Trys požiūriai į Gugenheimo muziejų

(Visuomenėje vėl užvirė aistros – ar reikia įsileisti Gugenheimo muziejų į šventąją Lietuvos žemę? Kartais žmonėms sudaromas klaidingas įspūdis, lyg tai kažkokia svetima brutali jėga, besiveržianti patraukliojoje Lietuvoje pasistatyti savo muziejų. Ir tik keli „patriotiškai“ nusiteikę savivaldybės mąstytojai dar gali šią kultūrinę okupaciją sustabdyti.

Dažnai nė nepagalvojama, kad niekas čia per daug nesiveržia, o tokio lygio muziejų Lietuvon visų pirma reikia kaip nors prisivilioti… Ir sudaryti patrauklią aplinką projektui įgyvendinti. Pateikiame kelis požiūrius į susidariusią problemą.)

I POŽIŪRIS

Straipsniai 1 reklama

Jonas Mekas: Jeigu Gugenheimo projektas pasidarys realybe, manau, Lietuvai tai bus labai didelis laimėjimas. Numatomos dvi funkcijos, kurias šitas muziejus-centras turės: Lietuva pamatys daugiau, kas dedasi pasauliniuose menuose. Arba dėjosi… Ir iš kitos pusės – per tą centrą, per Gugenheimą, ir Lietuvos menininkai bus pristatyti pasauliui.

Dabar jei kokioje galerijoje ar muziejuje dabartiniai Lietuvos menininkai, skulptoriai ir rodomi – Vakarai važiuos čia pažiūrėt nebent Čiurlionio. Bet neis pažiūrėt kitų, nes jiems tai nelabai svarbu. Bet jeigu bus Gugenheimo muziejus, tai jie eis ir matys.

Lietuvos menininkams atsidarys langas į pasaulį per šį Gugenheimo muziejų. Manyti, kad tai klaida, yra tiesiog absurdas. Kažkoks žurnalistas priėjo prie manęs Turino mugėje ir sako: „Ką tu manai, ar mums, Lietuvai, reikia dalyvaut šitokioje mugėje? Čia toli, Italija, kodėl mes…“

Ir jis, matyt, reprezentavo kažkokius žmones Lietuvoje, kurie irgi mano, kad nereikia dalyvauti pasaulinėse ar Europos knygų mugėse. Vis norime sėdėti sau kaimely, mums nereikia tų kitų, mes geriausi, mes gražiausi, mūsų menas, mes geri, mes dideli, o kam mums reikia tų visokių…

Jeigu jie nemato šitų dalykų prasmės, tai kuo greičiau jie išmirs, tuo geriau bus Lietuvai. Ačiū tau, mirtie. Išpjauk su dalgiu visus akademikus, visus taip primityviai (ne kaimietiškai, nes ir aš esu iš kaimelio), taip kaimelietiškai mąstančius žmones. Miesčioniškai mąstančius…

Bet tikėkimės, kad projektas pasiseks. Jei nesutrukdys viena lietuvių miesčionių silpnybė… O gal ne silpnybė, bet tvirtybė – jie labai tvirti, jie turi ginklą – pagalį. Jeigu vyksta kas nors nauja, pirmiausia randamas pagalys, kurį galima įkišti ir sustabdyt ratą, riedantį į priekį. Jei yra kas nors nauja, dar ir gležno, tą labai lengva užmušt – kam mums reikia tos knygų mugės? Mes gražūs, laimingi, geri, nieko mums nauja nereikia. Visa tai reikia sustabdyt, kol dar projektas gležnas ir trapus, kol jis tik gimsta. Taip, kaip šitas Gugenheimo centras – jau pats laikas kišti pagalį į ratus ir sustabdyti, kad galėtume toliau gyventi savo…. Nežinau kaip pasakyt, savo kvailume… Gal savo laimėje, kuri labai skysta kartais. 

II POŽIŪRIS 

Vilniaus vicemeras Algirdas Paleckis: „Pati Gugenheimo muziejaus koncepcija pasaulyje vertinama labai prieštaringai. Tai naujosios meno politikos, kuri labai glaudžiai siejasi su įvairiomis finansinėmis grupuotėmis, išraiška. Pats Gugenheimas sparčiai plečiasi trečiojo pasaulio šalyse – sudaromos sutartys, kurios supainioja miestą, užkrauna nemažą mokestį ir įpareigojimą iš Gugenheimo kolekcijų kasmet pirkti ekspozicijas“, – aiškino A. Paleckis.

Pasak jo, tai naudinga pačiam Gugenheimui ir jo imperijai, glaudžiai susijusiai su Niujorko finansine birža ir netgi įvairiomis machinacijomis. Tokia politika mūsų kultūrai, pasak Paleckio, mažai ką duotų.

Jis pritarė aktoriaus Regimanto Adomaičio minčiai, kad visa mūsų kultūra be gailesčio naikinama, o jos pakeisti neturime kuo. Pasak jo, kultūrą valdo Holivudas. A. Paleckis pridūrė, kad Jono Meko vizualiųjų menų centras turi būti atidarytas – jis gali veikti Nacionalinėje galerijoje. A. Paleckiui pritarė sostinės meras Juozas Imbrasas.  

III POŽIŪRIS: VOX POPULI 

Žiovulys: Kažkas teisingai pastebėjo: „Kam jums, lietuviai, valstybė, jūs nesugebėsite.“ Kaunas arenos nepasistato, Vilnius dėl kažkokio muziejaus susiriejo. Turi susirinkti senoliai (miesto tarybos) ir nuspręsti. Kam laužomos ietys?

Petras: Nejaugi Ispanija yra trečia šalis??? Toks muziejus yra Ispanijos Bilbao mieste, kuris pastaruoju metu pritraukia tūkstančius turistų. Tai dar kartą įrodo, kad klerku tapęs Paleckis liko klerku su savo mąstymu. Geriau nieko nedaryti, tai ir išsilaikysi soste iki kadencijos pabaigos. Prisiminkime jo pareiškimus apie taborą ir kitus jo perliukus. Labai gaila, kad 2009 m. ne už kalnų. Ir kokią kultūrą mes parodysime Europai?

Tikras verslininkas: Tai didelė galimybė Vilniui. Jei nepadarysim dabar, vėliau niekada nepadarysim.

Gintas: Paskaičius tokius straipsnius taip ir užsinori libdukams kokia „tapke“ užvažiuot… Gugenheimas–Ermitažas – nereali galimybė. Turėti tarptautinio lygio muziejų Vilniuje? Kokiai Rygai, Talinui ar net Varšuvai pasvajot apie tokį dalyką. Tokie dalykai nerealius pelnus duoda miestams. Net nėra žodžių rašyt… Čia buvo didžiausias Paleckio nusišnekėjimas ever.

Glory: Kokie čia dar ggu–gu–genheimai! Reikia statyti kaimiečių artojų muziejų ir eksponuoti vyžas bei plūgo rankenas, o prie įėjimo pastatyti Paleckio ir Imbraso vaškines skulptūras.

Blitz: Šis muziejus būtų buvęs vienas „kiečiausių“ architektūros ir meno paminklų visoje Europoje. Ne Lietuvai, deja, toks projektas, čia kaimiečiams aktualiau lašiniai ir vodka.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *