Soliariumai – grožis su spygliais
Patrauklus rudas odos atspalvis – turbūt kiekvienos merginos silpnybė. Vienos norėdamos gražiai įdegti vyksta į šiltuosius kraštus, kitos eina į soliariumą. Tačiau ar ne per brangiai mokame už lepinimąsi saulės spinduliais arba soliariumų teikiamais malonumais?
Labai dažnai įvairiuose žurnaluose arba interneto tinklalapiuose rašoma apie neigiamą soliariumų poveikį ir didėjančią riziką susirgti odos vėžiu. Tačiau iki šiol soliariumai yra madingi. Juose aktyviai lankosi norinčiosios rudo įdegio, ypač rudenį ir žiemą.
Ir trys minutės gali atnešti žalos
O gal nieko baisaus ir maža dozė soliariumo spindulių nekenkia sveikatai?
Tačiau Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro Konsultacijų skyriaus vedėjos Rūtos Gancevičienės nuomonė griežta: „Ką reiškia maža dozė? Kai pacientus gydome šviesos terapija, matuojame, kokį spindulių kiekį reikia skirti – kokį šiandien, kiek dienų ir kiek iš viso, taip pat kokia kaupiamoji dozė. Soliariumuose to nėra, niekas to neskaičiuoja ir negali suskaičiuoti.”
Specialistė sako, kad nesvarbu, ar soliariume būni tris ar penkias minutes. „Tai nieko nereiškia. Dozė kaupiasi. Iš tos mažos dozės per metus gali labai didelė pasidaryti, nes saulės gauname ir kasdien nuo pat vaikystės. Viskas per daug metų susikaupia, – perspėja R.Gancevičienė. – Vienkartinis saulės poveikis nepadaro tiek žalos kiek kaupiamasis poveikis. Odos darinių, dėmių, apgamų, odos auglių susidaro per daugybę metų. Nežinome, kada prasideda žala.”
Gydytojos tvirtinimu, pirmais metais soliariumų lankytojos gali ir nepajusti jokio poveikio. Problemų paprastai kyla po kelerių metų: išsausėja oda, prasideda ragėjimo ir odos senėjimo procesai, silpsta odos ir viso organizmo imunitetas, gali atsirasti vėžinių pakitimų.
Spuogelių nenaikina
Kartais pasigirsta nuomonė, kad soliariumo spinduliai padeda atsikratyti spuogų ir inkštirų. Medikė tvirtina, kad soliariumai spuogelių negydo, jie daro tik dezinfekuojamąjį poveikį, naikina paviršines bakterijas, maskuoja: „Tie, kurie turi spuogų, pasakys, kad po vasaros rudenį jų atsiranda daug daugiau. Soliariumai – tik estetinis poveikis, o ne gydymas.”
R.Gancevičienės teigimu, odos ligoms (atopiniam dermatitui, baltmei, limfomoms ir kt.) gydyti naudojama moksliškai ištyrinėta trumpabangė ultravioletinių spindulių terapija, bet ne soliariumai. „Šiuo atveju kaip tik reikia neigiamo spindulių poveikio, kad blogai funkcionuojančias ląsteles sužalotų ir liga išnyktų. Tik ne estetiniais tikslais”, – pasakoja Dermatovenerologijos centro specialistė.
Sukelia odos vėžį
Anot gydytojos, soliariumai yra odos vėžį provokuojantis veiksnys. „Ypač tiems žmonėms, kurie turi apgamų, darinių, kurių odos tipas pirmas, kurie yra šviesiaodžiai, raudonplaukiai, kurių giminėje, šeimoje yra buvę vėžio atvejų, kurie kada nors buvo nudegę iki pūslių, dažnai važinėja į saulėtus kraštus, – vardija R.Gancevičienė. – Yra tokių rizikos grupių, kurioms visai nerekomenduojama eiti į soliariumą. Tačiau tai visiems yra rizikos veiksnys.”
O apsauginiai kremai nepadeda išvengti rizikos?
Specialistės tvirtinimu, nėra nė vieno kremo, 100 procentų apsaugančio nuo saulės spindulių žalos. „Kita vertus, netgi kurioziškai skamba – eini į soliariumą ir tepiesi apsauginį kremą nuo spindulių. Kam tada eiti?” – stebisi R.Gancevičienė. Kartu ji priduria, kad žmogus turi galimybę rinktis. Dermatologai tiesiog niekada nerekomenduoja vaikščioti į soliariumus.
Išeitis – autobronzantai
Gydytoja kaip alternatyvą soliariumams siūlo rudą atspalvį suteikiančius autobronzantus: „Ir kvapas ne toks, jie lygiai pasidengia, ilgiau išlieka poveikis. Neįtraukiamos melanino ląstelės, veikiamos tik paviršinės ląstelės. Tai puiki išeitis – gražu ir sveika.”
Pokalbio pabaigoje R.Gancevičienė šypsodamasi priduria: „Ruda spalva visai negražu ir nemadinga. Visais laikais aristokratai buvo baltos odos ir mėlyno kraujo, o ne įdegę, rudi, tarsi saulės ir vėjo nugairinti.”