Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas Paulauskas:
– Anksčiau panaši situacija Amerikoje būdavo dėl skolos lubų pakėlimo, nes baigiantis biudžetiniams metams reikėdavo lopyti skyles ir didinti galimybes skolintis. Tuomet Kongresas leisdavo sau papurkštauti, bet visada leisdavo didinti skolą. Tačiau šįkart situacija yra kitokia. Žiūrint formaliai – dabar visa tai prasidėjo dėl D.Trampo sienos su Meksika statybų, t.y. 5 milijardų dolerių klausimas. Kai biudžetas yra 3-4 trilijonai, tai 5 milijardai neatrodo rimta tokių aistrų priežastis. O kur yra priežastis? Ši siena tėra tik eilinių žmonių ir elito susipriešinimo, skirtingo pasaulio matymo simbolis.

D.Trampas kelia klausimą: ar Jungtinės Valstijos yra ten gimusių žmonių kraštas, ar visų norinčiųjų ten gyventi? Ir jis į tą klausimą atsako, kad tai yra amerikiečių kraštas, priešingai negu mūsų Seimas, kuris nubalsavo, kad Lietuva yra visų norinčių čia gyventi kraštas… Bet žiūrėkime toliau: D.Trampas pasisako prieš „žaliąsias kortas“, taip pat prieš taip vadinamą „gimdymo turizmą“. Jis neseniai pasakė, kas per absurdas, kai pas mus atvažiuoja, pagimdo, o po to visą gyvenimą naudojasi JAV piliečių privilegijomis… Be to, prisiminkime, kad JAV nepasirašė to JT migrantų pakto. Visa tai rodo kitokį D.Trampo požiūrį, negu didelė dalis įtakingo Jungtinių Valstijų elito. Šis konfliktas Kongrese dėl 5 milijardų tėra pretekstas, rodantis suvokimo, kaip JAV toliau turi gyventi ir kaip turi vystytis, giluminį mentalinį skilimą.

Vienoje pusėje yra žmonės, kurie valdo didžiulį vadinamąjį finansinį kapitalą, t.y. bankininkai bei įvairūs spekuliantai, operuojantys „ateities sandorių“ rinkose, spekuliuojantys akcijomis ir kitais išvestiniais „vertybiniais“ popieriais. Jie pastaruosius keliasdešimt metų sėkmingai didino savo įtaką, iš esmės nieko negamindami, tik spekuliuodami įvairiausiomis finansų formomis. Taip JAV susiformavo didelis sluoksnis turtingų ir labai turtingų žmonių.

Kitoje pusėje yra tie žmonės, kurie pastatė ir sukūrė Jungtinių Valstijų didybę, t.y. pramoninis kapitalas. Jie gamino aukštos kokybės prekes, perėmė pasaulio rinkas, atėmę jas iš Britų imperijos. Tačiau vėliau visa gamyba buvo iškelta į Aziją, tad tiek JAV, tiek ir likusiame Vakarų pasaulyje šiuo metu dominuoja finansinis kapitalas, o ne pramoninis. Bet medalis visada turi dvi puses: kai tu iškėlei gamybą į Kiniją, tai Kinija šiandien pakilo į tokias aukštumas, kad jau meta rimtą iššūkį JAV, kurioms atrodė, jog dominuos pasaulyje visą laiką. O JAV skola bei jos aptarnavimas tik auga. Kodėl D.Trampas taip supyko ant Federalinio rezervo? Nes šis kelia palūkanų normą, o tai didina skolos aptarnavimą – vien pernai jie sumokėjo apie 500 mlrd. dolerių palūkanų… O kad galėtum tai daryti, privalai vėl didinti skolą, o kad didėtų skola, pasaulis turi atsiskaitinėti doleriais, o priversti pasaulį tai daryti, reikia turėti daug karinių bazių, kad būtų kuo jį pagąsdinti… Gaunasi uždaras ratas. Iš čia yra D.Trampo nenoras būti pasaulio policininku… Gyvenimas skolon bei gyvenimas tik spekuliuojant visais popieriais atvedė JAV prie situacijos, kai kažką reikia daryti. Ir D.Trampas bando tai daryti. Apie tai, priešingai nei Lietuvoje, seniausiai diskutuoja visa JAV spauda…

Vyriausybės uždarymas yra tik apraiškos didžiulio giluminio konflikto, kuriame sprendžiasi, kaip Jungtinės Valstijos turėtų gyventi toliau. Iš esmės tai yra pramoninio ir finansinio kapitalo karas. O kas remia tą finansinį kapitalą? Įvairiausios mažumos, „spalvotieji“ gyventojai, įvairiausių pašalpų bei garantų gavėjai ir kita panaši publika. Visa ši armija šiandien remia tuos, kurie norėtų D.Trampą pašalinti iš posto. O D.Trampo aplinka supranta, kad toliau taip tęstis negali, kad reikia grąžinti gamybą į JAV, kad reikia mažinti prekybos deficitą su Kinija ir pan. Dėl to kompromisas yra neįmanomas ir kažkas turės pralaimėti šioje kovoje. Taip, kaip buvo iki šiol, pastaruosius 30-40 metų, tikrai ateityje nebus.


Jei manote, kad mūsų darbas Jums reikalingas, galite paremti: Viešoji Įstaiga “Kaisakas”, LT477300010078090515, aukojant rašyti “auka”, jei turite omeny kažką konkrečiai, nurodykite, kam. Ačiū . Privačiai – Kazimieras Juraitis, LT367300010072535911, PayPal: kazimieras.juraitis@gmail.com

Views All Time
Views All Time
23
Views Today
Views Today
1
0 0