Šių laikų Babilonas: prie ko privedė godumas

Dubajus, pretendavęs tapti Persijos įlankos Manhatanu, gali virsti brangia Sodomos ir Gomoros kopija, rašo Didžiosios Britanijos laikraštis „The Independent“.

Neįmanoma tapdavo įmanoma

Iki šiol Dubajus buvo pasaulio godumo sostinė, kur prabangūs prekybos centrai, dirbtinės salos ir milžiniški dangoraižiai dygo kaip ant mielių, kur turtingi avantiūristai viešbučiuose mokėjo po 5 tūkst. eurų už naktį ir kur plūste plūdo prabangos ieškančios įžymybės. Žmonės kalba, kad Dubajus yra pastatytas ant smėlio. Tačiau praėjusią savaitę paaiškėjo, kad jo pamatus sudaro milžiniškos skolos, vergiškas darbas ir labiausiai išpūsta reklama, kokią tik galima įpirkti už skolintus pinigus.

Kai Dubajaus burbulas tik pūtėsi, projektų vystytojai varžėsi bandydami padaryti kuo didesnį įspūdį emyrato vadovui šeichui Mohammedui. Taip dykumoje atsirado slidinėjimo trasos, didžiausias pasaulyje prekybos centras, turintis 1200 parduotuvių ir milžinišką akvariumą su 400-ais ryklių. Projektuotojų galvose netgi knibždėjo mintis pastatyti povandeninį viešbutį.

Pirkėjai valandomis rikiavosi eilėse, norėdami įsigyti dar nepastatytus objektus, o po dešimties minučių parduodavo juos žmonėms, stovėjusiems kitame eilės gale, ir gerai pasipelnydavo.

Ekonomika klestėjo, o miestas linksminosi. Dubajų greitai pamėgo Rusijos gangsteriai, Holivudo ir sporto žvaigždės. Čia milijonus švaistė Davidas Beckhamas ir Michaelas Owenas. Kalbama, kad Bradas Pittas ir Denzelis Washingtonas įsigijo namus šiame mieste.

Paris Hilton kūrė savo realybės šou Dubajaus baruose ir prekybos centruose. Prie viešbučio „Grosvenor“ kiekvieną naktį rikiavosi prabangiausi sportiniai automobiliai.

„Greitai kiekvienas Grafas Motenkristas apsigyvens Dubajuje, – sakė vienas šeichas. – Po dešimties metų čia gyvens tik turtingi ir žinomi žmonės. O tarnų darbą, aš tikiuosi, atliks robotai arba klonai.“

Pinigai, alkoholis, seksas

Kartu su Vakarų pinigais atėjo ir Vakarų kultūros normos. Nors užsieniečiams reikia specialaus leidimo, kad galėtų savo namuose vartoti alkoholinius gėrimus, jie yra lengvai prieinami viešbučių baruose. Penktadieniais, kuriuos musulmonai paprastai praleidžia mečetėse, vakariečiai nesivaržydami vartoja alkoholį neribotais kiekiais.

Kartą po tokių išgertuvių britų porelė savo kailių patyrė, ką reiškia griežti emyrato įstatymai. 36 metų Michelle Palmer ir 34 metų Vince’as Acorsas tik susipažinę nuvažiavo į paplūdimį pasimylėti. Deja, intymią akimirką juos pamatė policininkai, ir porelė buvo nuteista trims mėnesiams kalėjimo. Netrukus už grotų atsidūrė ir dvi britės lesbietės Marnie Pearce ir Sally Antia, kurias Dubajaus policijai įskundė jų vyrai.

Nepaisant griežtų įstatymų, vyrai arabai taip pat atvirai vartoja alkoholį baruose, o prostitucija klesti.

Žlugimas buvo užprogramuotas

818 m aukščio „Burj Dubai“, aukščiausias pasaulyje dangoraižis, dingsta debesyse. Dubajus yra architektūrinė odisėja, nors miestų planavimo specialistai pavadintų jį tikru košmaru, nes čia dirba pusė didžiausių pasaulio kranų. 100 km piečiau esančio santūresnio ir turtingesnio Abu Dabio emyrato gyventojai tik kraipo galvas išgirdę, kiek pinigų iššvaistė jų kaimynai.

Dubajus tiesiog augo vis didesnis ir didesnis, ir niekas per daug negalvodavo apie planavimą. Jo žlugimas buvo užprogramuotas iš anksto, nes nė vienas miestas ar regionas negali atlaikyti tokio augimo, ypač kai nafta, pagrindinis augimo variklis, pamažu senka.

Finansų krizė tik išryškino struktūrines ekonomikos problemas. Praėjusios savaitės pareiškimas, kad valstybinė bendrovė „Dubai World“, supylusi iš kosmoso matomą dirbtinę Džumeiros salą, prašo kreditorių atidėti skolų grąžinimą, sukrėtė finansų rinkas. Stambiausi pasaulio bankai, paskolinę „Dubai World“ milijardus, gali patirti rimtų nuostolių, jeigu bendrovę ištiks bankrotas.

Grėsmė visam pasauliui

Džumeiros saloje stūkso įspūdingas viešbutis „Atlantis“ – du bokštai, sujungti tiltu. Per viešbučio atidarymą praėjusiais metais čia dainavo Kylie Minogue, o fejerverkai buvo matomi už daugybės kilometrų. Vienos nakties pasilinksminimas atsiėjo 20 mln. svarų sterlingų. Deja, laikas linksmybėms nebuvo pats tinkamiausias.

Turizmas yra vienas svarbiausių Dubajaus ekonomikos pamatinių stulpų. Tačiau vakariečiai pradėjo veržtis diržus, ir turizmo sektorius Dubajuje ėmė šlubuoti. Šeicho Mohammedo svajonės gali virsti ekonominiu košmaru tiek pačiam emyratui, tiek visam pasauliui. Kai kurie ekonomistai įtaria, kad „Dubai World“ finansinės problemos pranašauja antrą krizės bangą, ir pasaulio ekonomika vėl pradės ristis žemyn.

Kai kam gali atrodyti keista, kad mažas emyratas, turintis vos 1,5 mln. gyventojų, gali nugramzdinti visą pasaulį. Tačiau Dubajus yra smarkiai susipynęs su pasaulio ekonomika. Vien Didžiojoje Britanijoje „Dubai World“ valdo keltų bendrovę „P&O“ ir penktadalį kompanijos, kuriai priklauso Madame Tussauds muziejus, Londono akis ir vandens atrakcionų tinklas „Sea Life Centres“. Didžiosios Britanijos bankai HSBC ir „Royal Bank of Scotland“ skolino bendrovei „Dubai World“ milijardus svarų sterlingų, kurių dabar gali netekti.

Views All Time
Views All Time
1314
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

7 + 2 =