Jaras Valiukėnas: „Pasakojimas apie tikrus žmones. 1983–2018“

Featured Video Play Icon

Filmo autorius Jaras Valiukėnas.

Į nelaimę pateko mergaitė Rasa 1983 metais Lietuvoje. Radviliškio rajono mechanizatorius Vytautas Prascevičius prie namų šienaudamas traktorine žoliapjove netyčia savo 3 metų dukrelei Raselei visiškai nukirto abi kojytes. Visos mikrochirurgijos centro operacinės buvo užimtos, tad M. Vitkus nedelsdamas užgulė telefoną, rinkdamas pažįstamų Maskvos profesorių bei tarybinių respublikų sostinių telefonų numerius.

Maskvos mikrochirurgai pasitarę pasiūlė tuomet 34 metų gruzinų kilmės mikrochirurgui Ramaziui Datiašviliui operuoti Raselę. Ramazis Datiašvilis sutiko ir išvyko ruoštis operacijai į jam svetimą Maskvos vaikų 13-ąją klinikinę N. Filatovo vardo ligoninę.

Straipsniai 1 reklama

M. Vitkui dar teko surasti, kas mažylę nuskraidins į Maskvą. Gavęs Pabaltijo karinės apygardos generolų leidimą, kariškiai telefonu pranešė, jog Raselę reikia skubėti atvežti į karinį Šiaulių Zoknių oro uostą, kur iš Rygos atskris civilinis keleivinis lėktuvas. Kariškiai ištęsėjo pažadą – lėktuvui buvo duotas tiesiausias maršrutas be aviatoriams įprastų kilimo – leidimosi spiralių ir manevrų, tad Maskvos Šeremetjevo oro uoste orlaivis nusileido ore užtrukęs vos gerą pusvalandį. Čia mergaitės jau laukė net du greitosios pagalbos mikroautobusai ir milicijos palyda.
Paryčiais pradėjęs operuoti užmigdytą mergaitę R. Datiašvilis nebuvo tikras, kad pasiseks – po nelaimės buvo praėję net 18 valandų, operacija truko dar 12. Pirmoji tokia operacija pasaulyje pavyko, apie sėkmę buvo pranešta pasauliui.

Tūkstančiai žmonių iš tolimiausių tarybų Sąjungos kampelių siūlė jai savo pagalbą. Milijonai žmonių stebėjo šią istoriją, kuri žmonių gerumo dėka baigėsi laimingai.

Siūlome prisiminti tuos nelabai tolimus laikus, apie kuriuos pasakoja įvykių liudininkai.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

25 + = 35