Žvilgsnis

Žemgrobių, arba, kitaip tariant, Seimo ir Vyriausybės narių, galimai įtariamų žemių grobstymais, sąrašas jau tapo ne tik aštriadančių „Dviračio žynių”, bet ir rimtų pareigūnų pajuokos objektu. Prieš savaitę Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Valentinas Junokas jį įteikė Seimo Pirmininkui kaip šviežią, nesubrandintą ir slaptą dokumentą. Tačiau vakar paaiškėjo, kad STT šį, dabar nuo visų saugomą sąrašėlį turėjo dar praėjusių metų rugpjūtį. Tai žiniasklaidai patvirtino ir Seimo kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė, ir Valstybės saugomų teritorijų prie Aplinkos ministerijos direktorė Rūta Baškytė.

Ką visa tai galėtų reikšti? Atspėti nelabai sunku. Kol žmonės piktinosi reikalaudami kuo griežčiau nubausti į korupcijos tinklus įsipainiojusius žemėtvarkininkus bei jų paslaugomis pasinaudojusius kitus aukštus pareigūnus, tie „švieži” vadinamųjų žemgrobių sąrašai ramiausiai sau gulėjo STT seifuose ir, matyt, laukė savo valandos. Tai vakar patvirtino ir Seimo kontrolierė R. Šalaševičiūtė. Dar praėjusią vasarą STT vadovas Valentinas Junokas kreipėsi į ją, kaip į darbo grupės, tyrusios žemių grobstymus, narę, prašydamas padėti „išgryninti” galimai įtariamų neteisėtu žemių įsigijimu Seimo narių sąrašą. Pati STT tuo metu tikino neturėjusi pakankamai savų pajėgumų minėtą darbą atlikti.

Tokį patį darbą STT prašymu atliko ir Aplinkos ministerijos pareigūnė R.Baškytė. Pagal nustatytą metodiką abi pareigūnės tirtinų Seimo bei Vyriausybės narių sąrašus pateikė dar rugpjūtį. Seimo kontrolierė R.Šalaševičiūtė teigė, jog vasarą jos sudarytame sąraše, pateiktame STT, „figūravo panašus skaičius esamų bei buvusių Seimo narių pavardžių, kokį dabar mini STT vadovas V.Junokas”.

Straipsniai 1 reklama

Žiniasklaidos atstovų paklaustas, kokį darbą su minėtais sąrašais per beveik pusę metų atliko STT, V.Junokas aiškino, jog STT „nuosekliai, papunkčiui vykdė Seimo nutarimu pavestą tyrimą”. Tačiau išsamiau šio STT tyrimo V.Junokas nedetalizavo. Antra vertus, jis sakė kategoriškai atmetąs „galimas spekuliacijas, esą STT sąmoningai, neva laukdama Seimo rinkimų galėjo vilkinti tyrimą ir sąrašų pateikimą”.

Tačiau ką kita galima galvoti, kai pernai rugpjūtį jau turėtas galimai nusižengusių Seimo bei Vyriausybės narių sąrašas beveik pusmetį keliavo iki Seimo Pirmininko. Vadinasi, STT per pusę metų net nepradėjo vykdyti nutarimo, kuriuo Seimas prašė šios tarnybos nustatyti, ar teisėtai Vyriausybės bei Seimo nariams buvo atkurtos nuosavybės teisės į žemę, mišką, vandens telkinius. Po šešių mėnesių šiuose sąrašuose atsirado tik vienas naujas dalykas – grifas, kad dokumentas yra „riboto naudojimo”. Užuot kaip nors skubinęs tyrimą, tarnybos vadovas su aplanku po pažastimi vis vaikščiojo po Seimą ir prašė skirti daugiau laiko žemgrobių sąrašo tyrimui.

Iš tiesų, kas dabar, anot Seimo antikorupcinės komisijos pirmininkės Nijolės Steiblienės, galėtų paneigti, kad tą pusę metų tikrintinų parlamentarų, Vyriausybės narių ir jų aparato darbuotojų sąrašai nebuvo koreguojami, keičiami? Ką kita per tiek laiko galima veikti? Ar iš tiesų tai toks titaniškas darbas, kuriam reikia mažiausiai metų?

Artimiausiu metu STT vadovą V.Junoką žadama pakviesti į vieną artimiausių Seimo antikorupcijos komisijos posėdžių, kad jis tiesiai šviesiai paaiškintų parlamentarams, ką yra nuveikęs tirdamas jau seniai visų linksniuojamą žemgrobių bylą, kurioje – apie 40 šios kadencijos ir tiek pat praėjusios kadencijos Seimo narių. Net keista, kaip šis garsusis sąrašas iki šiol nepateko į žiniasklaidos rankas. Išsigąsta ankstesnių pamokų ir V.Junokas tvirtai laiko kišenėje savo seifo raktus? Rinkimai artėja ir daugelis nekantrauja kuo greičiau sužinoti, kas yra įsivėlęs į šį skandalą, o kas tėra tik politinių purslų auka. Jei ir toliau viskas bus tiriama tokiais tempais, apie prasižengėlius parlamentarus sužinosime tik tada, kai susirinks jau naujas Seimas. Kai kam taip gal ir geriau.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *