Tikras namų kinas

Tikras namų kinas – tai vienas iš malonumų gyvenime, kurį pradedi vertinti tik jį pamatęs ir išgirdęs. Kai kurie žmonės žiūrėjimą filmo high-end namų kino sistema pirmą kartą lygina su jausmu, kurį patiria vairuotojas po įprastinės mašinos vairavimo pirmą kartą išbandydamas tikrą sportinę mašiną.

Jūs greitai suvoksite, kad tai ką jūs žiūrėjote ar klausėte prieš tai, (su masinių gamintojų produktais) neturėjo jokios filmo žiūrėjimo kokybės ir buvo tik laikinas sprendimas jums. Kadangi pradėjau lyginti su mašinomis, tai ir pratęsiu savo palyginimą toliau, kol jūs neišbandote geresnės mašinos, jūs nesuvokiate, kad jūsų 20 metų mašina jau nevažiuoja taip gerai, kaip jūs norėtumėte. Taip, jos užtenka nuvažiuoti iš taško A į tašką B (aišku jei niekas į jus neatsitrenkė), bet malonumo jūs jau nejaučiate. Tas pats yra ir su gera namų kino sistema. Pažiūrėkite tą patį DVD ar paklausykite CD diską per masinio gamintojo grotuvą, per pigiausią VIDO, LG ar kitus namų kino komponentus, ir per gerą hi-fi ar net hi-end stereo ar namų kino sistemą bet kuriame artimiausiame jums hi-fi salone ir jūs suvoksite, kodėl net ne audiofilai ar filmų fanatai, bet ir paprasti vartotojai kuo toliau, tuo labiau pradeda investuoti į gerą vaizdą ir garsą.

Pagrindinis namų kinos sistemos tikslas sukurti „tikro veiksmo“ atmosferą, kuri priverčia jus pasijusti vientisa dalimi to, kas vyksta ekrane, užmiršti kad tai kas nufilmuota yra netikra, kad viskas kas vyksta egzistuoja čia ir dabar.

Straipsniai 1 reklama

Jūs neprivalote būti audiofilas ar filmų ekspertas, kad turėti gerą namų kiną. Jūs paprasčiausiai esate nusipelnęs turėti gerą aparatūrą, kad bet kuriuo metu, kai žiūrite filmą, pajustumėte didžiausią malonumą. Pamatė filmą high end namų sistemos standarte, jūs suvoksite, kad tai vienintelis standartas, kuris ryškiausiai ir maksimaliai leidžia atskleisti, ką režisierius norėjo parodyti žiūrovui, bet aišku jis kainuoja, todėl mes stengiamės visada pasiūlyti ir daug alternatyvų priklausomai nuo jūsų norų ir biudžetų.

Nors daugiau kaip 80% visos mus pasiekiančios informacijos mes suvokiame vizualiai, bet kaip „Žvaigždžių karų“ režisierius George Lucas (savo filmų garso takelius kūręs su B&W garso aparatūra) kažkada pasakė, kad kine 50% filmo žiūrėjimo įspūdžio yra pasiekiama per klausą. Taigi žiūrint filmus yra vienodai svarbi vaizdo ir garso komponentų kokybė.

Kad ir koks būtų geras garsas, nereikia užmiršti ir vaizdo reikšmės. Vaizdo realumo suvokimas tik naudojant garsą yra nulinis, jūs „neįsijausite“ į filmą iki galo, jei nebus tinkamai sutvarkyta vaizdo sistema.

Tai gali būti paaiškinta labai paprastai žmogaus psichologiniu vaizdo suvokimu. Pavyzdžiui, jei ekraną kino salėje žmogus mato 120 laipsnių kampu, tai labai tikėtina, kad jis bus visiškai įsitrauktas į filmo veiksmą. Labiausiai šis pojūtis juntamas, kai detalės ekrane yra panašios arba didesnės negu detalės natūraliame gyvenime. Taip žmogaus įsitraukimas į veiksmą pasiekia maksimumą.

