Novell koncepcija

Kompanija Novell su savo tinklo operacine sistema NetWare realizuoja kliento-serverio principą. Šio tipo tinkluose serveris dirba dedikuotai, t.y. toks kompiuteris negali būti naudojamas kaip darbo stotis.

Darbo stočių atveju Novell rado gana įdomų sprendimą, kuris, be abejo, prisidėjo prie spartaus NetWare plitimo bei dominavimo šiandienos tinklų technologijų rinkoje. Tinklo operacinė sistema yra instaliuojama viename ar keliuose serveriuose, o kiekvienoje darbo stotyje operacinė sistema gali būti skirtinga.

Praktikoje darbo stotyse būna instaliuojamos įvairios operacinės sistemos. Win šiame piešinyje atstoja Microsoft operacines sistemas, pradedant DOS / Windows 3.x baigiant Windows XP. Macintosh kompiuteriai su savo operacine sistema (Mac) taip pat plačiai naudojama tam tikrose srityse. UNIX atitinka viena iš daugelio UNIX sistemos variantų arba LINUX.

Straipsniai 1 reklama

Tinklo instaliavimo metu, darbo stotyje įrašoma papildoma sisteminė programa (Requester, Shell). Ji iš esmės atlieka dvi užduotis. Pirmoji – organizuoti susisiekima tinklu su NetWare operacine sistema, o antroji – organizuoti susisekimą su konkrečios darbo stoties operacine sistema.

Kaip pavyzdys paimta viena iš Microsoft operacinių sistemų. Vartotojo programos per sisteminius šaukinius naudojasi operacinės sistemos paslaugomis. Sisteminė programa (requestor) nustato, ar reakcija į vieną ar kitą sisteminį šaukinį gali būti išpildyta lokaliai darbo stotyje. Jei taip, šaukinys perduodamas operacinei sistemai, kitu atveju jis per tinklą yra nukreipiamas NetWare operacinei sistemai. Tam pagal standartą naudojami protokolai IP bei IPX.

Kaip pavyzdį galima panagrinėti sisteminį šaukinį, kuris tarnauja duomenų nuskaitymui. Sisteminė programa nustato, ar reikalingi duomenys yra darbo stotyje, ar serveryje, ir atidaro juos iš reikiamos vietos.

Ryškus tokios koncepcijos pranašumas yra galimybė skirtingose srityse naudoti tinkamas operacines sistemas. Todėl, pavyzdžiui, laikraščių leidykloje redakcija gali dirbti su Macintosh, o buhalterijos sektorius – su Windows operacinę sistemą naudojančiais kompiuteriais. Neatsižvelgiant į operacinių sistemų skirtumus, apsikeitimas duomenimis yra pilnai įmanomas.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *