Kokį poveikį vaikų psichikai daro kompiuteriniai žaidimai?

Pastebėjote, kad jūsų vaikas daug laiko praleidžia žaisdamas kompiuterinius žaidimus? Nerimaujate, ar toks užsiėmimas nepakenks jo sveikatai. ”Tiesiai Šviesiai” dabar ir aiškinasi, kaip vaikų psichiką įtakoja kompiuteriniai žaidimai. Apie tai pasakoja Vilniaus psichikos sveikatos centro vaikų ir paauglių gydytoja psichiatrė Danguolė Valikonienė ir interneto kavinės direktorius Mindaugas Banaitis.

Japonų mokslininkai atliko tyrimus, kuriais neva įrodyta, jog kompiuteriniai žaidimai neigiamai veikia vaikų psichiką. Neseniai internete pasirodė oficialus gamintojų atsakymas į mokslininkų teiginį. Europos laisvalaikiui skirtos programinės įrangos gamintojų asociacijos užsakymu naująjį tyrimą atliko Didžiosios Britanijos mokslininkai. Pasak britų, nėra jokio pagrindo kalbėti, jog žaidimai – asocialaus paauglių elgesio priežastis.

Mokslininkai žaidėjų elgesyje nerado jokio padidėjusio žiaurumo ar lėtesnės psichikos raidos pėdsakų. Kompiuterinių žaidimų platintojai tikina, jog kompiuteriniai žaidimai ne tik nekenkia, bet padeda vaikams fiziškai ir protiškai vystytis. Tad kaip yra iš tiesų: kompiuteriniai žaidimai kenkia vaikų psichikai ar ne?

Straipsniai 1 reklama

“Turbūt sutikčiau su abiem mokslininkų padarytomis išvadomis, – sako gydytoja psichiatrė D.Valikonienė. – Vaiko vystymuisi reikia visko, bet su saiku. Tarp mano pacientų yra vaikų, kuriems kompiuteris jau tampa liga, kurie tiesiog ir mokyklą, ir laisvalaikį iškeičia į kompiuterį. O tai jau iš tikrųjų blogai.”

Gydytojų psichiatrų pagalbos dažniausiai prašo tėvai. Jie pirmiausia pastebi ilgai prie kompiuterio sėdinčio vaiko elgesyje neigiamus pokyčius – irzlumą, kaprizingumą, sutrikusį miegą. Nors užfiksuota atvejų, kai psichiatro pagalbos reikia ir suaugusiems, vis dėlto dažniausiai kompiuterinių žaidimų manija rizikuoja užsikrėsti vaikai. Dažnas paauglys namuose turi asmeninį kompiuterį, be to, vaikai aktyvūs ir interneto kavinių lankytojai.

Pasak interneto kavinės direktoriaus M.Banaičio, “piko valanda po pamokų nuo 13 iki 18-19 val. Vėliau renkasi vyresnė publika.”

Ar brangiai atsieina naudojimasis kompiuteriu? Viena valanda kainuoja 3-4 Lt. Atrodo mažai, bet prie kompiuterio pasėdėjus 3-4 val. susidaro nemenka suma. Tad tėvų, pietums skirtų pinigų, jau nebeužtenka. Vaikai pradeda skolintis iš draugų, slapčia ima iš tėvų kišenių. Atsiranda priklausomybė panaši į alkoholizmą ar narkomaniją.

“Yra žmonių, kurie kompiuterinius žaidimus žaidžia 2-3 valandas, bet yra ir tokių fenomenų, kurie čia išbūna ir dvi paras niekur neišeidami, – pasakoja M.Banaitis. – Populiariausi žaidimai, aišku, yra komandiniai bei tie, kuriuose reikia bėgti, šaudyti.” Ar galima išgydyti priklausomybę nuo kompiuterio?

“Žinoma, nėra vaistų, kurių išgėręs žmogus jau nebežais, – sako gydytoja psichiatrė D.Valikonienė. – Aišku, jei atsiranda miego sutrikimai, agresyvumas ar kiti nemalonūs simptomai, tuomet gydome ir vaistais. Tačiau geriausia tokiu atveju padeda psichoterapija.”

Žinoma, ne kiekvienam žaidėjui atsiranda liguista priklausomybė nuo kompiuterio – į psichiatrus kreipiasi tik nedidelė jų dalis. Tačiau, jeigu jūsų vaikas ar kitas šeimos narys mėgsta pratūnoti prie kompiuterio, būkite budrūs. Domėkitės, kur ir kaip jūsų vaikai praleidžia laisvalaikį, pasiūlykite įdomesnių jo praleidimo būdų. Tik neperlenkite lazdos – per didelė kontrolė, nepagrįstas nepasitikėjimas taip pat žalingas. Negalima paniškai riboti vaiko laisvės. Tačiau pastebėję pirmus neigiamus kompiuterinių žaidimų padaryto poveikio požymius – padidėjusią vaikų agresiją, protinio vystymosi pokyčių, pykčio protrūkių, nedelsdami kreipkitės pagalbos į Psichikos sveikatos centrus.

http://www.ts.takas.lt

Views All Time
Views All Time
6381
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

27 − = 20