Taigi kokie faktoriai lemia tikrą namų kiną?

Kambarys

Prieš pradėdami ieškoti namų kino įrangos jūs pirmiausią turite apsispręsti kur ją pastatysite, ir tada atitinkamai paruošti kambarį, kad pasiektumėte geriausių rezultatų. Dažniausiai bet kuris standartinis kambarys name ar bute gali būti paruoštas namų kinui.

Pagrindinės rekomendacijos – sienos turėtų būti padengtos garsą sugeriančia medžiaga (geriausia kamštine sienų danga). Lubos geriausia, kad būtų banguotos, o ne lygios. Tokiu būdu, garsas nesikoncentruos kambario centre, bet bus gerai girdimas bet kurioje jo dalyje. Jei kamštinė sienų danga yra per brangi ar netinka prie interjero, jūs galite naudoti specialius garsą sugeriančius tapetus.

Kai dekoruojate kambarį savo namų kino sistemai turėkite omenyje, kad kambario interjero detalės neturi atitraukti žiūrovo dėmesio nuo ekrano. Atkreipkite dėmesį kad projektoriaus spinduliai nukreipti į ekraną taip pat apšviečia ir kambario sienas, lubas, bei visą kambarį, todėl interjere neturėtų būti naudojamos šviesą atspindinčios ar šviesios spalvos. Tamsesni jūsų sienų spalvų tonai turėtų būti išdėstyti kuo arčiau ekrano.

Video įranga

Mes nepameluosime sakydami, kad rinka yra užtvindyta video įranga – nuo multimedijinių projektorių, iki plazminių, LCD ar net projekcinių televizorių.

Iš savo patirties pasiūlytume, jei namų kinui paskyrėte atskirą kambarį, jūs turėtumėte pirkti namų kino projektorių. Nes projektoriaus sukuriamas vaizdo dydis bus didžiausias už bet kokio dydžio plazminį ar projekcinį televizorių. Modernios technologijos leidžia projektoriui sukurti vaizdą labai artimą kinematografinei kokybei. Ir galime pasakyti, kad beveik visi namų kino teatrų savininkai įsigyję plaminius televizorius namų kino kambariui anksčiau ar vėliau juos keičia į aukštos kokybės projektorių, vien dėl vaizdo dydžio, kurį didesnį galima sukurti tik projektoriumi.

Kai perkate namų kino projektorių atkreipkite dėmesį į šias technines detales:

Vaizdo dydis

Šiuo metu patys populiariausi formatai yra 4:3 ir 16:9. Pirmasis formatas atitinka televizijos arba kompiuterių vaizdų perdavimo formatą, o antras atitinka DVD diskuose naudojamą vaizdų perdavimo formatą. Jei jūs planuojate savo namų kino ekraną daugiau naudoti žiūrint televiziją arba naudojantis kompiuteriu, tai mes rekomenduotume naudotis 4:3 formatu, bet jei jūsų namų kinoteatro pagrindinė paskirtis filmų peržiūra, tai 16:9 formatas būtų geriausias jūsų pasirinkimas. Bet kuris projektorius leidžia pasirinkti jūsų norimą formatą. High-end namų kino sistemose dažniausiai naudojamas tik 16:9 formatas.

Projektoriaus matricos rezoliucija

Čia labai paprasta – kuo didesnė, tuo geriau. Minimali rekomenduotina rezoliucija projektoriams būtų SVGA 800×600.

Renkantis projektorius atkreipkite dėmesį į jo paskirtį. Prezentacijoms (multimedijinis) skirtas projektorius net ir su didesne rezoliucija filmus 16:9 formate rodys žymiai blogiau nei specialūs namų kino projektorius (blogesnė spalvų gama, ryškumas, kontrastas, etc.)

Technologijos – DLP ar LCD?

