Seimo komisija tirs politikų ir EBSW ryšius

Seimas pritarė konservatorių inicijuotam siūlymui sudaryti parlamentinę komisiją praėjusiame dešimtmetyje bankrutavusio EBSW koncerno ir to meto politikų ryšiams tirti. Socdemai konservatorių iniciatyvą tirti EBSW ir tuometinės kairiųjų valdžios ryšius vertina kaip atsaką į dabartinės valdančiosios daugumos inicijuotą tyrimą dėl „Mažeikių naftos” privatizavimo, kurį vykdė konservatoriai.

Opozicinės Tėvynės sąjungos-konservatorių frakcijos iniciatyva Seimas sudarė laikinąją parlamentinę komisiją praėjusiame dešimtmetyje bankrutavusio koncerno EBSW padarytai žalai ir ją sąlygojusiems to meto politikų veiksmas nustatyti.

Į šią komisiją sutarta įtraukti 12 įvairioms frakcijoms atstovaujančių Seimo narių. Joje dirbs socialdemokratai Arturas Plokšto, Vladimiras Orechovas, Jonas Korenka ir Algirdas Kunčinas, socialliberalai Eduardas Šablinskas ir Vasilijus Fiodorovas, liberalcentristai Kęstutis Glaveckas ir Raimondas Šukys, liberaldemokratas Vladas Žalnerauskas, konservatorius Jurgis Razma, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų frakcijos narys Julius Veselka bei mišrios Seimo narių grupės atstovas Stanislovas Buškevičius.

Straipsniai 1 reklama

Komisijai vadovaus socialdemokratas A. Plokšto, jo pavaduotoju paskirtas konservatorius J. Razma.

„Koncerno „aukso amžius” buvo 1993-1995 metais, kai premjeru dirbo Adolfas Šleževičius, o prezidentas buvo Algirdas Brazauskas. Lietuvos demokratinė darbo partija (LDDP) nedarė nieko, kad tai sustabdytų”, – Seime sakė siūlymą pristatęs Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.

Tuo metu valdžioje buvusi LDDP, kurios lyderis A.Brazauskas 1993 metais buvo išrinktas prezidentu, 2001 metais susijungė su dabar valdžioje esančia Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP).

A.Kubilius teigė, esą tuometiniai LDDP veikėjai, tarp jų – Vladimiras Beriozovas, palaikė artimus ryšius su EBSW koncerno prezidentu Gintaru Petriku, o pastarasis rėmė A.Brazausko vizitus į užsienį.

„Tuo metu atsirado ir garsioji Vytauto Landsbergio frazė „kas galėtų paneigti?”, – pažymėjo A.Kubilius.

A.Kubilius teigė, jog idėja inicijuoti tokią komisiją kilo po to, kai JAV buvo sulaikytas septynerius metus ieškotas EBSW koncerno prezidentas G.Petrikas. „G.Petriko sulaikymas atvėrė LDDP laikotarpio valdymo prichvatizavimo piktžaizdes”, – sakė konservatorius.

Seimo Laikinajai komisijai koncerno EBSW padarytai žalai ir ją sąlygojusioms priežastims ištirti siūloma ne vėliau kaip per 4 mėnesius atsakyti į 7 esminius klausimus.

Šiai komisijai, be kita ko, siūloma pasidomėti, kurie valstybės pareigūnai ir politikai bendravo su EBSW koncerno steigėjais ir vadovais remdami jų interesus, kokios kitos svarbios aplinkybės, susijusios su politikų dalyvavimu, lėmė nusikalstamą EBSW koncerno veiklą.

EBSW koncernui priklausiusi investicinė bendrovė „Kauno holdingo kompanija” nuo 1992 iki 1995 metų iš gyventojų surinko 344 mln. 347 tūkst. litų. Investicinei bendrovei savo santaupas patikėjo 15,6 tūkst. žmonių.

Per tą laiką indėlininkams buvo grąžinta 262 mln. 861 tūkst. litų ir sumokėta daugiau kaip 54 mln. litų palūkanų.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *