Ar bus nuteistas Petrikis?

JAV sulaikytas septynerius metus išsislapstęs EBSW vadovas G. Petrikis. Aišku, smagu, kad triumfuoja teisingumas, tačiau ar jis triumfuoja ar tai tik triumfo imitacija dar galima labai pasvarstyti…Ko gero teisingumas triumfuoja tada, kai nusikaltėlis būna nuteistas, jeigu dėl kokių nors priežasčių, o tai kaip taisyklė būna ikiteisminio tyrimo klaidos, nusikaltėlis lieka laisvėje, kažin ar tai galima pavadinti teisingumo triumfu. Vis tik paimkime ištrauką iš labai jau dabar įsislaptinusio, na ir šiaip mano ne perdaug mėgstamo “Lietuvos ryto”: (Pasvirusiu šriftu pastabos mano, orvel)

“…Aštuonkojo vedlį sulaikė FTB
Septynerius metus nuo Lietuvos teisėsaugos slapstęsis bankrutavusio koncerno EBSW, praminto aštuonkoju, vadovas 42 metų Gintaras Petrikas įkliuvo Jungtinėse Valstijose.
Vakar rytą mūsų šalies teisėsaugininkai gavo žodinį patvirtinimą iš JAV kolegų, kad G.Petrikas sulaikytas Kalifornijos valstijoje, Los Andžele. Jį sulaikė Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai, su kuriais palaikė ryšius Lietuvos policijos pareigūnai.
Žinią apie sulaikymą patvirtino ir JAV ambasada Vilniuje.
Buvęs kaunietis Amerikoje gyveno su šeima.

Pabėgo kaltinimų išvakarėse

Straipsniai 1 reklama

G.Petrikas iš teisėsaugos akiračio dingo labai netikėtai.
1997 metų balandžio 23-iosios rytą EBSW grupės prezidentas turėjo atvykti į Kauno policijos tardymo valdybą.

Čia jam ketinta pareikšti kaltinimus pagal tris tuo metu galiojusio Baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl svetimo turto pasisavinimo arba iššvaistymo dideliu mastu, neteisėtos įmonės veiklos bei operacijų su valiuta norminių aktų pažeidimo. Tegalima spėlioti ar G. Petrikis būtų sulaikytas. Kaip taisyklė, pateikus šiuos kaltinimus areštas retai taikomas, apsiribojama “namų areštu” ar “pasižadėjimu neišvykti”.

Kvietimas į policiją G.Petrikui buvo įteiktas prieš 5 dienas, todėl skandalingasis verslininkas turėjo laiko pasiruošti pabėgimui. Čia jau “LR” konkrečiai nusifantazavo. Manau, pasiruošti pabėgimui G.Petrikis turėjo kelis metus, o ne kelias dienas. Sunku jam buvo nenumatyti, kuo visa tai baigsis. O numačius pasekmes jau seniai galėjo būti priimtas sprendimas. Tereikėjo tik signalo, jį vykdyti
Numatytu laiku pas tardytoją pasirodė tik advokatas K.Motieka, bet jis negalėjo atsakyti, kur yra jo klientas.

G.Petriko nebuvo ir EBSW būstinėje, vakare jis nebepasirodė namuose.

Išjungtas buvo ir šio verslininko mobiliojo ryšio telefonas.
Bute Kauno senamiestyje, kur G.Petrikas gyveno su savo drauge Joana Kripaityte, irgi buvo tuščia – net kostiumai iš spintos paimti.
J.Kripaitytę pareigūnai rado Vilniuje pas tėvus, tačiau ji aiškino po konflikto su sužadėtiniu balandžio 22-osios vakare apie 21 valandą išėjusi iš namų.

Paskutinis asmuo, kuris matė EBSW prezidentą po 21 valandos, buvo jo reikalų patikėtinis Algimantas Šindeikis. Šis palydėjo į G.Petriko kabinetą kelis iki šiol nenustatytus asmenis. Gali būti, kad šie žmonės ir padėjo verslininkui išvykti į užsienį.

Santuokų rūmuose nepasirodė

G.Petrikas su J.Kripaityte susipažino Palangoje vykusio konkurso „Mis Lietuva“, kurį šis kaunietis rėmė, metu. Po to pora dažnai kartu pasirodydavo visuomenėje.

