Tiesa apie Atkinsą ir jo dietą

Asmeninės sveikatos problemos paskatino garsųjį gydytoją Robertą Atkinsą darbuotis prie svorio mažinimo strategijos ir taktikos. Nuveikė jis šioje srityje išties nemažai. Tačiau tie atradimai nei jo, nei daugybės jo sekėjų, kaip sakoma, neprivedė prie gero.

73 metų Robertas Atkinsas žuvo nelaimingo atsitikimo metu. Jo pasekėjai ir apstulbusi visuomenė nenorėjo patikėti šia netektimi, o našlė Veronika ir Atkinso medicinos centro darbuotojai visokiais būdais stengėsi pasipriešinti tam, kad skrodimo išvados būtų paviešintos. Juk tose išvadose fiksuojama ne tik mirties priežastis, bet ir aptikti susirgimai bei nukrypimai nuo normos…

Kaip ir galima buvo tikėtis, medikų išvados tapo sensacija. Žmogus, kuris visą gyvenimą mokė kitus lieknėti, būdamas 180cm. ūgio, svėrė… 117kg. Taigi jis ne šiaip turėjo antsvorio – jį kamavo nutukimas. Daug metų Atkinsas kamavo širdies yda, aukštas arterinis kraujospūdis, jis ištvėrė keletą širdies priepuolių. Veronika Atkins buvo priversta pripažinti, kad vyras skundėsi širdies sutrikimais, tačiau anot jos, „tai neturėjo nieko bendra su jo propaguotu mitybos režimu“…

Straipsniai 1 reklama

Regis, baigiantis XX amžiui daktaras Atkinsas rado vienos iš didžiausių žmonijos problemų sprendimą. Jis garantavo, kad kiekvienas, drastiškai apribojęs angliavandenių suvartojimą, suplonės. Mat organizmas, reikalaudamas energijos, ims deginti riebalus. Iš pradžių gaunamus su maistu, o vėliau ir sukauptus „atsargai“. Atkinsas pasiūlė atsisakyti saldumynų, taip pat ir vaisių bei daržovių, turinčių daug cukraus (pavyzdžiui, morkų ir burokėlių), užtat valgyti produktus, turinčius daug baltymų ir riebalų (mėsą, sviestą ir pan.).

Nenuostabu, kad jo knyga tapo pasauliniu bestseleriu. Milijonai žmonių ėmė lieknėti „pagal Atkinsą“. Prasidėjo masinė euforija. 1985m. JAV sveikatos apsaugos Nacionalinė federacija paskelbė daktarą Atkinsą „Metų žmogumi“. 1990m. jis gavo Tarptautinės alternatyvios medicinos organizacijos apdovanojimą. Po poros metų jis dar kartą išleidžia knygą „Daktaro Atkinso dietos revoliucija“.

Kadangi antsvorio problema ne tik neišnyko, bet tapo dar aktualesnė, ši knyga ir vėl papuošė bestselerių topus.

Tarp Atkinso gerbėjų – žinomos žvaigždės: Renee Zellveger, Jennifer Lopez, Billas Clintonas, Jennifer Aniston…

Publika labiausiai džiūgavo dėl to, kad garsusis dietologas nereikalavo mažinti maisto kiekio. Kirsk kiek telpa ir… plonėk. Jokių sporto salių!

Žmonės, triumfuojantys dėl iš tiesų sklandžiai mažėjančio svorio, ignoravo kylančias sveikatos problemas. O juk ne vienam Atkinso pasekėjui ėmė šlubuoti kepenų ir inkstų veikla. Nieko keista – argi organizmas gali išlaikyti tokį baltymų ir riebalų kiekį. Prastėjo imunitetas, padaugėjo širdies priepuolių. Nekalbant jau apie tokius šalutinius reiškinius kaip nemalonus burnos kvapas, pykinimas, vidurių užkietėjimas ir galvos skausmai. Šie reiškiniai atsiranda Atkinso dietos etape, kai reikia atsisakyti duonos, bulvių, vaisių ir kitų ląstelienos bei angliavandenių šaltinių.

Angliavandeniai – ne tik energijos, bet ir geros nuotaikos šaltinis. Ilgalaikis jų atsisakymas negatyviai veikia smegenis. Atkinso dieta blokuoja serotonino – cheminės medžiagos, vadinamos „laimės hormonu“, gamybą. Žmonės, ilgiau laikęsi Atkinso dietos, tampa dirglūs ir nestabilios nuotaikos. Beje, kaipsyk serotoninas smegenims perduoda sotumo jausmą (dalinai todėl saldumynais galima „užmušti“ apetitą).

Masačiusetso universitete tris mėnesius buvo stebimi lieknėjantys savanoriai. Besilaikantys tradicinės mažo kaloringumo dietos, turinčios normalų angliavandenių kiekį žmonės jautėsi kur kas komfortiškiau ir lengviau ištvėrė mitybos apribojimus.

Jennifer Aniston numetė 15kg, kad gautų pagrindinį vaidmenį TV seriale „Draugai“. Vaidmenį ji gavo ir netgi ištekėjo už „seksualiausio pasaulio vyro“ – Brado Pitto. Kadangi Aniston linkusi pilnėti, ji periodiškai laikosi Atkinso dietos. Tačiau didelis svorio kritimas išbalansavo jos hormonų sistemą, rezultatas – žvaigždė niekaip negali pastoti. Ši dieta paveikė ir jos psichiką. Niekam ne paslaptis, kad Aniston kenčia nuo maniakiškų pavydo priepuolių.

Renee Zellweger privalėjo priaugti svorio, kai vaidino filme „Bridžitos Džouns dienoraštis“. Priaugo, tačiau jo nusikratyti buvo kur kas sunkiau. Jai padėjo daktaras Atkinsas. Pastaruoju metu Renee nuotaikos šuolius pastebi net pašaliniai žmonės.

Ir taip toliau…

Beje, pats daktaras Atkinsas teigė, kad jo dieta tinka tik sveikutėliams žmonėms, kad laikytis jos galima tik po išsamaus medicininio ištyrimo. Kas iš mūsų šiandien gali pasigirti nepriekaištinga sveikata? Galiausiai – prieš atsisakydamos angliavandenių, prisiminkime paties dietos autoriaus negalavimų „puokštę“.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *