Galvos odos pleiskanojimas

Healthy Hair11 Straipsniai.lt

Odos raginio sluoksnio lupimasis yra normalus reiškinys, paprastai plika akimi nematomas. Kai jis tampa matomas, tai ir vadinama pleiskanojimu. Pasak prof. habil. dr. Gerimantos BALEVIČIENĖS (Prof. G. Balevičienės klinika, A. Vivulskio g. 22, Vilnius), pleiskanojimo priežastis – silpnesnis ar stipresnis galvos odos uždegimas. Jis gali pasireikšti paraudimu, patinimu, odos sustorėjimu, bet kartais nebūna jokių matomų pakitimų.
   
Pleiskanojimas gali būti sausas, sėleninis, kai labai smulkios pleiskanos byra vos prisilietus prie galvos, ir riebus. Šių skirtingų pleiskanojimo rūšių priežastys skirtingos.
   
· Paprastąjį pleiskanojimą, kuris dažniausiai prasideda nuo 12 metų ir gali trukti iki 50-ties, dažniausiai sukelia padidėjęs odos sausumas, nulemtas nepakankamo riebalinių liaukų kiekio. Tokioje odoje grybeliai ar bakterijos pradeda greičiau daugintis ir sukelia dar didesnį pleiskanojimą. Dar viena paprastojo pleiskanojimo priežastis – netinkama galvos odos priežiūra. Kai kurie netinkamai parinkti šampūnai gali išsausinti odą ir sukelti dar didesnį pleiskanojimą bei stiprų niežėjimą.

· Riebiojo pleiskanojimo priežastis – seborėja. Ji siejama su žmogaus organizmo endokrininių liaukų veikla, t.y. su padidėjusiu androgenų aktyvumu. Dėl jo ištekėję iš riebalinių liaukų riebalai suskyla į riebalų rūgštis, kurios pradeda dirginti odą ir sukelia jos uždegimą, pasireiškiantį storomis, gelsvai pilkšvomis pleiskanomis. Jos ne taip smarkiai byra, kaip sausosios, bet smarkiai niežti ir verčia visą laiką kasytis. Vasarą pleiskanojimas gali susilpnėti, o žiemą, rudenį, ypač pavasarėjant, smarkiai sustiprėti. Nereikia pamiršti, kad seborėjos sukeltas pleiskanojimas, nestiprus uždegimas gali tapti sunkesnės stadijos – seborėjiniu dermatitu. Jam būdingas labai niežtintis paraudimas, pleiskanos, kurios gali apimti ne tik visą galvą, bet ir veidą, antakius, nosį, skruostus, pažeisti krūtinę, nugarą. Esant seborėjiniam dermatitui, oda taip pat pasidengia storomis pleiskanomis. Būklę pablogina netinkama odos priežiūra.
   
Seborėjinį dermatitą pasunkina grybelis Pityrosporum ovale. Jo galvos odoje yra nuolat, tačiau odos uždegimo metu susidaro geresnės sąlygos jam daugintis.
   
Yra ir “tikrų” grybelinių odos ligų, sukeliančių odos pleiskanojimą. Viena tokių – mikrosporija, dažniausiai pažeidžianti vaikų ir jaunų žmonių galvos odą. Ja paprastai užsikrečiama nuo šunų bei kačių. Atsiranda pleiskanojimo židinys, kuriam būdinga išplikimas, paraudimas, pasidengęs pleiskanomis.
   
Yra ir kitų plaukuotosios galvos dalies ligų, kurios pasireiškia pleiskanojimu. Pirmiausia nereikia pamiršti kartais labai panašiai atrodančios žvynelinės. Dėl šios ligos oda taip pat pasidengia žvynais, bet tas pleiskanojimas yra stambių, panašių į steariną plokštelių pavidalo. Žvynai labai nesunkiai nusilupa, ir po jais nesunkiai galima išvysti kraujo taškelius (Aušpico fenomenas). Tai labai būdingas požymis, pagal kurį žvynelinę galima atskirti nuo kitų pleiskanojimo rūšių.
   
Reiktų nepamiršti ir to, kad plaukuotosios galvos dalies pleiskanojimas gali būti susijęs su paveldėta žmogaus odos būsena, kai sutrinka odos ragėjimas – keratinizacija. Viena jų – ichtiozė – pleiskanojimas, primenantis žuvies žvynus.
   
Plaukuotąją galvos dalį gali pažeisti ir raudonoji vilkligė, taip pat prasidedanti pleiskanojimu. Ji gali baigtis randiniu tos vietos, kur buvo židinys nuplikimu.
   
Sausas pleiskanojimas lengviau gydomas, tai daugiau kosmetinė problema, tuo tarpu riebios pleiskanos, kaip minėta, odos ligų simptomas. Tuomet dažniausia išberiama ir kūno oda. 
   
