Depresija ir lytiniai sutrikimai. (kaip spręsti problemas vyrams ir juos mylinčioms moterims)

Sad Girl Crying Straipsniai.lt

Gydytojo priimamasis

Su vyru tuokiausi iš meilės ir ilgą laiką džiaugiausi pilnaverčiu santuokiniu gyvenimu. Maždaug pusmetį prieš patenkant į ligoninę viskas pasikeitė – ėmė kamuoti nuolatinis liūdesys ir nuovargis, darbe ir namie viskas erzino, blaškė, dažniausiai būdavau suirzusi, trūko jėgų pasirūpinti savimi ir namais, jaučiausi nutolusi nuo draugų, atstūmiau vyrą. Tik vėliau supratau, kad tai ir buvo depresijos pradžia, bet tuomet tikėjausi, kad viskas praeis savaime. Deja, neatlaikęs mano slegiančios nuotaikos namuose, vyras paguodos ėmė ieškoti svetimame glėbyje. Išaiškėjus vyro neištikimybei, mano būklė dar labiau pasunkėjo. Jaučiausi visai menkavertė, kalta dėl būtų ir nebūtų nuodėmių, gyvenimas atrodė beprasmis ir bespalvis, beveik negalėjau valgyti, sunku būdavo net pajudėti, vos begalėjau šnekėti.

Ligoninėje buvau gydoma antidepresantais, ir pamažu normali nuotaika grįžo, susitaikiau su vyru, o gydytoja nurodė toliau gydytis namuose.

Straipsniai 1 reklama

Po kurio laiko grįžau pas gydytoją pasikonsultuoti, nes vartodama vaistų, nejaučiau jokio pasitenkinimo lytiniu gyvenimu. Gydytojai pasakiau, kas mane neramina. Pasirodė, kad dauguma antidepresantų sukelia tokį poveikį, o nutraukus jų vartojimą grėstų depresijos atsinaujinimas. To aš tikrai nenoriu.

Noriu paklausti, ar yra kokia kita išeitis, ar gydydamasi depresiją aš turiu aukoti savo šeimyninį gyvenimą? Ar visi vaistai nuo depresijos kenkia seksualumui?

M.I., 35 m.

Antidepresantų pliusai ir minusai

Antidepresantai buvo išrasti XX a. viduryje, ir tai buvo didelis žingsnis pirmyn gydant psichikos ligas. Iki antidepresantų atsiradimo depresija ne tik atimdavo sugebėjimą džiaugtis gyvenimu – nuolatinis liūdesys, dvasios skausmas, nepagrįsti kaltės jausmai visiškai sutrikdydavo miegą, apetitą, sukeldavo nerimą, prikaustydavo žmogų prie lovos.

Naujos kartos antidepresantai nuo pat jų pasirodymo (prozakas ir jam chemiškai artimi giminaičiai, selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai, kitaip SSRI – seroksatas, zoloftas, fevarinas ir cipramilis) tapo populiariausiais šių laikų antidepresantais. Jie puikiai išsklaido tamsius depresijos debesis, ir daugelis ligonių galėtų prisiekti, jog SSRI labai pagerino jų gyvenimo kokybę. Tačiau, be kitų antidepresantų šalutinių poveikių: pykinimo, nervingumo, nemigos, viduriavimo, burnos džiūvimo, ir rankų drebėjimo, SSRI išgarsėjo kaip sukeliantys lytinių problemų: lytinio susijaudinimo netekimą, orgazmo susilpnėjimą ar net visišką nesugebėjimą jo pasiekti, o vyrams – erekcijos sutrikimus. Remiantis tyrimais, iki 50-80 proc. vartojančiųjų SSRI skundėsi bent vienu iš išvardintų sutrikimų.

Depresija ir seksualinė funkcija

Galbūt ne visiems pacientams aktualus lytinis gyvenimas arba jie nesitiki tapti seksualiai aktyvūs, mat vienas iš depresijos simptomų yra susidomėjo lytiniu gyvenimu stoka. Gali pasireikšti depresijos sukeltas moterų lytinis šaltumas, vyrų impotencija. Dėl to pacientai jaučiasi menkaverčiai, netenka savigarbos, atsiranda reali grėsmė santuokai ar partnerystei. Tiesa, daugelis tvirtina, jog mieliau paaukotų lytinį pasitenkinimą, kad tik išvengtų depresijos baisumų. Tačiau kiti dėl vaistų sukeltų lytinių problemų jaučiasi nelaimingi, o depresijos išgydymas šio trūkumo nekompensuoja. Tokiais atvejais gydymas plačiai paplitusiais antidepresantais gali būti nepakankamai veiksmingas.

Vilties vaistai

Yra keletas antidepresantų, iš kurių daugiausia šia prasme ištirtas velbutrinas (Wellbutrin®, cheminis pavadinimas – bupropionas), kuris yra toks pat veiksmingas kaip ir SSRI, tačiau nesukelia lytinio gyvenimo problemų. Netgi paaiškėjo, jog velbutrinas, atvirkščiai – kartais gali sustiprinti lytinę funkciją. Šį antidepresantą galima laikyti veiksmingu medikamentiniu lytinio gyvenimo problemų gydymo būdu.

Medicininių tyrimų rezultatai

1997 m. Alabamos universiteto mokslininkai 107 kenčiantiems nuo depresijos pacientams davė vieno iš 4 antidepresantų: velbutrino ar trijų SSRI: prozako, seroksato ar zolofto. 73 procentai vartojusiųjų SSRI žmonių skundėsi nukentėjusia lytine veikla, tuo tarpu velbutrino grupėje tik 14 procentų skundėsi tokio pobūdžio problemomis, ir net 77 procentai velbutrinu gydytų pacientų pastebėjo, kad jų lytinė funkcija sustiprėjo.

Kitame 1997 m. aprašytame tyrime mokslininkai iš JAV Indianos valstijos Valpraiso universiteto velbutrino davė 14 nesergančių depresija vyrų, dėl diabeto kenčiančių nuo erekcijos sutrikimų. Po 10 savaičių jų lytinė funkcija pagerėjo.

Alabamos universiteto komanda, vadovaujama psichiatrijos profesoriaus Jack Modell, dirbo su 30 suaugusių asmenų (20 moterų ir 10 vyrų) 21-54 m. amžiaus, kurie skundėsi sumažėjusiu lytiniu potraukiu, menku lytiniu pasitenkinimu, sunkumu pasiekti orgazmą, ankstyva ejakuliacijos bei erekcijos sutrikimais. Mokslininkai prašė pacientų tyrimo metu turėti lytinius santykius bent du kartus per savaitę ir rašyti išsamų savo erotinių išgyvenimų dienoraštį. Tris savaites tyrimo dalyviams nebuvo skiriama jokių vaistų, kad būtų galima nustatyti seksualinės funkcijos būklę iki gydymo. Po to tris savaites jie vartojo placebo (neveiklios medžiagos) ir tik tada tris savaites jie buvo gydomi velbutrinu. Vartojant placebo, lytinė funkcija kiek pagerėjo, bet gydymas velbutrinu, palyginti su placebu, lytinę funkciją pagerino daug labiau. Patikimai pagerėjo moterų sugebėjimas pasiekti orgazmą ir malonumą, o vyrai galėjo pasiekti ir išlaikyti erekciją bei patirti orgazmą. Be to, kad pagerėjo lytinė funkcija, viena moteris pasidžiaugė, jog pirmą kartą savo gyvenime patyrė orgazmą, kita moteris pirmą kartą patyrė dauginius orgazmus.

Kadangi velbutrinas patvirtintas kaip antidepresantas, gydytojai gali jo išrašyti ir lytinių problemų turinčioms moterims, kurioms, kaip žinoma, viagra nepadeda, ir vyrams, turintiems problemų, nesusijusių su erekcija.

Specialisto komentaras

Velbutrino savybės nepanašios į kitų antidepresantų – jis veikia chemines smegenų medžiagas dofaminą ir noradrenaliną, padidindamas jų koncentraciją, ir neveikia serotonino. Depresijos simptomus jis šalina taip pat efektyviai kaip senieji ar SSRI grupės antidepresantai. Veikdamas per dofaminą, velbutrinas pagerina lytinę funkciją, nesukelia svorio augimo, tad būtų tinkamas vaistas savo ligos istoriją papasakojusiai skaitytojai.

Seksualumas yra viena iš natūraliausių žmogaus savybių, tik daugelis žmonių apie tai drovisi kalbėti, tarsi jiems nepatogu rūpintis, kad intymus gyvenimas teiktų jiems pilnavertį pasitenkinimą.

Reikėtų nesigėdyti su gydytoju aptarti visus kilusius klausimus, tarp jų ir lytinio gyvenimo nesklandumus.

Tik supratęs paciento problemas ir norus, gydytojas galės parinkti tinkamą konkrečiu atveju gydymą.

Gydytoja psichiatrė Živilė PAULAUSKIENĖ

„Sveikas žmogus” 2001 m. Nr. 4

Views All Time
Views All Time
6079
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

5 + 5 =