Parketas ir laminatas – broliai, bet ne dvyniai

Kokių tik grindų dangų nesugalvota pastaruoju metu – linoleumas, kiliminė danga, pakeltos grindys, ir kt. Tačiau pačiu patraukliausiu žodžiu butų, kotedžų, ofisų savininkams lieka „parketas” (iš prancūzų „lentjuostė”). Miniatiūrinės tam tikros formos lentjuostės, kruopščiai priderintos viena prie kitos, padengtos specialiu laku ar nuvaškuoti iki blizgesio sukuria gražią, jaukią atmosferą bet kurioje patalpoje.

Iki tam tikro momento skirtingų medžio rūšių natūraliam parketui nebuvo rimtų konkurentų. Tačiau, be daugelio privalumų, buvo vienas pastebimas trūkumas – aukšta kaina. Išradingas žmogus ir čia surado išeitį – sugalvojo kai ką panašaus į natūralų parketą, pralenkiančio savo ilgaamžiškumu bei prieinama kaina. Naują medžiagą pavadino laminuota grindų danga, ar tiesiog laminatu.

Laminatas – tai daugiasluoksnis gaminys iš skirtingų medžiagų, primenantis pyragą su visokiausiais įdarais. Jo pagrindas – fibra ar HDF, kuri susideda iš perdirbtos medienos, surištos junginiais. Kad grindys mažiau nusitrintų, vietoj natūralaus medžio plokščių pradėjo naudoti dekoratyvinę apsauginę medžiagą melamino pagrindu. Gavosi vertas parketo analogas, kuris išsaugojo jo pagrindines teigiamas savybes – ekologišką švarą ir piešinio specifiškumą, tačiau išsiskiriantis žemesne kaina, ypatingu tvirtumu, atsparumu įbrėžimams ir įdubimams. Ir kas ne mažiau svarbu, jį galima plauti.

Straipsniai 1 reklama

Kiekviena firma-gamintojas turi savo laminato gamybos paslapčių, tačiau jame mažiausiai yra keturi sluoksniai: apsauginis viršutinis (kieta specialių sakų plėvelė); dekoratyvinis (permirkęs sakais popierius su nupieštu ant jo piešiniu); pagrindinis (atraminė aukšto tankumo medienos-pluošto plokštė – HDF) ir stabilizuojantis žemutinis (parafininis ar permirkęs sakais popierius).

Viršutinė melamino ar akrilato sakų danga būna ir vieno ir daugelio sluoksnių, gali įtraukti mikroskopines mineralines medžiagas (korundas), ji papildomai apdirbama, pavyzdžiui, elektroniniais spinduliais, dengiama iš viršaus neelektrizuota plėvele ir t.t. Tokia danga užtikrina laminatui tokias savybes kaip atsparumas nusitrynimui, dėmėms, chemikalams, saulės spinduliams, patvarumas visokiausiems mechaniniams apgadinimams.

Dekoratyvinis sluoksnis tik formaliai išskiriamas kaip elementas: presuojant, viršutinio sluoksnio sakai prisotina popierinį paveiksliuką ir sudaro su juo vieną visumą.

Daugelio laminatų pagrindas – aukšto tankumo medienos-pluošto plokštė, kurios tankis 6,7-7,7 mm (high density flag, sutrumpinta HDF). Ji išskiriama aukštu mechaniniu patvarumu, atsparumu vandeniu (1,5-2 kartus aukštesnė, nei medienos-pluošto plokščių), o tai pat mažesniu folmadehidinių sakų kiekiu.

Didžiausia laminato dalis, kuri egzistuoja mūsų rinkoje, yra iš Vokietijos, tame tarpe kompanijos Perstop Flooring AB produkcija – vieno iš pirmųjų pasaulyje laminato grindų sukūrėjų.

Minimali laminuotos dangos kaina – 8,3$/m², maksimali – 36$/m². Aišku kaina priklauso nuo kokybės, o kokybė nuo rodyklių, apibūdinančių jo pagrindinės savybes, kurioms priskiriama:

  • abrazyvinis atsparumas (atsparumas nusitrynimui);
  • atsparumas ilgalaikiams krūviams (spaudimui, įdubimams);
  • atsparumas smūgiams;
  • atsparumas įbrėžimams ir įskilimams;
  • atsparumas dėmėms;
  • atsparumas chemikalų poveikiui;
  • atsparumas ultravioletui, išdegimui (atsparumas šviesai);
  • atsparumas šilumai (atsparumas karščiui, degančios cigaretės poveikiui);
  • ekologiškas saugumas;
  • higieniškumas (valymo paprastumas);
  • dėjimo paprastumas (surinkimo);
  • šilumos pralaidumas (galimybė dėti ant šildomų grindų).

Pačiu svarbiausiu kokybės kriterijumi, be abejo, laikomas medžiagos ilgaamžiškumas. Bet kuri laminato rūšis pirmiausia skirta tam tikriems eksploatavimo sąlygoms, krūvio intensyvumui. Kiekviena atsako reikalavimams, nurodytiems jos klasei. Trys „žemiausios” klasės – 21, 22, 23 skirtos patalpoms su nedideliu žmonių judėjimu. Jas geriausiai naudoti tik gyvenamajame sektoriuje. Trims „aukštesnėms” klasėms (31, 32, 33) priskiriamos laminato dangos, kurios gali atlaikyti krūvius visuomeniniuose patalpose su skirtingų žmonių judėjimu, tai taip vadinamieji „komerciniai laminatai”.

Rinkdami laminatą vienai ar kitai patalpai, prisiminkite jo klasę, nenaudokite virtuvėje laminato skirto miegamajam.

Pagrindinis daugelio grindų dangų trūkumas, tame tarpe ir laminato, – vandens baimė. Firma Witex kryptingai dirba su laminato atsparumo vandeniui pagerėjimu. Kai kurių serijų sandūrų HDF apdirba nepraleidžiančiais vandenį mišiniais (sakais, klijais). Art ir Contry serijų laminatus, padarytus pagal Aqua-Protect sistemą, galima naudoti net vonioje.

Nors daugelis laminuotų dangų piešinių imituoja vertingas medienos rūšis, tačiau yra ir „akmens” laminato – marmuro, granito. Jis taip pat gali imituoti metalinius ir lygiai dažytus paviršius. Pastaruoju metu tapo populiariu laminatas su „fantastiškais motyvais”, ornamentais ir net su kai kurių daiktų atvaizdavimu. „Medienos” laminato lentjuostės dažniausiai ilgos. Stambūs kvadratai dažniausiai naudojami laminatams su „akmens” ar „metaliniu” dekoru, o smulkūs – ornamentams ir kitiems dekoratyviems elementams. Skirtingų formų lentjuostės lengva kombinuoti.

Laminuotos grindų dangos dėjimas pakankamai lengvas. Svarbiausia, ką reikia atminti, – jo negalima klijuoti ant grindų. Surenkamas laminatas taip vadinamu „plaukiojančiu būdu”: lentjuostės pritvirtinamos „smeigės į išdrožą” principu. Ilgai būtina sąlyga skaitėsi dviejų reikalavimų laikymasis: specialių firminių klijų panaudojimas lentjuosčių sandūrų klijavimui ir „pakloto” iš gofruoto popieriaus ar kamščio panaudojimas paviršiaus po laminatu išlyginimui tam, kad nebūtų „aidinčiu”.

Dabar atsirado neklijinių pluoštų laminato kolekcijos su užrakto sujungimu. Jo dydžiai auga. ALLOC kompanija, pavyzdžiui, naudoja aliuminio profilio užraktą, jis panaudotas ypač-tvirtame laminate Fibo-Trespo. Kitas užraktas – Fiboloc perpjautas aukštos kokybės tiesioginio presavimo laminato pluošto vidury. Laminuotos dangos lentjuostes sujungia, užskleidžiant jų kraštus vienas į kitą. Užrakto konstrukcija leidžia greitai ir tvirtai sujungti lentjuostes tarpusavyje.

Kas liečia „pakloto”, tai neseniai atsirado firmos Witex laminatų serija Silit Comfort, kurioje paklotas jau įtrauktas į dangos struktūrą.

Laminatas tvirtai užėmė pozicijas grindų dangos eilėje (Europoje – 8% nuo pardavimų kiekio), patraukė linoleumą bei kiliminę dangą. Ir nėra abejonių, jog jo populiarumas tik tai augs.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *