Ar naudingi seksualiniai mokytojų ir mokinių santykiai?
Šefyldo universiteto mokslininkai kalba, kad Didžioji Britanija turi atsisakyti pasenusių moralinių principų, kai kalbama apie mokytojų ir mokinių seksualinius santykius, ir pripažinti faktą, kad erotinė įtampa klasėje gerina pedagoginį procesą.
Pedagogikos dėstytoja Petė Saiks parašė straipsnį, kuriame gina mokinių ir mokytojų santykius. Straipsnyje ponia Saiks pažymi, kad nėra teisinga mokinius visuomet laikyti aukomis, juk būtent jie inicijuoja artimesnius santykius, ir spėja, kad tarp mokytojų ir mokinių kasmet užsimezga apie 1500 romanų.
Daktarė Saiks sako, kad ją visuomet domino santykiai, prasidėję mokyklos suole, kadangi ji pati ištekėjo už istorijos mokytojo, kurį įsimylėjo būdama 14-os. „Tik po dvejų metų, tą vakarą, kai jis įsidarbino kitoje mokykloje, mes prisipažinome vienas kitam meilę. Grįžusi į mokyklą po vasaros atostogų, aš jau buvau jo mergina“, – prisimena ponia Saiks.
Ji tvirtina, kad meilės santykiai buvo ganėtinai paplitę jos mokykloje, kuri pasižymėjo liberalia tvarka ir niekas nevadino tai eksploatacijos forma. Jos straipsnis užrūstino vaikų teisių apsaugos organizacijas, kurios pavadino jos pažiūras geriausiu atveju ekscentriškomis.
– Daktarės Saiks pasisakymai apie erotinę įtampą klaidingi ir geriausiu atveju ekscentriški, – pasakė Nataša Finleison iš organizacijos „ChildLine“. – Seksualinio persekiojimo įstatymas buvo įvestas tam, kad apsaugotų vaikus ir paauglius, o ne gintų nedidelės moksleivių mažumos teises, gana brandaus amžiaus moksleivių, kurie savo noru pradeda seksualinio pobūdžio santykius su mokytojais.
– Didžiąją laiko dalį vaikai praleidžia mokykloje, ir mokytojai užmezga unikalius santykius su mokiniais, kuriais jie neturėtų piktnaudžiauti, – pridūrė labdaros organizacijos NSPCC visuomenės politikos direktorius Filipas Nojesas.
Daktarės Saiks straipsnis „Skandalingos istorijos ir pavojingi ryšiai: kai mokinės įsimyli mokytojus“ pasakoja apie santykių, tiesa, platoniškų, istoriją, kai mokinei buvo vos 13, ir apie seksualinį 17-metės studentės ir 35-erių mokslinio vadovo ryšį.
Straipsnio autorė primygtinai teigia, kad 2003 metų įstatymo pataisos, pagal kurias mokytojų ir jaunesnių kaip 18 metų mokinių santykiai laikomi nusikaltimu, įvardija mokinius kaip aukas, kai patys mokiniai dažnai būna tokių santykių iniciatoriai.
Daktarė Saiks nusprendė atlikti tokį tyrimą po to, kai buvęs pagrindinis mokyklos inspektorius Krisas Vudchedas prisipažino 1999 metais, kad prieš keletą metų jis turėjo romaną su buvusia mokine. Jis pasakė, kad tokia patirtis gali būti pamokanti, nes tokie santykiai užrūstino visuomenę. Krisas Vudchedas neigė, kad jų romanas prasidėjo tuomet, kai jis dar buvo mokytojas, ir vyriausybinė komisija priėjo išvadą, kad pagrindo patraukti jį atsakomybėn nėra.
Daktarė Saiks pasakoja, kad seksualumo išraiškos yra dažnas reiškinys mokyklos gyvenime, ir pabrėžia, kad ji ypač neigiamai vertina seksualinį vaikų eksploatavimą, pedofiliją ir visus piktnaudžiavimo vaikais tipus. Pasak jos, tyrimas remiasi informacija, gauta iš mokinių, kurie nesigailėjo dėl savo seksualinių santykių su pedagogais.
„INDEPENDENT“
Parengė O.K.