Paslaugos “DSL takas” pristatymas

Dažniausiai sutinkami klausimai apie DSL (bendru atveju):

Kas yra DSL?
Kaip veikia DSL?
DSL tipai

“DSL Takas“ paslauga:

Straipsniai 1 reklama

Kas tai yra?
Kokia “DSL Takas” Sparta?
Paslaugos paketai:
„DSL Takas” paslaugos įkainiai:
“DSL Takas” įranga
Kaip veikia “DSL Takas”?
Kuo “DSL Takas” skiriasi nuo kitų prisijungimo prie interneto būdų?
Kitos “Tako” paslaugos
Išvados

Dažniausiai sutinkami klausimai apie DSL (bendru atveju):
Kas yra DSL?

DSL yra nauja modemo technologija, kuri gali vieną porą varinių telefono laidų paversti trijų kanalų duomenų perdavimo sistema (balso perdavimo, priėmimo (downstream) bei siuntimo (upstream)). xDSL skirstosi į skirtingas DSL variacijas, tokias kaip aDSL, iDSL, raDSL ir kitas. DSL‘as vienu metu ta pačia linija gali perduoti ir duomenis ir garso signalus. O Duomenų porcija linijai yra priskiriama jungčiai, o tai reiškia tai yra besitęsiantis procesas. Daugiau nereikia jokių papildomų jungimosi įtaisų. Kelių metų bėgyje tikimasi, kad DSL pakeis ISDN daugumoje sričių ir konkuruos dėl kabelio ir kitų ryšio plėtros sprendimų, kad galėtų perduoti multimediją ir 3-D į jūsų namus. Šimtai milijonų gyventojų ir įstaigų visame pasaulyje naudojasi varinėmis linijomis teikiamomis telefoninių pokabių paslaugomis. Dėl šios priežasties Interneto prieiga, paremta DSL technologija yra pigi ir daugeliui prieinama.

Kaip veikia DSL?

Įprasta telefono paslaugų tiekimo įranga yra dviejų šakų kabelis, kuris jungia jūsų namus ar įmonę su telefono kompanija. Analoginė transmisija (balsas) keliauja pirmu 4kHz dažniu, o DSL naudoja aukštesnius dažnius (iki 2MHZ). Taigi DSL išnaudoja galimybę nepaliestų dažnių jau egzistuojančioje jūsų telefono linijoje.

Signalas yra išskaidomas į du srautus: garsą ir duomenis. Duomenų porcijos siunčiamos tiesiai į DSL modemą. Dėl DSL technologijos, duomenys neturi būti konvertuojami į analogą ir atgal. Tai leidžia efektyvesnį ir greitesnį transmisinį dažnį. Taip pat , skirstant signalus, galima naudotis ir kompiuteriu ir telefonu tuo pačiu metu, ko nepavyks padaryti naudojant paprastą modemą.

DSL tipai aDSL – Labiausiai paplitusi forma yra aDSL (Asymmetric digital subscriber line) kur duomenų kaita vyksta greičiau priimant (downstream) nei siunčiant (upstream). (1.544 to 6.1Mbps down; 16 to 640Kbps up)

hDSL- Anksčiausiai pradėta naudoti DSL versija yra hDSL (High bit-rate digital subscriber line) kurios paskirtis yra plataus ryšio skaitmeninė transmisija korporuotoje vietoje ir tarp telefono kompanijos ir kliento. Ji yra simetrinė: tokie pat perdavimo greičiai yra siunčiant ir gaunant (1,544Mbps).

iDSL- Panašu į ISDN, bet iDSL , paliko didesnį greitį ir galimas didesnis atstumas.

raDSL- aDSL variacija, kur programinė įranga gali determinuoti dažnį, kuriuo signalai gali būti perduodami linijai ir sutvarkomi taip kaip reikia. (640Kbps to 2.2Mbps down; 272Kbps to 1.088Mbps up)

sDSL- ši forma (Symmetric digital subscriber line) turi vienodą duomenų perdavomo dažnį tiek aukštyn, tiek ir žemyn.

“DSL Takas“ paslauga:

Kas tai yra?

Sparčiai vystantis kompiuterinei technikai, interneto ryšys vis labiau pinga. Jau daugeliui ne prabanga namuose turėti interneto ryšį dvidešimt keturias valandas per parą, septynias dienas per savaitę. Tokią paslaugą – (DSL Takas) namams ir verslui siūlo AB „Lietuvos Telekomas”. DSL dėka vartotojai gali realiame laike naudotis interaktyvia daugialype terpe (multimedia) bei puikios kokybės vaizdo sistema ir naudotis tokiomis naujomis technologijomis kaip kolektyvinio darbo priemonėmis (collaborative computing), vaizdo konferencijomis, nuotoliniu valdymu.
Tiksliau tariant „DSL Takas” paslauga – tai:

didelės spartos (iki 512kbit/s) nuolatinis interneto ryšys;

paslaugai įdiegti užtenka telefono linijos (nedubliuotos);

galimybė vienu metu naudotis telefonu ir naršyti Internete visiems lokaliam tinkle esantiems kompiuteriams, neitakojant interneto ryšio kokybės;

neribotas ir papilfomai neapmokestinamas duomenų srautas. Panašią paslaugą siūlo „Skynet”, „Vinita” kompanijos.

Šie atvejai taip pat tinkami pasidalinti interneto ryšiu su draugais ir kaimynais gyvenančiais greta.Visa tai paprasta įdiegti, ir Jūs galėtumėte „žaisti tinkle”, tvarkyti sąskaitas banke, skaityti laikraščius, plepėti IRC kanaluose ir būti visada prisijungę. Šia paslauga galite pasidalinti su kaimynais ir mokėti pigiau. Tuomet jums reiks sujungti kompiuterius į lokalų tinklą ir įsigyti maršrutizatorių. Maršrutizatoriumi gali būti ir senas veikiantis kompiuteris su 486 procesoriumi, 8 MB RAM, 2 tinklo kortomis ir FDD įrenginiu. Kietasis diskas (HDD) nebūtinas. Šiame tinklapyje rasite visą informaciją apie tai, kaip pasidaryti namų kompiuterių tinklą ir internetu dalintis su kaimynais. „Telekomas” išnuomoja įrangą vieno kompiuterio pajungimui (DSL modemas ir dažnių skirstytuvas). Vėliau apie visą įrangą bus aptariama plačiau.

Labiausiai paplitusios dvi DSL paslaugos rūšys ir platus greičių spektras: asimetrinis DSL (ADSL), optimizuotas greitam naršymui Internete. Simetrinis DSL (SDSL) skirtas tarnybinių stočių bei svetainių palaikymui, kolektyvinio darbo priemonių diegimui ir naudojimui ir Interneto prieigai.

Vienas kanalas perduoda balso signalus, todėl vienu metu galima naudotis telefonu ir jungtis prie Interneto. Antruoju kanalu duomenų srautas priimamas iki 1,5 Mbit/s greičiu, o trečiuoju kanalu išsiunčiamas – iki 768 Kbit/s greičiu.

DSL modemas yra visuomet įjungtas ir prijungtas, kaip ir jūsų telefonas, todėl vartotojui nereikia niekur skambinti norint prisijungti prie Interneto.

Kokia “DSL Takas” Sparta?

DSL modemų yra įvairių greičių ir galimybių. Duomenų priėmimo (downstream) sparta svyruoja nuo 256 kbit/s iki 1.5 mbit/s. Didžiausia priėmimo ir siuntimo sparta priklauso nuo tokių veiksnių, kaip atstumas tarp vartotojo DSL modemo ir paslaugų tiekėjo DSL stoties, varinio laido ilgio bei skersmens, ir ar vartotojo linijoje yra atšakos. Ignoruojant atšakas DSL veikia pagal šiuos parametrus:

Duomenų perdavimo sparta
Laido skersmuo
Maksimalus atstumas

1,5 arba 2 mbit/s
0,5 mm
5,5 km

1,5 arba 2 mbit/s
0,4 mm
4,6 km

6,1 mbit/s
0,5 mm
3,7 km

6,1 mbit/s
0,4 mm
2,0 km

Paslaugos paketai:

Paslaugos paketas
Priėmimo sparta, kbit/s
Siuntimo sparta, kbit/s
Skirtas vartotojams

A0
128
64
namų

A1
256
64
namų/verslo

A2
256
128
namų/verslo

A3
512
256
namų/verslo

„DSL Takas” paslaugos įkainiai:

Planas
Priėmimo sparta, kbit/s
Siuntimo sparta, kbit/s
Įrengimo mokestis
Mėnesinis mokestis

A0*
128
64
177
177

A1
256
64
300
240

A2
256
128
500
600

A
512
256
500
1000

*A0 planą taipogi įregiama keliems kompiuteriams

“DSL Tako” įrengimo kaina : su Jūsų maršrutizatoriumi – 100Lt, jei maršrutizatoriaus neturite, tai jį parūpina telekomas, kuris kainuoja 150Lt.

“DSL Takas” įranga

Čia pateiktas reikalingos įrangos sąrašas ir kainos.Taigi Jums reikės:

jau išvedžioto tinklo

maršrutizatoriaus

tinklo skirstytuvo

Maršrutizatoriumi gali būti ir senas kompiuteris, pvz.: 486; 8MB RAM; FDD; HDD(nebūtinas). Galima naudoti ir “Hardware Maršrutizatorių”, t.y. nusipirkti parduotuvėje maršrutizatorių, kuris yra nedidelis, su 4 arba 2 jungtimis. Jis tinka jei nėra vietos pastatyti kompiuteriui, tačiau jis kainuoja apie 500 Lt (naujas).
Žemiau pateikta tinklo, skirto „DSL Tako” naudojimui, schema. Žinoma gali būti ir kitokių tinklo schemų, bet šita geriausia.

Kaip pastebėjote, tinkle gali būti ir serveris. Jis gali būti labai naudingas, bet nebūtinas. Serverį galima panaudoti asmeniniai ar firmos svetainei, galima patalpinti svetainę prieinamą visiems arba tik tinklo kompiuteriams. Galima serverį skirti firmos duomenų bazei, ar kitiems tikslams.

Dar viena labai svarbi maršrutizatoriaus paskirtis – jis yra ugniasienė. Jis apsaugos jūsų tinklą nuo atakų iš išorės.

Maršrutizatoriams naudojama „fli4l” (Linux) programinę įrangą. Visa programa telpa į vieną lankstų diskelį. Tačiau jei reikia daugiau galimybių prireiks kietojo disko. Į jį įdiegsima „MikroTik PC Router Software” (Linux). Nors šių abiejų sistemų konfiguravimas yra pakankamai sunkus, telekomo darbuotojai darbą atlieka greitai. Maršrutizatoriuje, galės būti serveris. Galima padaryti taip, kad serverį (maršrutizatorių) vestų tas pats adresas. Tokiu būdu, nemokėdami papildomų mokesčių tinklapius laikačiom kompanijom, galėsite turėti serverį, kuris galimybėmis nenusileis mokamiems serveriams.

Kaip veikia “DSL Takas”?

Dažnių skirstytuvas (POTS Splitter) paskirsto balso ir duomenų perdavimą skirtingais dažniais. Skaitmeninė informacija arba bitai keliauja ne garso dažniais (iki 4KHz) jūsų telefono linija. Duomenų perdavimui naudojamas dažnių ruožas nuo 20KHz iki 1MHz, todėl balso ir duomenų signalai gali būti perduodami paraleliai, netrukdydami vieni kitiems. DSL technologija paremta patobulintais skaitmeninių signalų apdorojimo ir kuriamųjų algoritmų, kurie suspaudžia duomenis ir perduoda juos pora susuktų telefono laidų. Tokiu būdu, lyginant su analoginiais duomenų perdavimo būdais, pasiekiamas iki 25 kartų didesnis greitis. Visa tai daugmaž buvo aptarta pirmoje referato dalyje.

Kuo “DSL Takas” skiriasi nuo kitų prisijungimo prie interneto būdų?

Analoginiai modemai duomenis siunčia ir perduoda įprastinėmis telefono linijomis ir jų sparta paprastai svyruoja nuo 28,8 kbit/s iki 56 kbit/s. DSL modemai pasiekia iki 1.5Mbit/s gretį.

DSL modemas yra visuomet įjungtas ir prijungtas, kaip ir jūsų telefonas. Jums nereikia gaišti laiko skambinant ir jungiantis prie Interneto paslaugų tiekėjo.

Patikrinkite pateiktą grafiką ir pamatysite skirtumą tarp 1MB informacijos perdavimo laiko naudojant skirtingas technologijas.

Kitos “Tako” paslaugos

“Atviras Takas”

· jokių papildomų sutarčių, jokių registracijos ir abonentinių mokesčių

· darbo internete sparta iki 56 kb/s (ISDN linija iki 128 kb/s)

· įvairios interneto naujienų grupės

· nemokama el. pašto dėžutė

· ypač patogu keliaujantiems Lietuvoje – nieko nereikia keisti kompiuterio nustatymuose

“ISDN Takas”

Su „ISDN TAKAS” Jūs galėsite:

jungtis į internetą per ISDN liniją iki 128 Kb/s sparta;

naudotis papildomomis (mokamomis ir nemokamomis) „Tako” paslaugomis: elektronine pašto dėžute, interneto svetainės paslaugomis ir kt.;

taupyti laiką ir pinigus automatiškai keičiant duomenų perdavimo spartą iš 64 Kb/s į 128 Kb/s;

vienu metu kalbėti telefonu ir naršyti po internetą;

naudotis papildomomis (mokamomis ir nemokamomis) ISDN paslaugomis: skambinančiojo numerio atpažinimo, pranešimo pokalbio metu ir kt.

Tai kokybiška paslauga, nes:

paslauga teikiama per sertifikuotą „Lietuvos telekomo” įrangą: ISDN tinklo baigtimi ir interneto maršrutizatoriumi, skaitmenines ISDN kanalas užtikrina nepriekaištingą skaitmeninio ryšio kokybę ir didelę prisijungimo prie interneto spartą

Jums nereikės rūpintis ISDN linijos įrengimu: „Lietuvos telekomas” instaliuos šią liniją iš karto Jums užsisakius paslaugą, įrengs ir sukonfigūruos interneto maršrutizatorių, mokėsite už internetą tik tiek, kiek naudojatės, galėsite automatiškai, priklausomai nuo siunčiamos ir gaunamos informacijos kiekio, keisti duomenų perdavimo spartą, o tai leis jums taupyti ir laiką, ir lėšas.

„Mano takas“

Tai – specializuotas prisijungimas prie interneto paprasta komutuojama linija Paslauga MANO TAKAS gali naudotis tik autorizuoti vartotojai (Autorizuotas Dial-Up), kitaip tariant, yra būtina turėti savo asmeninį jungimosi prie interneto vardą ir slaptažodį. Tiek jungimosi vardas tiek ir slaptažodis yra suteikiami pasirašius autorizuoto prisijungimo prie interneto sutartį su AB ,,Lietuvos Telekomas” (prisijungęs vartotojas vėliau gali savo slaptažodį pasikeisti į jam norimą).

Šiuo metu MANO TAKAS komplektuojamas kartu su kitomis AB „Lietuvos Telekomo” ar partnerių paslaugomis bei suteikianti galimybę vartotojui naudotis pigesniais interneto prieigos tarifais (žr. Interneto paslaugų paketo aprašymą).

MANO TAKAS veikia visuose Lietuvos regionuose, t.y. autorizuotai prisijungti prie interneto gali bet kurio Lietuvos kampelio gyventojas. Prisijungimo numeris – (8-901) 4 44 44.

„Tako zona“

Vietoje vienos „Tako zonos” paslaugos yra dvi: „Tako zona 1” ir „Tako Zona 2”

Kas tai?

Tai paslauga, suteikianti galimybę naudotis Internetu už fiksuotą mėnesinį mokestį.
Nebrangu – galite neskaičiuodama (-s) minučių naršyti Internete, gauti elektroninį paštą ir t.t.
Paprasta – vienas visoje Lietuvoje prisijungimo numeris: 8-801-54444.
Saugu – tik Jūs galite prisijungti prie Interneto (suteikiamas prisijungimo vardas ir slaptažodis).
Greita – jei pageidaujate, paslauga galite naudotis jau po dviejų dienų.
Patogu – mokestis už naudojimąsi Internetu bus įskaičiuotas į Jūsų telefono linijos sąskaitą.

Paslaugos ypatumai

Nėra jokių paslaugos įjungimo mokesčių ir jokių mokesčių už Internete praleistas minutes (aukščiau nurodytu paslaugos pateikimo laikotarpiu).

Galite turėti iki 56 kbit/s prisijungimo prie Interneto spartą (jei turite ISDN liniją – iki 128 kbit/s).

Galite naudotis nemokama „Tako” pašto dėžute.

Jeigu praėjus 10-čiai minučių ryšio Jūs nenaršote Internete, būsite atjungtas.

Dėmesio! Nuo 2001 m. birželio 1 d. paslauga teikiama fiziniams ir juridiniams asmenims.

„Tako zona verslui“

Kas yra „Tako zona verslui”:

Jūs turite galimybę neribotai naudotis internetu per ISDN liniją nuo 7.00 iki 18.00 darbo dienomis – už tai mokate tik fiksuotą, sutartyje nurodytą mėnesinį mokestį. Nėra jokių paslaugos įjungimo mokesčių ir jokių mokesčių už minutes, praleistas internete.

Galite turėti iki 128 kbps prisijungimo prie interneto spartą.

Paslauga bus aktyvuojama po trijų darbo dienų nuo sutarties pasirašymo datos. Nereikia iš anksto mokėti jokių mokesčių; tai nurodoma sutartyje, ir mokestis už naudojimąsi „Tako Zona Verslui” bus priskaičiuotas prie Jūsų kito mėnesio telefono sąskaitos.

Galite naudotis nemokama Tako pašto dėžute.

Galite naudotis nemokama balso pašto dėžute.

Po 10-ies minučių ryšio, jeigu nevykdote Internete jokios veiklos, Jūs būsite atjungiamas nuo Interneto.

Galite naudotis bendru 50 Mbps dydžio išėjimu į tarptautinį Interneto tinklą.

Kas galės naudotis šia paslauga:
1. Ši paslauga bus teikiama tik juridiniams asmenims;
2. Šia paslauga galės naudotis „ISDN Duetas” ir „ISDN Takas” paslaugų vartotojai;

Išvados

Bandžiau kuo smulkiau išnagrinėti “DSL Takas “ paslaugą, bet dažniausiai didžiausią įspūdį palieka ne tai ką gali perskaityt informacijos šaltiniuose, o tai ka gali išbandyti pats. Man taip pat teko naudotis internetu DSL tinkle ir tikrai didelių nusiskundimų negalėčiau išreikšti, nebent tada, kai prie tinklo prisijaungia daug vartotojų, tada interneto greitis tampa tiesiog nepakenčiamas. Kitų vartotojų numonės irgi panašios, bet tikrai niekas nesigaili perėjė prie DSL’o, nes ir kaina yra pilnai patenkinama ir galimybės naudotis internetu labia plačios.

Viktorija Mirošničenko

Views All Time
Views All Time
5827
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

83 − 75 =