Lieknėjimo preparatai – lieknėjame ar žudomės?

lose weight 1 Straipsniai.lt

Visas Vakarų pasaulis kenčia nuo antsvorio, nutukusių žmonių daugėja, išleidžiama begalė pinigų ir pastangų šiai problemai spręsti. „Malonumas” greitais žingsniais atkeliauja ir į Lietuvą. Svarstyklių parodymams sumažinti šiandien siūlomas visas kompleksas priemonių, tarp kurių ir lieknėjimo preparatai. Žiniasklaidoje nuskambėjo, jog yra tokių, kurie gali paveikti psichiką, sukelti vėžį ir kitas sunkias ligas. Ar čia mitas? Pakalbėkime apie lieknėjimo preparatų ypatybes plačiau.

Tampame zombiais?

Šiuo metu vienas iš dažniausiai skambančių ir mistiškiausių – „Li Da” preparatas. Daugelyje žiniasklaidos priemonių rašoma, kad maisto papilde „Li Da” rasta sveikatai pavojingų medžiagų. Nemažai lankytojų atsiliepimų apie šį preparatą iinterneto svetainėse tiesiog kelia šiurpą. Sakykime, rašoma, jog pradėjus vartoti „Li Da”, pirmosios dienos iš tiesų buvo prastos: skaudėjo galvą, pykino, dingo apetitas, drebėjo rankos. „Širdis, rodės, iš krūtinės iššoks, troškino, akių vyzdžiai išsiplėtė nenormaliai, vaikščiojau kaip zombė”. Baigus gerti preparatą ir, praėjus kokioms 5 dienoms, prasidėjo veido kaitimai, apimdavo nerimo jausmas.

Straipsniai 1 reklama

Po tokių simptomų daugeliui turbūt praeitų noras net ir prisiliesti prie šio preparato. O ką jau bepridurti, kai pasirodžius pirmiesiems žmonių skundams, platintojai aiškino, jog rankų ir širdies drebulį sukelia „Li Da” sudėtyje esantys tonizuojantys augaliniai ekstraktai. Ir jog tai – visiškai normalu ir praeis, tereikia gerti daugiau skysčių. Vėliau prasidėti išsamesni šio „stebuklingo” preparato tyrimai. Ištyrę „Li Da”, vokiečių mokslininkai iš tiesų gavo šokiruojančius tyrimo atsakymus. Dar 2005m. pasirodžiusios tyrėjų išvados skelbė: „Li Da” kiniškuose papilduose rasta sibutramino daugiau nei 20 mg”.

Anot gastroenterologės Jurgitos Bižytės interviu vienam žurnalui, vien pernai priskaičiuota apie 1000 rūšių vaistų, kurie gali pažeisti kepenis, o į kai kurių lieknėjimo preparatų sudėti įeina medžiaga efedrinas, kuri yra pavojinga žmogaus sveikatai, nes kenkia širdies darbui. Tokios prekės gali negrįžtamai pažeisti ne tik kepenų, bet ir kitų organų funkcijas. Gydytoja nuoširdžiai pataria medikamentų pirkti tik vaistinėse, laikytis gydytojų nurodymų ir nepasitikėti neaiškiais pardavėjais.

Turgelių tradicija arba gydytojas pats sau

Pastaruoju metu literatūroje aprašoma vis daugiau naujų ligų ar kepenų pažeidimų, sukeltų įvairių „dietinių” preparatų svoriui mažinti. Tokie preparatai gali paskatinti netgi naujų ligų atsiradimą. Blogybė ta, kad dažnai nutukę žmonės tampa gydytojais patys sau, nepasikonsultavę su specialistu, paskiria sau „vaistų” – be recepto parduodamų maisto papildų. Po to lieka tik skaudžios pasėkmės, kurios „ištaisomos” tik pasikonsultavus su kvalifikuotais gydytojais.

Dažnai žmonės dietinių preparatų įsigyja tiesiog per draugus ar pažįstamus. Arba dar galioja populiari turgelių tradicija. O ką – nueini pas kokį kaimo diedulę su dideliais ūsais ir plačiu stalu priešakyje ir nusiperki lieknėjimo preparatų. Tik ne visada tokį poveikį suteikiančių, kokio norima. Greičiau poveikis kartais būna nenuspėjamas… Kitaip sakant, pakuotėse slypi paslaptis. O ją įminti – norinčiųjų daug. Suprantamas noras gyvenimą matyti pro rožinius akinius, tačiau mintys pasikreipia kitur, kai pamatai vis ilgėjančias žmonių eiles prie gydytojų kabinetų…

Impulsyvesni žmonės neretai prisiperka įvairių maisto papildų svoriui mažinti tiesiog pamatę reklamą, nes nori įspūdingų rezultatų per trumpą laiką. Tokie paprastai ilgai ir nesėkmingai kovoja su antsvoriu. Tuomet jie jaučiasi bevaliai, smerkia save, kad nepasisekė. Prastėja gyvenimo kokybė – vargina nuolatinės mintys apie maistą, nepasitenkinimas savimi ir išvaizda. Sutrinka alkio ir sotumo pojūčiai, nebesuprantama, kaip reikėtų maitintis, ką galima valgyti ir ko ne.

Kita problema ta, kad įsigijus nereceptinių maisto papildų svoriui mažinti, tikima, kas parašyta informaciniuose lapeliuose. Dauguma preparatų ištirti klinikiniais tyrimais, bet, kaip teigia dietologai, ne visuomet atskleidžiama visa tiesa. Kaip pavyzdys pateikiamas  chromas, vienas iš sudedamųjų preparatų dalių. Tik labai didelė chromo dozė iš tikrųjų mažina riebalinio audinio kiekį ir didina raumenų masę, bet tai nėra saugus vartojimas, nes chromas yra sunkusis metalas ir juo galima apsinuodyti.

Ne vieno akį tikriausiai patraukia užrašai su papildomomis sąlygomis: vartojant preparatą būtina gerti daug skysčių, laikytis dietos, nevalgyti vakarais, sportuoti… Šiek tiek pagalvojus paaiškėja, kad besilaikant tokio režimo kilogramai ir taip tirpsta. Argi ne juokinga? Galinga ta saviįtaiga, kai dar pašonėje kokia moterėlė prekybininkė iš turgelio, apsikrovusi preparatų pakuotėmis, kala tau į ausį gerąsias jų savybes… Rodos, lyg ištirpsta visi atsargumo ištekliai.

„Apgautas” organizmas keršija

Šiuo metu vaistinėse siūlomas ištisas kompleksas liekninimo preparatų. Iš perkamesnių galima paminėti obuolių sidro kapsules, obuolių actą, papildus iš „Vitaforce” ar „Formoline” serijos. Populiausios lieknėjimą skatinančios medžiagos – tai ženšenis, medžiagų apykaitą greitinantis kofeinas, L-karnitinas, fazeolaminas, kalcis, konjuguota linolo rūgštis. Pagal veikimą maisto papildai skirstomi į kelias grupes – skatinantys riebalų sudeginimą, slopinantys riebalų susidarymą, slopinantys riebalų pasisavinimą, suteikiantys energijos, slopinantys alkį, mažinantys stresą.

Kai maisto papildai atlieka skrandžio užpildymo funkciją, slopinamas alkio jausmas. Toką savybę turi maisto papildai su ląsteliena. Taip tarsi „apgaunamas” organizmas. Ląsteliena noro pavalgyti neužkerta, žmonės jaučia tokį patį alkį. O alkis traktuojamas kaip visiškai normalus fiziologinis žmogaus pojūtis. Tik va, ne visi tinkamai į jį reaguoja. Tinkama reakcija – tai paprasčiausias pavalgymas. Tie, kurie įvairiais būdais siekia alkį užslopinti, kenčia iki paskutinio, o vėliau kerta viską iš karto ir tada ilgainiui išsivysto persivalgymo momentai, kūnas atsigriebia nevalgymą su kaupu. Kaip žinia, apetito reguliavimo procese dalyvauja daug hormonų, veikia ištisas sudėtingas mechanizmas. Todėl gana sunku išrasti efektyvų vaistą kovai su antsvoriu.

Kai kurie apie natūralius ir vaistažolių preparatus mano tik teigiamai. Deja, net ir jie, reklamuojami kaip „natūralūs” ar „vaistažolių”, nėra visiškai saugūs. Tokių preparatų efektyvumas dažnai nebūna patikrintas moksliniais eksperimentais. Medicinos šaltiniuose nurodoma, jog kai kurie produktai iš vaistažolių ar kitų natūralių medžiagų gali reaguoti su kitais vaistais arba neigiamai veikti atitinkamomis ligomis sergančių žmonių organizmą. Todėl prieš vartojant tokius kaip ir bet kuriuos preparatus reikia pasitarti su savo gydytoju ar kvalifikuotu specialistu.

Sava patirtis – geriausia?…

Gana daug atsiliepimų apie lieknėjimo preparatus galima rasti interneto portaluose. Juose moterys atvirai išreiškia pasipiktinimą vartojamais preparatais: „gyvenime jokių tablečių nebegerčiau, jos mane iki bulimijos buvo privedę, nes sukeldavo šleikštulį vien maisto kvapui. Čia tik pinigų taškymas į balą”, „jei jūs tokiais dalykais tikite, kad nuo kažkokių tablečių numesite kilogramus, tai ar galiu paklausti, gal dar tikite ir Kalėdų Seneliu?” – štai tokių ir panašių nuomonių daugybė. Moterys pripažįsta, jei nežinai, kokių priemonių imtis, ir abejoji, geriau nueiti pas gydytoją pasikonsultuoti. Jei jau nusprendėte padėti sau atsikratyti papildomų kilogramų, tai reikia atidžiau pastudijuoti visus sulieknėti siūlomus būdus, atsižvelgti į galimas neigiamas pasėkmes.

Beje, kasdien atsiranda vis naujų lieknėjimo preparatų, kurių poveikis sveikatai dar nėra visiškai ištirtas. Saugant sveikatą, geriau neužkibti ant reklamos kabliuko ir nerizikuoti. Geriau pasikliauti patikimais lieknėjimo būdais – sveika mityba ,vartojant vaisius, daržoves ir sportuojant. Nors penkiolika minučių per dieną reikėtų  pasimankštinti ir tai pasijus. Tai laiko patikrinti metodai, kuriuos  mūsų diedukai ir močiutės sėkmingai naudojosi ir buvo sveiki kaip ridikai.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *