R.Paksas dalyvaus apkaltoje, rinkimuose – jei gaus atleidimą

Prezidentas Rolandas Paksas neatsistatydins ir tikrai dalyvaus pirmadienį Seime atnaujinamame apkaltos procese, o dėl kandidatavimo naujuose rinkimuose dar netaria tvirto žodžio. Ketvirtadienį Seimo valdyba nusprendė apkaltos procesą R. Paksui atnaujinti pirmadienį, posėdį pradedant 15 val.
Tą pačią dieną, nors dar nebuvo gavęs oficialaus pranešimo iš Seimo, Prezidentas R. Paksas patvirtino žurnalistams, jog dalyvaus apkaltos procedūroje ir yra pasiruošęs kalbėti.

Į žurnalistų klausimą, ar ketina dalyvauti naujuose rinkimuose, kai po Konstitucinio Teismo išvadų neliko abejonių, kad per apkaltą Prezidentas bus atstatydintas, R. Paksas atsakė ne taip tvirtai kaip anksčiau.

Iki praėjusios savaitės, iki nepavykusio bandymo paskirti Rusijos pilietį Jurijų Borisovą savo visuomeniniu patarėju R. Paksas ne kartą buvo pareiškęs ketinimą dalyvauti Prezidento rinkimuose, jei bus atstatydintas per apkaltą. Po istorijos su J. Borisovu, kurią R. Paksas pavadino savo klaida ir atsiprašė žmonių, pareiškimai apie galimą dalyvavimą rinkimuose tapo atsargesni.

Straipsniai 1 reklama

„Jeigu šita dviejų trijų valandų mano klaida, kuri teisiškai nieko nereiškia, bus ta klaida, kurios negali atleisti Lietuvos žmonės, tai bus vienas sprendimas, jei atleis – bus kitoks sprendimas”, – sakė R. Paksas.

Anot R. Pakso, sužinoti nuomonę nebus sunku nuvažiavus į vieną kitą kaimą, paspaudus žmogui ranką ir pažiūrėjus į akis.

Ketvirtadienį Seimo valdyba nusprendė apkaltos procesą R. Paksui atnaujinti pirmadienį, posėdį pradedant 15 val. Seimas ketvirtadienį taip pat patvirtino kitos savaitės apkaltos posėdžių tvarkaraštį: balandžio 5 d. Seimas posėdžiaus 15 – 21 val., balandžio 6 d. – nuo 10 val. iki 21 val., balandžio 8 d. taip pat posėdžiaus nuo 10 val. iki 21 val.

R. Pakso neatvykimas į apkaltą, anot A. Paulausko, apkaltos proceso nesustabdys. Pasak A. Paulausko, atsižvelgiant į trečiadienį paskelbtą Konstitucinio Teismo išvadą, Seime per apkaltą nebus rengiama tardymo dalis, bus pereita iš karto prie ginčų dalies.

Ginčuose dalyvaus kaltintojai – Seimo atstovai bei Prezidento advokatai, ginčuose taip pat gali dalyvauti ir pats R. Paksas bei jo advokatai. Pasibaigus ginčams, Prezidentui (tik jam pačiam, o ne jo atstovams) bus suteiktas baigiamasis žodis. Tačiau ir baigiamąjį žodį Prezidentui tarti neprivalu.

Po visų minėtų procedūrų Seimas, A. Paulausko spėjimu, „jei viskas bus gerai, nebus kažkokių netikėtumų”, jau artėjantį antradienį gali balsuoti, ar pašalinti Prezidentą R. Paksą iš pareigų, ar ne.

Konstitucinis Teismas trečiadienį patvirtino, jog keturiais iš septynių nagrinėtų konkrečių veiksmų Prezidentas šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Šie keturi šiurkščiais pažeidimais patvirtinti veiksmai pavieniui minimi visuose šešiuose kaltinimuose. Taigi visi šeši Seimo specialiosios komisijos iškelti kaltinimai Prezidentui lieka, yra sumenkusi tik kai kuriuos iš jų pagrindžianti motyvacija. Konstitucinio Teismo išvada įsigalios greičiausiai jau penktadienį. Eltos žiniomis, ši išvada penktadienį bus paskelbta „Valstybės žiniose”.

Beje, Prezidentas iki pat balsavimo Seime pradžios turi teisę atsistatydinti, pasirašydamas atitinkamą dekretą. Tokiu atveju apkalta čia pat nutrūktų. Jei R. Paksas neatsistatydins pats, įvykus galutiniam balsavimui, tuo atveju, jei Seimas nuspręstų Prezidentą atstatydinti, tą pačią dieną Seimas dar turėtų priimti kelis sprendimus.

Konstitucija bei apkaltos procesą apibrėžiantis Seimo statutas numato, kad Prezidento įgaliojimai nutrūksta iš karto po to, jei ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių, t.y. ne mažiau nei 85 parlamentarai, pritaria nušalinimui.

Seimas čia pat turėtų priimti nutarimą, pavedantį Seimo Pirmininkui laikinai užimti Prezidento pareigas, kol bus išrinktas naujas šalies vadovas. Taip pat Seimas turėtų priimti dar vieną nutarimą, pavedantį vienam iš Seimo Pirmininko pavaduotojų laikinai eiti Seimo vadovo pareigas.

Seimas taip pat ne vėliau kaip per 10 dienų po Prezidento nušalinimo turėtų paskelbti priešlaikinių Prezidento rinkimų datą. Prezidento rinkimai greičiausiai būtų rengiami kartu su Europarlamento rinkimais birželio 13 d.

Tikėtina, jog Seimas iki Prezidento rinkimų paskelbimo dar turės pataisyti Prezidento rinkimų įstatymą, nes kai kurie minėtame įstatyme numatyti terminai, pavyzdžiui, kandidatų parašų rinkimui numatytas 100 dienų laikas, neatitinka Konstitucijoje numatytų terminų.

Konstitucija numato, jog, pašalinus Prezidentą iš pareigų, naujo šalies vadovo rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per du mėnesius.

Views All Time
Views All Time
2277
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

8 + 1 =