Soliariumų bumas: grožis ir sveikata nesuderinami?
Po soliariumo seanso – pažeistos ragenos, stiprus odos nudegimas ir vietoj gražaus, švelniai įrudusio kūno – raudonos dėmės, skausmas ir odos niežulys. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) soliariumų keliamą riziką jau mini greta tabako, alkoholio ir asbesto daromos žalos. Deja, dirbtinių ultravioletinių spindulių daroma žala vis dar vertinama nepakankamai rimtai, nors susirgimų odos vėžiu skaičius kas 15-20 metų padvigubėja.
Neatitinka saugumo reikalavimų
Apie ketvirtadalis suaugusių žmonių, gyvenančių Europos valstybėse – Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje ir Švedijoje, nors kartą gyvenime deginosi soliariume. Tyrimai rodo, kad ES egzistuoja trys pagrindinės problemos: vienas iš septynių soliariumų neatitinka saugumo reikalavimų, jų klientams nesuteikiama pakankamai informacijos apie žalingą soliariumo poveikį, o nepilnamečiams soliariumai yra laisvai prieinami.
10 ES šalių (Belgija, Kipras, Čekija, Danija, Suomija, Vokietija, Vengrija, Olandija, Lenkija ir Latvija) įsitraukė į projektą, kuriuo siekiama patobulinti soliariumų saugos reikalavimų ir priežiūros įstatymus, soliariumų lankytojams suteikti kuo daugiau informacijos, kaip naudojantis soliariumu nepakenkti sau, taip pat didinti saugumo reikalavimus soliariumų gamintojams. Tačiau Lietuvos šio projekto bendradarbių sąraše nėra. Ar Lietuva pati pajėgs apsaugoti soliariumų mėgėjų sveikatą?
Nepilnamečiams – draudimas
Ispanijoje, Portugalijoje, Belgijoje, Suomijoje, Prancūzijoje soliariume draudžiama lankytis nepilnamečiams. Brazilijoje ir Irane apskritai uždraustas dirbtinį įdegį suteikiančios įrangos importas, pardavimas, pirkimas ir nuoma. Šie draudimai taikomi kaip odos vėžio prevencijos priemonės. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) nustatė, kad dirbtinės saulės vonios yra viena pagrindinių susirgimų vėžiu priežasčių. Remiantis IARC atliktais tyrimais, soliariumai ypač pavojingi jauniems žmonėms. Mokslininkų teigimu, odos melanomos atsiradimo grėsmė soliariumuose besideginantiems iki 30 m. amžiaus žmonėms padidėja 75 proc. Be to, dėl lankymosi soliariumuose galima susirgti reta vėžio rūšimi – akies melanoma. Nuo 2009 m spalio 1 d. soliariumuose draudžiama lankytis nepilnamečiams ir Lietuvoje. Tačiau žurnalistiniai eksperimentai patvirtina ES atlikto tyrimo rezultatus, kad nepilnamečiams į soliariumus patekti nesunku, nes šių įstaigų darbuotojai paprasčiausiai neprašo asmens dokumentų.
Ne informacijos stygius, bet mada
Apie šios problemos egzistavimą pripažįsta ir soliariumų veiklą kontroliuojantys specialistai, tačiau čia jie – bejėgiai. „Leisti ar ne nepilnamečiui pasikaitinti soliariume, priklauso nuo soliariumo darbuotojo sąžiningumo. Tai pat ši problema egzistuos tol, kol lankytojas sąmoningai nesuvoks, kad įstatymas saugo jo paties sveikatą”, – aiškino Šiaulių visuomenės sveikatos centro Saugos kontrolės skyriaus vedėja Josana Motiejauskaitė. Ji nenorėjo pripažinti, kad soliariumų darbuotojams ir lankytojams trūksta informacijos, tačiau pritarė, kad jei į miestą pamažu ateina sveiko gyvenimo būdo mada ir soliariumai jau keičiami kitomis dirbtinio įdegio priemonėmis, pavyzdžiui, kremais, Lietuvos regionuose vis dar svarbus „soliariuminis grožis”.
Taip pat neretai akcentuojama, kad soliariumo lempų skleidžiami ultravioletiniai spinduliai skatina vitamino D gamybą, naikina bakterijas, dezinfekuoja. Todėl soliariumų lankytojai tiesiog praranda saiką ir neretai netgi tampa priklausomi nuo dirbtinės saulės spindulių. Visuomenės sveikatos specialistė priminė, kad soliariumo paslaugas teikiančiose įmonėse draudžiama skleisti informaciją apie soliariumo gydomąjį, profilaktinį poveikį ar teigiamą poveikį sveikatai. Dar pernai patvirtintoje naujojoje higienos normoje įtvirtinta, kad ultravioletinių spindulių skleidžiamas apšvietimas neturi viršyti 0,3 W/m2. Šis dydis atitinka tropikų regionų saulės skleidžiamų UV spindulių lygį, kurį PSO apibūdina kaip labai pavojingą.
Mokslininkų prognozės – grėsmingos, įstatymų kalba – griežta, tačiau norisi tikėti, kad sutramdyti dirbtinių saulės spindulių diktuojamą madą ir suderinti grožį bei sveikatą padės ne tik draudimai, bet ir sąmoningas saiko jausmas.
Ar žinote kad:
– prieš einant į soliariumą būtina pasitarti su gydytoju, kuris įvertins jūsų odos tipą ir padės pasirinkti saugiausią deginimosi trukmę;
– soliariume privaloma užsidėti apsauginius akinius;
– tarp dviejų pirmųjų seansų rekomenduojama padaryti ne mažesnę kaip 48 val. pertrauką. Pasikaitinus soliariume tą pačią dieną negalima degintis saulėje;
– jeigu po deginimosi soliariume odoje atsiranda patinimų, žaizdų arba pigmentinių apgamų, draudžiama naudotis soliariumu ir būtina kreiptis į gydytoją;
– nerekomenduojama soliariume degintis žmonėms, turintiems daug apgamų, strazdanų, vaikystėje stipriai nudegusiems saulėje arba tiems, kurių šeimos nariai sirgo melanoma;
– taip pat nerekomenduojama kaitintis nėščiosioms, asmenims, sergantiems įvairiomis odos ligomis, taip pat tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, vartojantiems įvairius vaistus (antibiotikus, diuretikus, vitaminą A, vaistus nuo psoriazės, grybelio ir kt.).