| |

ES ruošiasi uždrausti plazminius televizorius

Europos Sąjungos kovoje su pasauliniu atšilimu netrukus kris antroji auka: po jau uždraustų kaitrinių 100 W lempučių iš rinkos išnyks ir daug energijos vartojantys plazminiai televizoriai. Juos uždrausti ES ruošiasi šį pavasarį. ES šalių vyriausybės baigia derinti privalomą Europos Sąjungos direktyvą, kuri nustatys minimalius efektyvaus energijos vartojimo reikalavimus televizoriams, praneša britų dienraštis „The Independent“. Tikimasi, kad dokumentas bus priimtas šį pavasarį ir leis išstumti iš rinkos labiausiai energijos vartojimo požiūriu neefektyvius televizorius. ES taip pat įsigalios privaloma televizorių „energetinio našumo“ žymėjimo sistema, padėsianti pirkėjams atskirti šiuo požiūriu geriausius ir blogiausius jų modelius. Pasak dienraščio, naujieji ES reikalavimai televizoriams sustiprins kovą su pasauliniu atšilimu stabdydami namų ūkiuose suvartojamos energijos kiekio augimo tempus. Po praėjusią savaitę D. Britanijoje paskelbto vyriausybės sprendimo dėl 100 W galios kaitrinių elektros lempučių uždraudimo, kurias visoje ES siekiama pakeisti energiją taupančiomis fluorescencinėmis, ateina didelių plazminių televizorių eilė. Dėl savo „rajumo“ jie praminti „svetainių visureigiais“: kai kurie plazminių televizorių modeliai vartoja 4 kartus daugiau energijos nei įprasti kineskopiniai televizoriai.

| |

Plazminiai televizoriai nebus uždrausti

„Neseniai spaudoje pasirodė teiginių, kad artimiausiu metu plazminių televizorių technologija rinkoje gali būti uždrausta dėl jų suvartojamos energijos. Tokie teiginiai yra neteisingi”, – skelbia Europos elektronikos pramonės asociacija EICTA. Remiantis atitinkama ES direktyva (ES direktyva 2005/32/EB, §15.5), negalima rinkoje uždrausti technologijos, pavyzdžiui, plazminės, kai televizoriai (sukurti naudojant šią technologiją) atitinka energijos suvartojimo reikalavimus. ES ir jos valstybės narės šiuo metu rengia naujus reglamentus, kurie turėtų užtikrinti ekonomiškesnį televizorių energijos suvartojimą visose technologijose įskaitant plazminius televizorius, LCD televizorius, CRT televizorius ir t. t. Norėdami tęsti televizorių gamybą, importavimą ir pardavimą Europos rinkoje, visi gamintojai privalės laikytis šių naujų minimalių energijos suvartojimo reikalavimų. Tikimasi, kad šis reglamentas bus išleistas antrame 2009 metų pusmetyje. Pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, tikimasi, kad antrajame 2010 metų pusmetyje produktai atitiks šiuos reikalavimus. EICTA nuomone, svarbu suprasti, kad atitinkamos technologijos, pvz., plazminiai, LCD ir CRT televizoriai, skirtingai vartoja energiją. Tačiau kriterijai pramonėje yra suvienodinti tam, kad visose technologijose būtų naudojami vienodi matavimai ir vartotojas galėtų juos palyginti.

| |

Plazminiai televizoriai dings iš parduotuvių lentynų

Europos Komisija baigia pasiekti susitarimą, kad iš prekybos laipsniškai išnyktų daugiausiai energijos sunaudojantys plazminiai televizoriai. To Komisija griebiasi kovodama su didėjančiu energijos suvartojimu, kuris skatina pasaulinį atšilimą. Plazminiai televizoriai, kaip rodo Europos Komisijos ataskaita, – vieni daugiausiai energijos naudojančių prietaisų. Per metus jie suryja dvigubai daugiau energijos nei šaldytuvai, o kai kurie jų – ir keturiskart daugiau nei jų pirmtakai kineskopiniai televizoriai. „Plazminiai televizoriai yra didžiuliai ir dėl savo didelių ekranų sunaudoja daugybę energijos“, – sakė Europos Sąjungos (ES) Energijos ir klimato derybininkas Hansas Paulas Siderius. Kovodamos su augančiais suvartojamos energijos kiekiais ir jų sukeliamu pasauliniu atšilimu, ES vyriausybės baigia derinti šalims privalomą direktyvą, kurioje bus nustatyti energijos limitai televizoriams. Patvirtinti direktyvą tikimasi dar šį pavasarį. Tada iš rinkos bus pradedami stumti daugiausiai energijos naudojantys televizoriai. Kai kurių specialistų teigimu, griežti energetinio efektyvumo standartai plazminius televizorius iš lentynų gali iš viso išstumti. Gamintojai apie geriausius ir blogiausius modelius pirkėjus privalės informuoti žymomis ant televizorių. Kuo skubiau priimti šiuos sprendimus Europos Komisiją ragina ir Briuselyje protestuojantys nevyriausybinių organizacijų atstovai.