Kai draugai išeina
Yra toks angliškas posakis, kurio prasmę galima nusakyti taip: vieni draugai atsiranda iš reikalo, kiti – nes sutapo laikas ir aplinkybės, o treti išlieka visam gyvenimui. Kiekvienas galvojame, kad turime draugų visam gyvenimui. Ir ne vienam pasitaiko, kad draugas, su kuriuo ketinome kartu pasenti, išeina, užtrenkdamas už savęs duris.
Draugystė – kaip augalas, kurį reikia laistyti. Todėl nenuostabu, kad neretai vienam iš draugų išsikrausčius į kitą miestą ar šalį draugystė nutrūksta – nebesusibėgsi arbatos kas vakarą, neatlėksi vos tik draugą ištiks bėda. Be to, pasikeitus aplinkai, lieka mažiau bendrų įspūdžių, apie kuriuos būtų galima pasišnekėti. Atsiranda daugiau pauzių ir nutylėjimų, temų, kuriomis nesikalbama. Panašios situacijos galimos ne tik vienam iš draugų išsikrausčius. Draugystės nutrūksta ir įvykus kitiems radikaliems gyvenimo pokyčiams, tokiems kaip vedybos, skyrybos, vaikų gimimas, pareigų pasikeitimas. Kaip elgtis, kai draugas nutolsta? Ką daryti, jei rengiesi keisti savo gyvenimą, tačiau nenori prarasti draugų? Kada laikas ištarti „sudie“?
JEI IŠSIKRAUSTOTE
Raskite laiko susitikti su visais savo artimais draugais. Pabūkite, pasikalbėkite apie artėjančius pasikeitimus, ką jie reikš kiekvienam iš jūsų.Nuoširdžiai pasikalbėkite apie savo draugystę, apie tai, kaip norėtumėte ją išsaugoti, ir kartu paieškokite būdų, kaip būtų galima tą padaryti.Jei išsikraustėte į kitą miestą, pasistenkite kuo dažniau grįžti. Taip jūsų draugai nesijaus palikti. Toks jūsų elgesys parodys, kad nors ir trokštate permainų, branginate tai, ką gyvenimas jums suteikė, – savo draugus.Kuo dažniau bendraukite telefonu, elektroniniais laiškais. Siųskite atvirukus per šventes ir netgi be progos. Šiame kibernetiniame amžiuje paprastas popierinis laiškas – gražus būdas dalintis šiluma.
JEI DRAUGAS IŠSIKRAUSTO
Kuo greičiau aplankykite savo draugą jo naujuose namuose. Tai padės jums įsivaizduoti, kaip jis gyvena, suartins ir suteiks temų pokalbiams.Būkite empatiškas: kuo dažniau draugo klauskite apie jo naująjį gyvenimą, stenkitės jame dalyvauti.Pasistenkite nereikalauti iš savo draugo daugiau, nei jis gali suteikti. Supraskite, kad jam reikia laiko apsiprasti naujoje situacijoje.Net jeigu jūsų draugas abejoja ir nėra tikras, kad gerai pasirinko, palaikykite jį. Skatinkite eiti pirmyn, o ne žvalgytis atgal.
SLAPTI PRANEŠIMAI
Kai vienas iš draugų nusprendžia radikaliai keisti gyvenimą, kitas gali pasijusti nesaugiai. Kaipgi taip? Juk mes dalijomės svajonėmis ir tikslais? Pasirodo, jo tai netenkina? Natūralu, kad tokioje situacijoje kyla nerimas ir, galbūt, pyktis. „Paliktasis“ draugas dažnai permąsto savo gyvenimą, pasirinkimus ir gali nuspręsti siekti permainų ir savo gyvenime.Kai liūdime netekę draugo, dažniausiai liūdime dėl to, ką praeityje kartu patyrėme. Gedime to žmogaus, koks jis tuo metu buvo. Tačiau ar dabartinis mano draugas yra tas pats žmogus, su kuriuo susidraugavau anuomet? Jei aš pasikeičiau, turėjo pasikeisti ir jis. Ar mus iš tiesų sieja emocinis ryšys, ar tik prisiminimai?Winstono Churchillio mama Jennie yra pasakiusi: „Su draugais reikia elgtis kaip su paveikslais – žiūrėti į juos prie geriausio apšvietimo.“ Žmonės netobuli. Jie ne visada perskambina, ne kasdien atranda laiko pokalbiams, ne visad yra nusiteikę linksmintis. Jei tai erzina, vertėtų atkreipti dėmesį į savo jausmus: iš kur jie kyla? Kas iš tiesų sukelia pyktį? Kas mūsų draugystei svarbu? Kiek esu pasirengęs atleisti kitam, žinodamas, kad ir aš esu netobulas?
ATSISVEIKINTI AR SUSITIKTI?
Jei po tam tikrų įvykių draugystė atšalo, nekaltinkite savo draugo. Jeigu vis dar jaučiate pyktį dėl draugo poelgių, palaukite, kol atvėsite. Leiskite savo draugui pajusti, ką reiškia gyventi be jūsų draugystės. Jei susitikus kalbėtis per sunku, parašykite draugui laišką apie tai, kaip buvo gera jį sutikti savo gyvenimo kelyje. Pasidalinkite tuo. Jeigu jums tikrai buvo svarbi draugystė su dabar nutolusiu žmogumi, neužverkite durų. Kartkartėmis priminkite apie save – laišku ar atviruku. Svarbu, kad tas žmogus žinotų, jog galite viską pradėti iš naujo. Jei gyvenimas jus suvedė vienąkart, gali būti, kad taip atsitiks dar kartą.
Taip pat žurnale „Aš ir psichologija“ skaitykite:
Gyvenime kaip kine