Vilniaus universiteto astronomijos observatorijoje saugomą pirmą šios observatorijos ir bene seniausią Lietuvoje išlikusį teleskopą jau šį rudenį bus galima ne tik apžiūrėti, bet ir juo pasinaudoti, teigiama pranešime spaudai.

Dėl detalių trūkumo savo funkcijos netekusį astronomijos instrumentą ketinama restauruoti iki jubiliejinės 250 Lietuvos astronomų konferencijos, vyksiančios rugsėjo 17-21 d.

6 tūkst. litų, reikalingų 12 cm (5 colių) Gregorio sistemos veidrodinio teleskopo optikai atkurti ir trūkstamoms detalėms pagaminti, Vilniaus Universitetui suteikė didžiausia Lietuvoje telekomunikacijų bendrovė “Lietuvos telekomas”.

Vilniaus universiteto mokslo reiklų prorektoriaus prof. Juozo Vaitkaus teigimu, šis teleskopas yra unikalus ne tik istoriškumu, bet ir savo medine konstrukcija: visos pagrindinės detalės, įskaitant teleskopo vamzdį ir pasukimo ašių krumpliaračius, yra medinės.

Prof. J.Vaitkaus teigimu, restauracija nebus lengva, nes išsamių šio teleskopo aprašų nėra. “Teks vadovautis VU Astronomijos observatorijos turimomis žiniomis apie šios konstrukcijos teleskopus ir siekti, kad restauruojant būtų išsaugota kuo daugiau autentiškų detalių”, – sakė prof. J.Vaitkus Pasak jo, darbams atlikti bus skelbiami specialistų konkursai.

Pirmoji astronomijos observatorija 1753 m. buvo įrengta centiniuose Vilniaus universiteto rūmuose. Jos projektą parengė Vienoje ir Prahoje studijavęs žymus architektas, matematikas ir astronomas Tomas Žebrauskas (1714-1758). Lėšas jos statybai, suteikė didikė Elžbieta Oginskaitė-Puzinienė.

Pirmuosius teleskopus observatorijai padovanojo Vilniaus krašto didikai. Restauruojamasis instrumentas yra pirmasis Astronomijos observatorijos teleskopas, kurį padovanojo Lietuvos didysis kunigaikštis Mykolas Radvila (1702-1762), atsiliepdamas į profesoriaus T.Žebrausko raginimus aprūpinti Vilniaus universiteto astronomijos kabinetą prietaisais ir teleskopais.

Views All Time
Views All Time
2856
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!