šakute, kad susidarytų maži ledų kristalai. Patiekiant, šerbetą dėkite į vazelę, papuoškite 10g plonai supjaustytomis konservuotų persikų skiltelėmis ir mėtų šakele.
Kalėdinė banda su rūkytais lašinukais ir svogūnais.
15g sausų mielių ištrinti su žiupsneliu miltų ir paskui sumaišyti su 500g Ekstra miltais, 250g drungno pieno, 150g tirpdyto sviesto, 2 suplaktais kiaušiniais, 10g cukraus, 10g druskos, 5g džiovintų raudonėlių. Uždengti ir palikti šiltai, kad iškiltų tešla. 100g rūkytos šoninės, 100g svogūnų supjaustyti labai mažais kubeliais ir apkepinti 20g sviesto. Atvėsinti, įmaišyti į tešlą ir palikti dar 30min. kildintis. Kekso formą su skyle viduryje ištepti 20g sviesto arba margarino, išbarstyti džiūvėsėliais ir supilti paruoštą tešlą. Kepti 190 laipsnių temperatūroje 45-55 minutes. Iškeptą bandą palikti 5 minutes formoje, po to išversti ir atvėsinti.
Kalėdiniai riešutų sausainiai.
Į dubenį išsijokite 360g kvietinių miltų, įmuškite 2 kiaušinius, įberkite 200g cukraus, sudėkite vieno apelsino cedrą (tarkuotą geltoną odelę), 2,5g (pusę arbatinio šaukštelio) vanilės esencijos ir tiek pat kepimo miltelių. Sumaišykite ir įberkite 160g paskrudintų ir sukapotų graikinių riešutų. Padalinkite tešlą į dvi dalis ir kiekvieną dalį sukočiokite į pailgą 20 cm. ilgio „dešras“.
Padėkite „dešras“ ant aliejumi išteptos kepimo skardos ir vidutinio karštumo temperatūroje kepkite apie 30 minučių arba tol, kol gražiai parus. Palaukite, kol iškeptos „dešros“ atšals, ir supjaustykite labai plonomis ripkelėmis. Ripkeles sudėkite į kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą atpjauta puse į viršų. Kepkite vidutinio karštumo temperatūroje apie 20 minučių.
Nekeptas aviečių ir varškės su aguonomis tortas.
Išlaidinti 30g želatino. Užvirinti 100g pieno, 100g cukraus ir 100g aguonų, atvėsinti, išmaišyti su išlaidintu želatinu, 30g citrinų sunkos, vienos citrinos nutarkuota cedra, 500g neriebios varškės. 400g grietinėlės standžiai suplakti, išmaišyti su varškės mase.
Į 30 cm diametro torto formą įdėti du pirktinio biskvito skritulius, ant jų sudėti varškės masę, išlyginti ir užšaldyti šaldytuve. Vėl išlaidinti 30g želatino šlakelyje raudonųjų serbentų sunkos. 350g šaldytų aviečių ištrinti su 50g cukraus pudra, pertrinti per smulkų sietą, išmaišyti su išlaidintu želatinu, 125g raudonųjų serbentų sunkos. Užpilti tortą ir dar stingdinti šaldytuve. Išėmus supjaustyti į 12 dalių, kiekvieną papuošti 3 aviečių uogomis ir melisos lapeliu. Patiekti ant lėkštutės su torto šakute.
Duonos gira.
Užpilti 784g verdančiu vandeniu 100g pakepintos duonos ir palikti pastovėti. Po to nukošti, suberti 110g cukraus, 1,5g sausų mielių ir gerai išmaišyti, po to sumesti 5g neplautų razinų.