Pleiskanojanti galvos oda tampa jautri, suerzinta, plaukai atrodo praradę gyvybingumą ir šiurkštūs. Tuomet ypač svarbu parinkti tinkamas kasdienes plaukų ir galvos odos priežiūros priemones. 
   
Į naujausių kosmetinių priemonių galvos odai prižiūrėti sudėtį įeina natūralios augalinės kilmės veikliosios medžiagos, neturinčios šalutinių poveikių:

· Piroctone olamine. Medžiaga, turinti antimikrobinių savybių, pasižymi ir citostatiniu veikimu. Aktyviai veikia pleiskanas. Kadangi šios medžiagos cheminė struktūra panaši į vieną DNR bazę, patekusi į mikroorganizmo branduolį, ji pakeičia chromosomas, kartu ir jų kontroliuojamas funkcijas. Taip yra blokuojamas ląstelių dalijimasis, mikroorganizmai žūsta, ir jų sukeltas sutrikimas sumažėja. Piroctone olamine veikia ne tik bakterijas, bet ir pelėsius bei grybelius.

Straipsniai 1 reklama

· Afrikinės slyvos (Pygeum africanum) ekstraktas. Tai fitosteroliai, veikiantys antiandrogeniškai, jie dalyvauja medžiagų apykaitos reakcijose, nuo kurių priklauso plaukų slinkimas. Fitosteroliai slopina fermentą 5-a-reduktazę, katalizuojančią testosterono ir kitų androgenų transformaciją į dehidrotestosteroną (DHT), kuris skatina plauko folikulų sunykimą. Taip užkertamas kelias plaukų slinkimui.

· Biotinas (vitaminas H). Reguliuoja ir normalizuoja riebalų sekreciją plauko folikule.

· Pantenolis – alkoholinis pantoteno rūgšties derivatas (vitaminas B5). Jo poveikis odai yra gerai žinomas. Pantenolis stimuliuoja ląstelių mitozę fibroplastuose ir baziniame epidermio sluoksnyje, pagerindamas odos vientisumą ir stangrumą. Be to, turi uždegimo slopinamųjų bei antimikrobinių savybių. Ši medžiaga yra labai gimininga plaukų keratinui, ji prasiskverbia į plauko svogūnėlį ir stimuliuoja ląstelių vystymąsi, dėl to plaukai mažiau slenka.

· Alyvuogių aliejus. Nesimuilinanti jo dalis, struktūra labai panaši į lipidus, esančius žmogaus odos paviršiaus riebaliniame sluoksnyje, todėl teigiamai veikia galvos odą, neleidžia jai išsausėti bei suteikia plaukams purumo ir minkštumo.
   
Šios veikliosios medžiagos naudojamos kuriant naujausios kartos šampūnus, kurių veiksmingumas bei saugumas įrodytas tiek kosmetikos pramonės specialistų laboratorijose, tiek ir klinikinių tyrimų metu. Lietuvos vaistinėse galima įsigyti italų firmos “Kleraderm” dermatologinių šampūnų “Trikol’s”:
   
-Trikol’s dermatologinis šampūnas nuo pleiskanų pH 5 su pantenoliu, alyvuogių aliejumi ir piroctone olamine. Šampūnas ne tik šalina pleiskanas, bet ir švelniai valo galvos odą, jos nedirgina bei nepažeidžia plauko struktūros. Palaiko natūralų pH balansą, reguliuoja riebalų sekreciją. Plaukai atgauna blizgesį bei elastingumą. Šį šampūną galima naudoti nuolat, nes jis neišsausina galvos odos.

-Trikol’s dermatologinis šampūnas kiekvienai dienai pH 5 su afrikinių slyvų ekstraktu. Jo veiklioji medžiaga b sitosterolis turi odos trofikos gerinimo bei drėkinamųjų savybių. Šampūnas švelniai veikia plaukus dėl jukos ekstrakto – visiškai natūralaus putojančio valomojo surfaktanto. Skirtas silpniems, lūžinėjantiems, slinkti linkusiems plaukams. Suteikia jiems minkštumo, blizgesio, purumo, mažina odos pleiskanojimą, tausoja jos hidrolipidinį sluoksnį ir malšina odos dirglumą. Tinka ir vaikams.

-Trikol’s dermatologinis stiprinamasis plaukų losjonas su vitaminais B5, H, b sitosteroliu. Tai veiksminga priemonė nuo plaukų slinkimo. Stiprina plaukus, greitina jų augimą, mažina seborėją, normalizuoja galvos odos riebalinių liaukų veiklą, skatina mikrocirkuliaciją, pagerina plaukų folikulų aprūpinimą deguonimi ir maitinimą.
   
Jeigu galvos oda ne tik smarkiai pleiskanoja, bet ir stipriai niežti, yra paraudusi, būtina odos ligų specialisto konsultacija.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *