Moksleiviai jau šią vasarą nori įsidarbinti nerūkomose įstaigose

Sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga Seime pristatė Tabako kontrolės įstatymo pakeitimo ir papildymo projektą. Seimui pritarus, Lietuvoje įsigaliotų draudimas rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose viešojo maitinimo vietose, klubuose, diskotekose. Įstatymas Seime bus svarstomas š.m. balandžio 27 d.

Tabako kontrolės įstatymo pataisų projekte draudimą rūkyti viešose vietose numatyta įteisinti 2008 m. sausio 1 d., tačiau ministro Ž. Padaigos susitikimuose su įvairiomis Lietuvos organizacijomis išsakytos nuostatos, kad draudimą rūkyti būtina įteisinti dar šiais metais. Lietuvos mokinių parlamentas atkreipia dėmesį, kad daugelis jaunų žmonių vasarą įsidarbina viešojo maitinimo įstaigose, kuriose yra gausiai rūkoma, todėl moksleiviai, kreipdamiesi į Seimo narius, ragina priimti Tabako kontrolės įstatymo pataisas, kurios įsigaliotų dar 2006 metų vasarą. ,,Manome, jog nerūkantieji turi teisę gyventi ir dirbti sveikoje aplinkoje”, – rašoma Lietuvos mokinių parlamento kreipimesi Lietuvos Respublikos Seimui.

Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos kreipimesi į Seimą taip pat akcentuojama, kad pagrindiniai barų, restoranų, klubų ir kavinių darbuotojai yra jauni žmonės. ,,Ypatingai vasaros metu padaugėja moksleivių bei studentų, dirbančių tokiose įstaigose. Nė vienas rūkorius per dieną negauna tiek pavojingų medžiagų iš tabako dūmų, kiek gauna tokiose prirūkytose įstaigose dirbantys žmonės”, – teigiama Lietuvos jaunimo organizacijos tarybos prezidento Miroslavo Monkevičiaus rašte. Ši jaunimo organizacija kviečia Seimo narius sveikos bei pilnavertės visuomenės prioritetui skirti ypatingą dėmesį ir Tabako kontrolės įstatymo pataisų įsigaliojimą ir vykdymą numatyti jau 2006 metais.

Straipsniai 1 reklama

Daugelyje valstybių draudimas rūkyti viešose vietose jau yra įteisintas. Airijoje ir Norvegijoje uždrausta rūkyti visose darbo vietose, baruose ir restoranuose. Abi šios šalys įvertino ir paskelbė tokio draudimo poveikio vertinimo rezultatus, kurie akivaizdžiai rodo sprendimų naudą, ypač žmonių sveikatai. Sprendimus, draudžiančius ar ribojančius rūkyti viešojo maitinimo įstaigoje, yra priėmusios Italija, Malta, Švedija, Škotija, Anglija, Estija. Svarsto – Suomija, Latvija, Čekija, Prancūzija, Belgija, Danija.

Pasaulio visuomenės sveikatos specialistų nuomone, rūkymas – viena iš priklausomybių rūšių, keliančių didžiausią pavojų žmogaus sveikatai (90 proc. diagnozuotų plaučių vėžio atvejų yra tiesiogiai susiję su rūkymu). Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, buvimas prirūkytoje aplinkoje 20-30 proc. didina vėžio riziką. Cheminės „pasyvių” tabako dūmų medžiagos kenkia širdies ir kraujagyslių sistemai.

2004 m. Lietuvoje ratifikuota PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencija – pirmasis tarptautinis dokumentas, nustatantis visoms šalims bendrus minimalius reikalavimus tabako kontrolės srityje, reglamentuojančius tabako gaminių paklausos, pasiūlos mažinimą ir laisvos nuo tabako aplinkos kūrimą. Siekiama, kad visame pasaulyje būtų vieningai imtasi priemonių rūkymo paplitimui ir žalai žmonių sveikatai mažinti tarptautiniu mastu.

2005 m. Rinkos analizės ir tyrimų grupės atlikta 18-74 amžiaus Lietuvos gyventojų apklausa dėl draudimo rūkyti viešojo maitinimo įstaigose bei kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose parodė, kad prieš rūkymą pasisakė 74,4 proc. respondentų.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *