Standartinė klaviatūra tampa prieinama visiems

Standartinė klaviatūra tampa prieinama visiems

Jau ne kartą buvo kalbėta ir rašyta apie standartinę (pagal Lietuvos standartą LST 1582) lietuvišką kompiuterio klaviatūrą. Ją kai kas vadindavo „popierine“. Ne dėl to, kad egzistuotų tik popieriuje – daugelis mėgstančių patogų darbą ją „pasigamina“ iš kitų klaviatūrų. Bet jiems tenka ant kai kurių klavišų priklijuoti popierinius lipdukus. Praeitais metais MPL iniciatyva Taivanyje buvo užsakytos fizinės standartinės klaviatūros (t.y. su reikiamu graviravimu) ir metų pabaigoje pradėtos gaminti. Šių metų pradžioje buvo gauta pirmoji partija su visais reikalingais užrašais. Ir ne tik ant klavišų, bet ir ant korpuso (žr. pav.). Taigi, jau turime tikrai lietuvišką klaviatūrą.

Kuo ši klaviatūra geresnė už dabar paplitusią su raidėmis ant skaitmenų klavišų?

Standartinėje lietuviškoje klaviatūroje yra visas lietuviškas raidynas ir visi ASCII ženklai. Be to, yra brūkšnys ir lietuviškos kabutės. Tai viskas, ko reikia paprastam kompiuterio naudotojui, kurių yra tikrai ne mažiau, kaip 99%. Todėl praktiškai nebereikia perjunginėti klaviatūros. Paskaičiuokime kiek kartų kasdien be reikalo tenka perjunginėti „skaitmeninę“ klaviatūrą į amerikinę, kiek kartų pamirštama perjungti ir dėl daromos ir taisomos klaidos, ir bus akivaizdu.

Straipsniai 1 reklama

Kitas pranašumas – raidės išdėstytos trijose eilėse (jų nėra viršutinėje eilėje). Tai nelabai svarbu tiems, kas tekstą renka vienu arba dviem pirštais. Tačiau tiems, kas renka visais abiejų rankų pirštais taip vadinamu akluoju metodu, tai labai svarbu. Mat pagrindinė pirštų padėtis yra ant vidurinės eilės klavišų. Iš čia dviejų gretimų eilių klavišai pasiekiami lengvai, o iki viršutinės eilės atstumas dvigubai didesnis. Dėl to mažėja rinkimo sparta, daroma daugiau klaidų.

Tvarkyklės

Linux. Naujesnės šios operacijų sistemos versijos turi standartinės klaviatūros tvarkyklę. Reikia tik ją nustatyti.

Windows. Platinama dar be įdėtų standartinės klaviatūros tvarkyklių. Reikia ją parsisiųsti, pavyzdžiui, iš http://aldona.mii.lt/pms/kalba/klav/.

Treniruoklės

Klaviatūrų treniruoklės padeda išmokti racionaliau naudotis klaviatūra ir sparčiai rinkti tekstą, ypač akluoju metodu. Treniruoklių su standartinės klaviatūros išdėstymu ir metodiškai parinktais lietuviškų pratimų tekstais, galima parsisiųsti iš ftp://aldona.mii.lt/pub/MII/PMS/klav/tren/ Šiuo metu čia yra dvi treniruoklės. „KP Tutor“ – klasikinė treniruoklė, individualiems naudotojams nemokama, įstaigoms – laikinai nemokama. TuxType – labai paprasta, nedidelių galimybių, bet žaisminga, skirta jaunesniojo amžiaus vaikams.

Daugiau informacijos apie standartinę klaviatūrą galima rasti http://aldona.mii.lt/pms/kalba/klav/.

Kur galima įsigyti naują klaviatūrą?

Vilniuje: UAB „Staipa“, Apkasų g. Nr. 12d.

Visais klausimais prašome kreiptis adresu vladas.tumasonis@maf.vu.lt

Views All Time
Views All Time
2929
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

83 − 73 =