Vilniuje atkuriami istorinio žydų kvartalo fragmentai
Vykdant Seimo ir Vyriausybės pavedimą, Vilniaus senamiestyje atkuriami istorinio žydų kvartalo fragmentai. Šiandien sostinės meras Artūras Zuokas apžiūrėjo baigiamą atkurti pastatą Ašmenos ir Mėsinių gatvių sankirtoje.
Konstatuota, kad statybos darbai eina į pabaigą. Pagal ankstesnius susitarimus dalis šiame pastate esančių patalpų bus perduota Vilniaus miesto savivaldybei. Lietuvos žydų kultūros paveldo paramos fondui pateikus galimą patalpų panaudojimo koncepciją ir ją teigiamai įvertinus Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo koordinavimo komisijai, minėta patalpų dalis pagal panaudos sutartį bus perduota šiam fondui.
Teritorijoje, ribojamoje Ašmenos, Mėsinių ir Dysnos gatvėmis, atkuriami per Antrąjį pasaulinį karą nukentėję ir tarybiniais laikais nugriauti pastatai. Remiantis išlikusia istoriografine, ikonografine ir archeologine medžiaga, restauruojamas kvartalų urbanistinis audinys ir gatvių vaizdas, atkuriama nugriautų pastatų architektūra.
„Istorinio geto fragmentų atkūrimas padės puoselėti daugiakultūrinį Vilniaus paveldą, atgaivinti senamiestį ir atskleisti Vilniaus, kaip tolerantiško ir atviro įvairioms kultūroms miesto, savitumą“,– sako meras A. Zuokas.
Vilniaus žydų (litvakų) bendruomenės apgyvendinti kvartalai Rūdninkų, Ašmenos, Mėsinių, Stiklių, Žydų, Gaono ir kitose senamiesčio gatvėse drauge su reikšmingais Didžiosios žydų sinagogos, mokyklos ir bibliotekos pastatais (nugriautais 1955/1957 metais) sudaro neatsiejamą dingusio Vilniaus miesto paveldo dalį. Įgyvendinant Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo programą bus atkuriamos karo ir pokario metais sunaikintos urbanistinės Vilniaus senamiesčio erdvės. Tai atitinka ir kitos Vilniaus miesto savivaldybės programos „Dingęs Vilnius“ tikslus. Programa „Dingęs Vilnius“ numato konservuoti, restauruoti ir eksponuoti viduramžių miesto sienos ir vartų liekanas, atkurti Pranciškonų vienuolyno varpinę. Šiame kontekste istorinio geto atkūrimas būtų svari senamiesčio urbanistinio audinio atkūrimo grandis.
Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo programą Vyriausybė patvirtino 2002 metais. Tais pačiais metais sostinės Savivaldybė ir Lietuvos žydų kultūros paveldo paramos fondas pasirašė sutartį dėl Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo. Šia programa siekiama išsaugoti ir deramai įamžinti Lietuvoje šimtmečiais kurtą žydų kultūros paveldą. Svarbu pažymėti, kad šiuo projektu nesiekiama atkurti buvusių nuosavybės teisių į žemę ar pastatus senamiestyje.