Sąmatų sudarymas internete – SESWEB

firm-handshake_1098-18183

Lietuvos kompiuterinės programinės įrangos rinkoje yra keletas taip vadinamų sąmatinių programų, t.y. programų, kurių pagalba galima pasiskaičiuoti statybos ar remonto darbų kainą, išanalizuoti resursų poreikį, paruošti sąmatinę dokumentaciją (pavyzdžiui, konkursui). Visos šios programos suteikia vienokias ar kitokias primones, reikalingas sąmatoms, atliktų darbų aktams, kompleksinėms suvestinėms, resursų išrankoms bei kitiems dokumentams sudaryti, pateikia vienokio ar kitokio pilnumo normatyvinę bazę (bei galimybę sudaryti ir naudoti t.v. “firmines” darbų, resursų bei kainų bazes), tačiau daro tai skirtingai: vienos akcentuoja vienus dalykus, antros – kitus, o trečios – apskritai nelabai aišku ką (greičiausiai tik tai, kad taip programuotojui atrodė paprasčiau).

Iš rimčiausių šiuo metu esančių programų galima paminėti tris: sukurtą UAB “Sistela”, UAB “Astera” bei, be abejo, Rimvydo Mikalausko ir Sauliaus Mikalausko SES2000.

UAB “Sistela” programinis kompleksas “Sąmata” visų pirma pasižymi tuo, kad normatyvinė bazė, pateikiama su šia programa, yra “iš pirmų rankų” (UAB “Sistela” kuria ir tvirtina Aplinkos ministerijoje statybos ir remonto darbų normatyvus ir skaičiuojamąsias rinkos kainas). Antra, UAB “Sistela” – seniausiai šioje srityje dirbanti įmonė.

Straipsniai 1 reklama

UAB “Astera” programos “Sąmata” išskirtinis bruožas – darbas Microsoft Excel terpėje. Visų pirma, tai numato darbą Microsoft Windows terpėje, kuri pradėjo ypač populiarėti 1992-1995 metais. Tuo metu tik UAB “Astera” sąmatinė programa dirbo Windows terpėje, kurios pranašumai akivaizdūs – lygiagretus kelių programų darbas, nepalyginamai platesnės grafinės galimybės, lankstesnės duomenų konvertavimo galimybės ir t.t. Antrasis šios programos bruožas – prie jos sukūrimo prisidėjo ir šio straipsnio autoriai. R. Mikalausko, kaip aukščiausios kvalifikacijos specialisto, dėka programa pasižymėjo savybėmis, ypač aktualiomis gamybininkams, t.y. lankstumas, patogus darbas su atskirais resursais sąmatoje ar jų išrankomis, ir t.t.. Dėl šių priežąsčių, nuo pat 1995-1997 metų ši programa įgijo didžiulį populiarumą.

Šio straipsnio autoriai (jau nebebūdami UAB “Astera” darbuotojai) sąmatinę programą SES2000 pradėjo kurti, kaip ir sąko pavadinimas, 2000 m. vasarą ir nuo pat projektavimo pradžios siekė sukurti išskirtinai patogią, paprastą ir lanksčią programą, įvertinant visų kitų programų teigiamas ir neigiamas puses. Šiai programai nereikia jokių papildomų programų (tokių kaip Microsoft Excel ar pan.), ji pati yra ypatingai kompaktiška (viso labo maždaug 25 MB), todėl veikia bet kokiame kompiuteryje, gerai suprojektuotos duomenų bazės įgalina dirbti žymiai sparčiau.

Tačiau būtina atkreipti dėmesį į dar vieną problemą: Lietuvoje veikia apie 2000 įmonių, atliekančių įvairius statybos, remonto, renovacijos ar aparatūrinių sistemų diegimo darbus, tačiau daugiau nei pusei jų kokia nors sąmatinė programa iš esmės nėra reikalinga. Taip gali būti dėl specializacijos (įmonės atliekami darbai vykdomi jau daug metų, darbų kaina bei resursų poreikis žinomas iš patirties), labai menkos darbų apimties ar panašių priežąsčių. Net jei ir karts nuo karto prireikia pasiskaičiuoti naują sąmatą (pavyzdžiui, atsiradus nenumatytiems darbams), pirkiti sąmatinę programą gali paprasčiausiai neapsimokėti (jų kaina gali siekti 2500 – 5000 Lt). Tokiu atveju sąmatinė dokumentacija paprasčiausiai parengiama kitų įmonių ar projektinių organizacijų, tokių kaip AB “Žemprojektas”, pagalba.

Panaši situacija atsiranda ir paprastiems žmonėms, kurie, pavyzdžiui, planuoja statytis individualų gyvenąjį namą: jis turi projektą, tačiau nežino – kiek tai kainuos? Galima ir kiek kita situacija: žmogus jau turi vienos ar kitos įmonės sudarytas sąmatas, tačiau jis nori (ir turi) įsitikinti jų teisingumu. Čia taip pat praverstų, taip pavadinkim, “nepriklausoma” sąmata. Tačiau bet kuriuo atveju niekam nešaus į galvą pirkti sąmatinę programą, kurią, nepamirškim, dar reikia įvaldyti.

Būtent orientuodamiesi į tokias įmones ir individualius žmones, šiame straipsnyje pristatysime naują paslaugą – sąmatų sudarymą internete, pavadintą SESWEB (angl. Web – tinklas, arba internetas). Šios sistemos pagalba vartotojas galės pats susidaryti sąmatą tiesiog internete, jam nereikės pirkti ir diegti į sąvo kompiuterį jokių programų. Viskas, ko jam reikės – tik priėjimas prie interneto. Sistemą sukūrė du Kauno technologijos universiteto bakalaurai: Lina Steponavičiūtė bei Edvinas Liukpetris, gavę už jį aukščiausius įvertitnimus.

Dirbdami su SESWEB, vartotojas gauna priėjimą prie pilnos normatyvinės bazės, kurią sudaro ne tik statybos ir montavimo bei remonto darbai, bet ir visa eilė kitokių rinkinių, kurie tam tikromis sąlygomis labiau tinka konkrečiams uždaviniams – restauracijos, melioracijos, kelių tiesimo ir remonto darbai ir t.t.

Fragmentą sudarančių resursų (darbo jėgos, medžiagų bei mechanzimų) kaina paskaičiuojama pagal paskutinį kainų lygį, nustatyta LR Aplinkos ministerijoje, tačiau tai nereiškia, kad vartotojas negali šios kainos keisti! Ši kaina yra daugiau orientacinė, ir vartotojas be jokios abejonės gali įsivesti realią rinkos kainą (pavyzdžiui, pakeičiant apibendrintą normatyvinį resursą realiu – įvedant tikrąjį pavadinimą bei kainą, už kurią planuojama šį resursą įsigyti).

Šią sistemą galima naudoti ne tik norint sudaryti naują sąmatą, bet ir paprasčiausiai patikrinti jau turimą kažkieno sudarytą sąmatą. Tuomet, sudarius t.v. palyginamąją sąmatą, išryškės didesni ar mažesni skirtumai, kurie ir leis pamatyti – ar galima pirmaja sąmata pasitikėti.

Be abejo, norint sudaryti kokybišką sąmatą, tiesiog būtina turėti tam tikrą kvalifikaciją – statybininko, inžinieriaus bei ekonomisto. Be to, reikia susižinoti reikiamų resursų rinkos kainas, ir ne tik šiam momentui, bet ir numatyti iki pat planuojamo darbų užbaigimo (ar jos brangs ar pigs). Todėl autoriai siūlo pasinaudoti pagalbos telefonu ((8-5) 2701644, (8-37) 201832, (8-686) 20196), ir pasikonsultuoti su specialistais, padėsiančiais bet kurioje situacijoje.

Taip pat labai įdomi ir interneto svetainės www.samata.lt autorių pasiūlyta idėja: čia vartotojas gali susidaryti sąmatą naudodamasis tiesioginiais konkrečios įmonės darbų įkainiais. Nors šie įkainiai yra neresursiniai, t.y. vartotojas negali sužinoti darbui atlikti reikalingų resursų poreikio, tačiau tokia sistema yra nepalyginamai paprastesnė naudoti. Žinoma, kol kas čia visų reikalingų įmonių ar darbų nerasite, bet ateityje ši svetainė tikrai galės pasiūlyti rimtą sprendimą.

Šiame straipsnyje pristatyta SESWEB bus pastoviai tobulinama, autoriai pasiūlys daug daugiau naudingų dalykų: automatinį sąmatos perskaičiavimą, sąmatų išsaugojimą su galimybe redaguoti juos vėliau, net atsijungus nuo interneto (angl. off-line), sąmatų konvertavimo (pavyzdžiui, į Microsoft Excel) primones, gerenes sąmatų apipavidalinimo priemones, resursų išrankų sudarymo galimybę ir t.t.

Šiuo metu SESWEB yra nemokamas – tereikia užsiregistruoti tiesiog svetainėje, vėliau, galutinai suderinus naujas galimybes ir saugumo reikalavimus, paslauga taps mokama, tačiau mokestis bus daugiau simbolinis: 10 Lt už sąmatą, 100 Lt už mėnesį naudojimosi (nepriklausomai nuo sąmatų kiekio) arba 300 Lt neribotam laikui.

Tikimės, kad vartotojai aktyviai išbandys SESWEB bei pasiūlys vertingų pastabų. 
  
Saulius Mikalauskas ir Rimvydas Mikalauskas,
“Statybų ekonominiai skaičiavimai”

Tags:

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *