Rumunijoje rastos seniausios dabartinio žmogaus liekanos

Rumunijoje rastas urvinio žmogaus žandikaulis yra seniausia žinoma dabartinio žmogaus iškasena Europoje, pirmadienį paskelbė JAV mokslininkai.

Primityvūs požymiai, tokie, kaip masyvūs kaulai ir dantys, taip pat paremia prieštaringai vertinamą teoriją, kad kromanjoniečiai ir neandertaliečiai galėjo susikryžminti, sako mokslininkai.

Apatinis žandikaulis, rastas Rumunijos Karpatų pietvakariuose, priklausė prieš 34-36 tūkst. metų gyvenusiam individui, parodė radioaktyviosios anglies metodas.

Straipsniai 1 reklama

Tyrimui vadovavęs Vašingtono universiteto mokslininkas Erikas Trinkausas (Erikas Trinkosas) ir jo kolegos žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences” rašo, kad tai „tikrai seniausia žinoma” dabartinių žmonių iškasena Europoje, kuri leidžia geriau suprasti dabartinių žmonių atsiradimą ir evoliuciją Senojo pasaulio šiaurės vakarų regione.

Minimas žandikaulis 2002 metais buvo rastas Peštera ku Oasėje, kurios pavadinimas reiškia „urvas su kaulais”. Plačiau apie tai rašoma tinklalapyje http://www.artsci.wustl.edu/~anthro/blurb/b_trink.html.

„Ši medžiaga yra pirmoji, patikimai patvirtinanti, kaip atrodė dabartiniai žmonės tuo metu, kai išplito Europoje. Nors mes juos vadiname dabartiniais žmonėmis, jie nebuvo visiškai šiuolaikiniai ta prasme, kurią priskiriame dabar gyvenantiems žmonėms”, – telefonu sakė E.Trinkausas.

„Jie buvo purvini, turėjo specifinį kvapą ir panašiai. Veido forma iš esmės buvo tokia, kaip mūsų, bet apatinė veido dalis turėjo atrodyti labai stambi”, – pridūrė jis.

Rumunijoje rastas žandikaulis yra panašus į kitų ankstyvųjų dabartinių žmonių kaulus, kurie buvo rasti Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose ir Europoje, tačiau krūminiai dantys yra nepaprastai dideli, beveik tokie, kaip neandertaliečių.

E.Trinkausas yra aktyvus prieštaringai vertinamos teorijos, kad dabartiniai žmonės ir neandertaliečiai tam tikru mastu kryžminosi, šalininkas. Europoje šių dviejų Homo sapiens porūšių individai tūkstančius metų gyveno vieni šalia kitų ir esama įrodymų, kad tarp jų galėjo vykti tam tikri mainai arba galėjo būti palaikomi kokie nors kitokie kontaktai.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *