EBSW imperijos pėdsakai

Bankrutavusios “Investicinės Kauno holdingo kompanijos” atstovai tebedirba buvusiose koncerno įmonėse

Beveik 400 tomų Investicinės Kauno holdingo kompanijos (KHK) byla anksčiau ar vėliau dar kartą bus atversta teisme, prieš kurį stos stambiausia EBSW figūra – Gintaras Petrikas. Jo bendražygiai gana sėkmingai įveikė 4 metus užsitęsusį teisminį maratoną.

“Kauno diena” pasidomėjo, ką šiuo metu veikia EBSW ir skandalingai pagarsėjusios Kauno holdingo kompanijos veikėjai.

Straipsniai 1 reklama

Paslaptingos įmonės konsultantas

Dar tebevykstant teismo procesui Kauno apygardos teisme A.Pašukevičius teigė dirbantis AB prekybos bazėje “Urmas” konsultantu bei UAB “Corporate Property Holding” vyriausiuoju specialistu investicijoms. Tose pačiose bendrovėse jis darbuojasi iki šiol.

50-metis Algirdas Pašukevičius auksiniais EBSW gyvavimo laikais tituluotas dešiniąja G.Petriko ranka. EBSW viceprezidentas, vienas KHK steigėjų, teisėsaugininkų buvo vadinamas “pinigų imperijos strategu”, tačiau tokio jo vaidmens teisme įrodyti nepavyko.

A.Pašukevičius praėjusių metų liepą iš Kauno apygardos teismo išėjo aukštai iškelta galva – jo atžvilgiu baudžiamoji byla dėl lėšų iššvaistymo buvo nutraukta, o jis išteisintas.

Pasikalbėti su A.Pašukevičium mėginome mobiliuoju telefonu. Vos tik išgirdęs, jog skambina žurnalistai, verslininkas pokalbį nutraukė ir daugiau telefonu nebeatsiliepė. Prekybos bazės “Urmas” sekretoriatas “Kauno dieną” patikino, jog toks pilietis jų įstaigoje nedirba.

Dar sunkiau sekėsi surasti bendrovę “Corporate Property Holding” – nei telefonų knygose, nei informacijos portaluose jos kontaktinių telefonų nebuvo nurodyta. “Lietuvos telekomo” operatorės tepasakė, jog, bendrovės savininkų prašymu, duomenys apie šią įmonę nėra teikiami, tik adresas – Raudondvario pr. 127.

“Urmas” kratosi ryšių

Būtent šiuo adresu dar prieš penkmetį buvo galima rasti “Inkaro” bendrovę, kuri taip pat buvo patekusi į EBSW įtaką. Šiuo metu vienoje dalyje teritorijos įsikūrusios kelios garsios Kauno firmos, tačiau nemažai tvora atitvertų gamybinių “Inkaro” patalpų atrodo kaip po karo.

Bergždžiai ieškojome “Corporate Property Holding” iškabos – apleistame administraciniame pastate tik vėjai švilpavo.

“Ai, čia tie, kuriems priklauso visi šie griuvėsiai. Pastatus jau kelis kartus perpardavė”, – aiškino buvusioje “Inkaro” teritorijoje dirbantys kauniečiai.

Jie patarė šios kompanijos ieškoti “Urme” ir minėjo A.Pašukevičiaus pavardę.

Tačiau prekybos bazėje tiek “Corporate Property Holding”, tiek A.Pašukevičiaus egzistavimas labai slepiamas. Tuo įsitikinome vos pravėrę “Urmo” administracijos duris. Iš pradžių sekretorė dar mėgino telefonu išsiaiškinti, ar su “Kauno dienos” žurnalistais susitiktų bendrovės atstovai. Po trumpų konsultacijų telefonu ji pasiūlė palikti kontaktinį telefoną. Į klausimą, ar ne paprasčiau būtų nurodyti, kur įsikūrusi ieškoma įmonė, “Urmo” administracijos darbuotoja užtikrino, jog tokios bendrovės prekybos bazės teritorijoje nėra.

“Ieškojau žmonių, kurie galėtų su jais suvesti”, – į klausimą, kam ji tuomet skambino, atsakė sekretorė, kategoriškai paneigusi, jog A.Pašukevičius čia dirba.

Ar “Corporate Property Holding” yra įsikūrusi “Urme”, sakė nežinąs net ir prekybos bazės direktorius bei valdybos pirmininkas Deividas Vabuolas.

“Įmonės teritorijoje veikia tūkstantis firmų. Negaliu kiekvienos jų atsiminti”, – aiškino vadovas.

Tačiau jis nemėgino nuslėpti, jog A.Pašukevičius iš tiesų dirba “Urme” konsultantu.

“Jo konsultacijos labai vertingos”, – užtikrino D.Vabuolas.

Į klausimą, kaip būtų galima rasti “Urmo” konsultantą, jis atsakė: “Per mane”.

Vakar “Kauno dienos” žurnalistams atvykus į iš anksto sutartą susitikimą su “Urmo” direktoriumi, šis buvo išvykęs skubiais reikalais.

Tie patys adresai

43 metų Valdas Krasnickas, vienintelis iš penkių teisiamųjų nuteistas realia laisvės atėmimo bausme, ir prieš teismą, ir šiuo metu darbuojasi UAB “Egisa” specialistu informacijai. Duomenų apie šią bendrovę, savininkų nurodymu, taip pat niekas neteikia. Tačiau bendrovė registruota tuo pačiu mistiniu adresu – Raudondvario pl. 127.

Bergždžiai ieškojome ir KHK stebėtojų tarybos narės Nijolės Končienės, kuri turėtų vadovauti Palangoje įsikūrusiai bendrovei “Perliukas”. Paskambinę bendrovės telefonu sužinojome, jog minėtu adresu veikia viešbutis “Perliukas”. Poilsio namų darbuotojai tvirtino, jog čia N.Končienė tikrai nedirba. Beje, tuo pačiu adresu Palangoje įregistruota bendrovė “Mūsų perliukas”, kuri prieš dešimtmetį priklausė EBSW imperijai.

Prieš metus Kęstutis Armaitis dirbo bendrovės “Kapitalo fondas” vadybininku. Pasibaigus bylinėjimuisi, 43 metų kaunietis darbą pakeitė. Šiuo metu jo darbovietės dvi – nekilnojamojo turto agentūra “Minties jėga” bei UAB “Palangos linas”. Pastaroji bendrovė taip pat buvo įtraukta į EBSW veiklą.

Jolanta Barysienė, kadaise užėmusi KHK direktorės pareigas, taip pat konsultuoja. Ir ne bet kur – UAB svečių aptarnavimo firmoje “Metropolis”, įsikūrusioje S.Daukanto gatvėje. Praėjusiais metais gretimame pastate atidarius klubą “City metro”, bene garbingiausių svečių vietoje sėdėjo beveik visi EBSW atstovai su antrosiomis pusėmis. Toks pasirodymas viešumoje nekelia abejonių, jog buvę bendražygiai palaiko gana artimus santykius, gali būti, jog net ir dalykinius.

EBSW įmonės paklausios

Paslaptingoji “Corporate Property Holding”, kurioje vyriausiuoju specialistu dirba A.Pašukevičius, dar 1999 metais įsigijo 73,8 proc. likviduojamos bendrovės “Palangos rugelis” akcijų. Tų pačių metų pabaigoje “Corporate Property Holding” valdė ir 17 proc. “Urmo” akcijų, kurių dalį per kelis mėnesius padidino iki 26 proc., o 2000 metų kovą visas jas pardavė.

Nuo 2000-ųjų kelerius metus “Corporate Property Holding” supirkinėjo ir pardavinėjo įvairių bendrovių, tarp jų “Mūsų perliukas”, “Palangos linas”, “Bituko investicija”, “Vilinvest”, “Kauno ketaus liejykla” akcijas.

“Bituko investicija” ir “Vilinvest” prieš dešimtmetį kartu su KHK priklausė EBSW grupei, o kitos bendrovės, kaip jau minėta, buvo jos valdomos.

Šių bei kitų EBSW investicinių kompanijų turtas buvo areštuotas po to, kai 1995 metais teisėsaugininkai iškėlė KHK bankroto bylą. Tačiau teismui areštą nuėmus dalis akcijų, užuot atitekusios indėlininkams, buvo parduotos.

Šios akcijos keliavo iš vienos kompanijos į kitą ir 1999-2000 metais, kai KHK bankroto procedūra tebuvo įpusėjusi ir tebevyko intensyvios prarastų gyventojų indėlių paieškos. Iki šiol belieka tik spėlioti, kur dingo žmonių sunešti milijonai.

Verslo partneriai – užsienyje

Registrų centro Kauno filiale sužinojome, jog, 2003 metų duomenimis, prieš devynerius metus Kaune įkurtai “Corporate Property Holding” vadovauja Arūnas Vilkelis. Ši bendrovė yra bendra Lietuvos ir Kipro respublikos įmonė, įregistruota buvusio “Inkaro” teritorijoje Raudondvario pl.

A.Vilkelio pavardė ne kartą buvo minima EBSW griūties pradžioje. Tuo metu jis vadovavo “Inkaro holdingui” ir kartu su Gintaru bei Raimundu Petrikais įėjo į AB “Inkaras” valdybą.

Būtent “Inkaras” įsteigė “Inkaro holdingą”, kuriai perdavė pastatus, transportą, kelių bankų bei kitų įmonių akcijas.

Būtent “Inkaro holdingui” Generalinė prokuratūra 1995 metų gegužę sumokėjo milijoną litų už pastatą Laisvės alėjoje, kur šiuo metu veikia Kauno apygardos prokuratūra.

Intensyvus akcijų judėjimas

Bendrovė “Corporate Property Holding”, vadovaujama A.Vilkelio ir konsultuojama A.Pašukevičiaus, figūruoja ne vienerius metus organizuojamuose buvusių EBSW įmonių akcijų pirkimo-pardavimo procesuose. Šiuo metu “Corporate Property Holding” valdo daugiau nei 98 proc. “Palangos rugelio” akcijų.

Pateiksime keletą akcijų judėjimo pavyzdžių. Jau minėtos Palangos bendrovės “Mūsų perliukas” 2 mln. vienetų akcijų paketą 2000 metų balandį įsigijo “Corporate Property Holding”, kuri po savaitės visas jas pardavė. Po metų tą patį kiekį akcijų jau valdė bendrovė “Egisa” (kur šiuo metu dirba V.Krasnickas). Po pusantrų metų 1 mln. 770 tūkst. “Mūsų perliuko” akcijų įsigijo jau kita nekilnojamojo turto įmonė – “Univesa”, o 2002 rugsėjį ji valdė 3 mln. 300 tūkst. akcijų, t.y. 93 proc.

Įmonių keliai susikerta ir šiuo metu. Šių metų balandį “Univesa”, valdanti apie 40 proc. “Urmo” akcijų, paskelbė superkanti likusius prekybos bazės vertybinius popierius. Dalį jų dar pernai valdė “Corporate Property Holding”.

Toks akcijų judėjimas tarp “Corporate Property Holding”, “Univesos”, “Egisos” ir kt. primena EBSW laikus, kai milijoninės sumos iš vienos kompanijos keliaudavo į kitą. Bendrovių pavadinimai ir tuo metu skirdavosi, tačiau būdavo minimos vis tos pačios pavardės.

Liko skolingi

O Kauno holdingo kompanijai, pradanginusiai 81 mln. litų, priklausiusių akcijų paketuose daugiausia liko bankrutavusių arba nuostolingai dirbusių įmonių vertybiniai popieriai.

KHK likvidacinės komisijos įgaliotasis asmuo teisme Mihalas Rokickis prisiminė, jog, pradėjus teikti civilinius ieškinius, areštuotas kompanijos bei jos vadovų turtas buvo parduodamas iš varžytinių.

J.Barysienei buvo priteista 1 mln. 365 tūkst. litų skola, kurią pavyko padengti tik 40 tūkst. litų. Didžioji išieškotos sumos dalis gauta pardavus jos valdytas bendrovės “Metropolis” akcijas, už vieną jų gavus 4 litus. Tuo tarpu J.Barysienė už nuostolingai dirbusios “Metropolio” akcijas mokėjo po 231 litą, nors prieš tai jomis direktorius atsikratė pardavęs po 50 litų.

Laisvės atėmimo bausme nuteistas V.Krasnickas KHK liko skolingas daugiau kaip 36 mln. litų.

“Skolą teismas pripažino, tačiau jos nebuvo kuo padengti. V.Krasnickas turėjo jau bankrutavusių įmonių akcijas, kurios buvo bevertės”, – apgailestavo M.Rokickis.

Kiti asmenys savo turtu nerizikavo. Teismui išteisinus KHK steigėją, EBSW viceprezidentą Algirdą Pašukevičių, jo turto areštas buvo panaikintas.

KHK stebėtojų tarybos nariams Nijolei Končienei bei Kęstučiui Armaičiui civiliniai ieškiniai nebuvo keliami.

“Nors A.Pašukevičius buvo KHK stebėtojų bei valdybos narys, tačiau įrodymų, kad jis būtų pasisavinęs pinigus iš bendrovės, neatsirado. Peržiūrėjome visą baudžiamąją bylą ir neradome užfiksuotų tiesioginių sandorių, dėl kurių KHK būtų patyrusi materialinę žalą. Ne veltui jis buvo vadinamas kompanijos strategu”, – užsiminė M.Rokickis.

Skolos nupirktos

G.Petrikui, kuris JAV slapstėsi 7 metus, iš viso priteista 902 tūkst. litų. Pavyko atgauti vos daugiau nei dešimtadalį skolos.

“G.Petriko suradimas įtakos nebeturės. KHK bankroto byloje jau baigiami sudėti paskutiniai taškai. Atsiskaičius su paskutinės eilės kreditoriais, bus kreipiamasi į teismą dėl įmonės likvidavimo”, – sakė KHK likvidavimu užsiimančios firmos “Vainesa” atstovas M.Rokickis.

41 mln. neišieškotų kreditorinių reikalavimų nupirko Kaune veikianti bendrovė “Blagė”. Ji konkurse pasiūlė didžiausią sumą – 110 tūkst. litų. G.Petriko ir kitų asmenų skolos dabar priklauso “Blagei”, kurios valioje, ar imtis veiksmų dėl tolesnio šių skolų išieškojimo.

Anot M.Rokickio, keliasdešimt milijonų buvo įkainota 100 tūkst. litų po to, kai nebeliko galimybių surasti skolininkų realaus turto.

Lina NAVICKAITĖ

Views All Time
Views All Time
4940
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

5 + 2 =