Jei galite sau leisti, rinkitės projektorių arba projekcinį televizorių, kuris kol kas rinkoje sukuria geriausios kokybės vaizdą, bet jų kainos yra didelės >30 000 Lt (pvz. SIM2 projekciniai televizoriai). Tik 3 matricų DLP projektorius gali konkuruoti pagal vaizdo kokybe su projekciniu televizoriumi, bet jų kaina irgi didelė.

Jei renkatės tarp LCD ir DLP technologija pagamintų projektorių, čia jau sudėtingiau, nes kiekviena iš jų turi savo pliusų ir minusų. Vieniems labiau patinka didesnės kontrasto galimybės, kitiems labiau patinka geresnis spalvų perdavimas, todėl šioje vietoje jums reiktų pažiūrėti abi technologijas ir nuspręsti kuri jums asmeniškai labiau priimtina.

Jei jūs negalite skirti namų kinui atskiro kambario, norite pasistatyti svetainėje ar miegamajame, tai pats paprasčiausia pasiūlymas pagal kainos ir kokybės kriterijus, būtų įsigyti plazminį televizorių.

Signalo šaltiniai

Minimalūs reikalavimai namų kinui yra daugiakanalis stiprintuvas (resyveris) ir DVD grotuvas. Nors daugelis DVD grotuvų gali atkurti audio (CD) diskus, žmonės retai pakantūs jų atkūrimo kokybei, kuri toli gražu neprilygsta CD grotuvo atkuriamam įrašui dėl savo skirtingos konstrukcijos ir daugelio komponentų minimizavimo(svarbių detalių piginimo).

Norint visus namų kino komponentus sujungti į visumą būtina naudoti tik geriausius aparatų išvadus (HDMI, komponentinio signalo…) ir naudoti kokybiškus kabelius, kurie užtikrins gerą vaizdo ir garso kokybę – tą kurią duoda garso ar vaizdo šaltinis. Nors vienas blogai parinktas sistemos komponentas gali pabloginti visą sistemą.

Namų kino sistemos garsas

Galima prisiskaityti daug informacijos apie kiekvienos sistemos savybes, jos aprašymus ar darytus akustinius testus, bet svarbiausias dalykas iš viso to yra tai, kad kiekviena garso kolonėlė, tiek ir kiekviena garso atkūrimo – stiprinimo dalis turi savotišką skambesį.

Nors daugelis firmų savo produktus skirsto į grupes ir produktų linijas pagal vaizdo ar garso kokybę, sunku būtų iš tiek daug išsirinkti kažka tinkamo sau, nes kiekvienas žmogus turi skirtingus poreikius ir pomėgius (vienas klauso džiazą, kitas mėgsta žiūreti efektingus filmus, kitas nori ir to ir to).

Išeitis yra – paklausti patarimo, o po klausyti ir rinktis pačiam. Pereikite per hi-fi specializuotus salonus paklausykite bent 3-5 skirtingų sistemų kiekviename salone, pasiskaitykite specializuotus žurnalus, ekspertų patarimus, o galiausiai nuspręskite patys, kuri sistema jums labiausiai patinka ir kokį biudžetą jūs tam galite skirti. Pats paprasčiausias patarimas – suprasti jog geram namų kinui reikalingas ne didelis kanalų skaičius, bet gerai skambanti garso sistema.

Naudingos pastabos

Kai sudarote savo namų kino teatro biudžetą, neužmirškite į jį įtraukti ir maitinimo filtrą, kuris apsaugos jūsų projektorių, plazminį ekraną ir kitą aparatūrą nuo įtampos šuolių bei užtikrins kokybišką jūsų aparatūros veikimą. Tai nedidelė papildoma investicija, kuri padės išgelbėti jūsų brangią aparatūrą nenumatyto įtampos šuolio metu (žaibai, iškrovos, etc.). Garantijos įtampos šuolių sukeltiems pažeidimams negalioja, todėl šiuo atveju lieka tik arba apdrausti aparatūrą, arba investuoti į maitinimo filtrą.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *