Homeopatijai – žalia šviesa?

Homeopatija dažnam lieka paslaptis. Šis gydymo metodas gimė XIX a. pradžioje, kai medicina išgyveno gilią krizę. Urbanizacija nulėmė infekcinių ligų plitimą, o efektyvių priemonių joms įveikti nebuvo. Visuomenė pradėjo vertinti mediciną kaip bejėgę. Tokioje aplinkoje gimė S.Hanemano (1755-1843) sukurta diagnostikos ir gydymo metodika – homeopatija.

Šiuo metu Lietuvoje matome homeopatijos populiarėjimo tendencijas. Kompanijos „Miečys”, platinančios ir Prancūzijos homeopatinių vaistų gamintojo „Boiron” preparatus, prezidento patarėjas Darius Urlakis teigė, kad kasmet homeopatinių preparatų pardavimai auga apie 20-25 proc. Vaistų registracijos tarnybos pirmininkas doc. Vladas Volbekas informavo, kad šiuo metu Lietuvoje užregistruota 120 aštuonių gamintojų preparatų. Homeopatinių preparatų registravimo reikalavimai mūsų šalyje buvo patvirtinti 1996 m., vadovaujantis atitinkama ES direktyva, leidžiančia daliai šių vaistų taikyti supaprastintą registravimo procedūrą. Pasak doc. V.Volbeko seniausios homeopatijos tradicijos yra Vokietijoje ir Prancūzijoje, kiek rezervuočiau į šią sritį žiūri Skandinavijos kraštų gyventojai. D.Urlakis teigė, kad Prancūzijos gyventojai, palyginti su kitomis Europos šalimis, vaistų, tarp jų ir homeopatinių, suvartoja daugiausia ir net 35 proc. tos šalies sergančiųjų pageidauja gydytis homeopatiniais preparatais. Medicinos ir farmacijos specialistų tobulinimo kursų vadovas doc. Liudvikas Švambaris teigė, kad jaučiamas vis didesnis gyventojų, gydytojų ir farmacijos specialistų susidomėjimas homeopatija. Doc. L.Švambaris pažymėjo, kad Vakaruose homeopatinių vaistų gamintojams keliami aukšti reikalavimai. Kai kurios kompanijos, pristatydamos savo vaistus, pateikia ir už gamybą atsakingo žmogaus charakteristiką, nusakydamos ne tik jo mokslo cenzą, bet ir savybes, pvz., doras, sąžiningas, sveikas ir panašiai. Garbingas tradicijas turinčios homeopatinių vaistų kompanijos didžiausią dėmesį skiria savo prestižui ir jį labai saugo, todėl nors ir yra galimybė homeopatijoje pasireikšti netikslumams (pvz., vietoje vaisto pateikti placebo ar pažeisti technologinius procesus), saugodamos savo gerą vardą, kompanijos to tikrai vengia.

Homeopatinius preparatus pramoniniu būdu pradėjo gaminti ir mūsų šalies atstovai – kompanija „Aconitum”. Per trumpą laiką ji užregistravo 14 preparatų.

Straipsniai 1 reklama

„Aconitum” gamybos vadovas prov. V.Svinkūnas teigia, kad registruojant homeopatinius vaistus pasigendama vaistų registracijos komisijos pirmininko doc. V.Volbeko objektyvumo. „Manau, kad ne tik mums teko susidurti su dvigubų standartų taikymu, sprendimų vilkinimu ir kitomis dirbtinėmis kliūtimis”, – sakė V.Svinkūnas. Provizorius džiaugiasi, kad kompanijos vaistai gaminami „Norfachemoje” pagal Geros gamybos praktikos standartus. Tačiau homeopatinių vaistų gamintojų „Biologische Heilmittel Heel” (Vokietija) atstovybės Lietuvoje vadovas Virgilijus Dudėnas abejoja, ar „Aconitum” tinkamai parinko vietą jautrių vaistų gamybai.

V.Dūdėnas kritikavo ir „Aconitum” reklamų turinį: „Plačiau norėtųsi išgirsti, kur ir kaip ruošiamos reklamose minimos lietuviškos žaliavos, iš kurių pagaminti vaistai „lietuviui geriau padeda”, – sakė V.Dudėnas.

V.Dudėnas prisiminė, kad 1994 m. Lietuvoje buvo užregistruota 12 „Heel” preparatų. „Prieš 7 metus atrodė utopinė užduotis, kad „Heel” vaistų būtų kiekvienoje vaistinėje. Mes dirbome neblogai ir to pasiekėme. Galima sakyti, net pramynėme kelią lietuviškų homeopatinių vaistų gamintojams, – kompanijos pasiekimus vertino V.Dudėnas. Tikimės, kad lietuviški vaistai nenusileis vokiškai kokybei ir asortimentui bei skatins mus geriau dirbti”.

V.Svinkūnas, komentuodamas homeopatinių vaistų rinką ir perspektyvas, teigė, kad Lietuvoje yra nemažai gydytojų, neskiriančių dėmesio homeopatijai vien todėl, kad šiuolaikinis mokslas negali įprastais tyrimo metodais pagrįsti homeopatinio vaisto veikimo mechanizmo”. V.Svinkūnas pripažįsta, kad šiuo metu ypač dideles jų kompanijos lėšas pasiglemžia reklama ir rinkodara: „Natūralu, kad kelerius metus nesitikime pelno, nes išlaidos rinkodarai viršija pajamas”.

Tačiau V.Svinkūnas tiki kompanijos verslo perspektyvomis: „Šioje veiklos srityje dar yra rezervų. Tačiau konkurencija nuolat didėja, ir mes tą jaučiame”. Komentuodamas homeopatinių vaistų rinką, D.Urlakis nurodė, kad kompleksinių preparatų pardavimai augs, tačiau apgailestavo, kad vienkomponenčių homeopatinių preparatų registracijos kaina yra neadekvačiai didelė ir todėl jiems atsirasti Lietuvos vaistų rinkoje nėra sąlygų.

Pasak doc. V.Volbeko, kiekvienoje pasaulio šalyje homeopatija turi tam tikrą savo vietą. Svarbu, kad pradėjus gydytis homeopatiniais vaistais nebūtų pamiršti ir tokie atvejai, kai vien homeopatija nepagelbės. Todėl, vaistų registracijos komisijos pirmininko nuomone, reikėtų skiriant homeopatinio vaisto atsakingai įvertinti ligos eigą ir kad jų skirtų gydytojai homeopatai. „Registruojant homeopatinius preparatus, kaip ir visus kitus vaistus, jų dokumentaciją, kokybę, vartojimo saugumą ir efektyvumą pirmiausia įvertina ekspertai, jų išvadas ir pasiūlymus vertina vaistų registravimo komisija, o sprendimą apie jų registravimą priima vaistų registravimo centras. Jokiomis išskirtinėmis teisėmis ar apribojimais šie vaistai nėra ir nebus išskiriami”, – patikino doc. V.Volbekas.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *