Press Jazz televizijos laidoje “Kazimieras Juraitis kalbina – Pranas Valickas”.

Globalios monopolizuotos rinkos sąlygomis visuomet ateina metas, kai subujosiusios didelės korporacijos pradeda parazituoti pirminio gamintojo sąskaita. Geras to pavyzdys – pieno gamintojų ir pieno perdirbimo įmonių tarpusavio santykių istorija. Už pagamintą pieną perdirbėjai moka varganus centus, žaliavinis pienas kainuoja mažiau už geriamąjį vandenį, tačiau nei perdirbėjai, nei prekybois centrai pelnais nesiskundžia. Perdirbėjai ir prekybininkai parazituoja gamintojo sąskaita.

Padėtis pasikeistų, jeigu pieno gamintojas, perdirbėjas ir pardavėjas būtų vienas asmuo. Tas įmanoma tik tuomet, jei visam procesui nuo gamybos iki pardavimo būtų taikomi veiklos kooperavimo principai.

Kooperavimas tinka ir sudėtingų technologijų reikalaujančiose pramonės šakose. Bet kuriuo atveju šis veiklos principas leidžia išvengti parazitinių reiškinių.

Gerų pavyzdžių yra Vokietijoje, Austrijoje, JAV. Kai kurie dideli kooperatyvai savo veiklą išaugina iki tokio lygio, kad pradeda vystyti netgi savo vidines pinigų sistemas, tokiu būdu išvengdami bankų tarpininkavimo. Nors Europos Sąjungos normatyvinės normos tą leidžia, Lietuvoje visos kooperacijos galimybės kažkodėl neišnaudojamos.

Views All Time
Views All Time
77
Views Today
Views Today
1
0 0