1996 metų vasario 2-ąją G.Petrikas buvo suimtas, tačiau jau gegužės 30-ąją ši kardomoji priemonė jam pakeista į namų areštą.
Namuose įkalintas verslininkas sugebėdavo įtikinti pareigūnus, kad jam reikia išvykti darbo reikalais, ir iki dingimo su sužadėtine dažnai ilsėdavosi Palangoje.

G.Petrikui pabėgus iš Lietuvos, 1997 metų birželio 27 dieną 21 metų EBSW prezidento sužadėtinė pagimdė jam sūnų.

Tų pačių metų rugsėjo pabaigoje Kauno rotušėje turėjo būti įregistruota J.Kripaitytės ir G.Petriko santuoka, tačiau jaunieji į metrikacijos skyrių, kuris buvo apsuptas dingusio verslininko ieškančių pareigūnų, neatvyko. Tuo eilinį kartą įrodydamas mūsų pareigūmų intelekto stoką, kas galėjo pagalvoti kad jis atvyks, čia jau reikia liguistos fantazijos

1999 metų pabaigoje ir J.Kripaitytė išvyko iš Lietuvos. Moters tėvai teigė, kad dukra ištekėjo už užsieniečio ir išvažiavo.

Šios moters dingimą keistokai pražiopsojo ir pareigūnai. Keistokai? Ar tikslingai??? Nepamirškite, piniguočiams galioja kiti įstatymai
Bėgo ir nuo mirties?

Žlugusios EBSW grupės prezidentą G.Petriką pabėgti į užsienį galėjo paskatinti ne tik baimė dėl artėjančios atpildo valandos, bet ir jį į kampą spaudę nusikalstamo pasaulio atstovai, kurie buvo investavę į EBSW įmones. Čia jau panašiau į tiesą

Nors G.Petrikui ir buvo iškelta baudžiamoji byla, pinigų grobstytojo turtas mažėjo, tačiau banditai toliau vertė jiems mokėti.
1996-ųjų vasarą EBSW prezidentas buvo nuvežtas prie Lampėdžių karjero.

Čia jo laukė nusikalstamo pasaulio autoritetai Vidmantas Siaurusevičius („Siauras“), Algimantas Sakalauskas („Sokolas“), Vidmantas Gudzinskas („Guzas“), Algirdas Žemaitis („Kukas“), Saturnas Dubininkas („Satas“).

Verslininkas buvo paleistas tik po to, kai pažadėjo sumokėti 300 tūkstančių JAV dolerių. Už šią skolą G.Petrikas vėliau atidavė vieną EBSW įtakoje buvusią įmonę.

Tais pačiais metais, jau būdamas suimtas, G.Petrikas nukentėjo ir policijos areštinėje Kaune.

Verslininkas tada sakė, kad paslydo kameroje ir susižeidė, nors iš tikrųjų jį sumušė Algimantas Brusokas, pravarde „Štrausas“, ir Andrejus Gaida, turėjęs „Storo“ pravardę.

Po šio įvykio G.Petriko aplinkos žmonės atvirai kalbėjo, kad verslininką norėta nužudyti.

Imtynininkas tapo verslininku

G.Petrikas yra baigęs Kūno kultūros institutą ir įgijęs imtynių trenerio specialybę.

Tapęs verslininku jis studijavo Vytauto Didžiojo universitete, vėliau buvo pasinėręs į politiką: aktyviai dalyvavo Liberalų sąjungos veikloje, su verslininkų delegacija lankėsi pas popiežių ir su juo nusifotografavo.

Šią nuotrauką, 1996 metais kandidatuodamas į Seimą, G.Petrikas dalijo galimiems savo rinkėjams.

Skandalingasis kaunietis savo verslą pradėjo perpardavinėdamas bilietus į filmus prie „Kauno“ kino teatro. Vėliau jis įkūrė kooperatyvą – į Rusiją buvo vežami įvairūs mezginiai.
„Viskas prasidėjo taip: keletas energingų vyrukų ėmėsi gamybos, buvo sukauptas pradinis kapitalas.

Paskui įkurta holdingo kompanija ir iš gyventojų renkami investiciniai čekiai, vėliau – indėliai.

Prasidėjus privatizavimo procesui reikėjo investuoti kapitalą, jį koncentruoti. Taip atsirado koncernas, kuris valdo ne tiktai didžiausias pramonės įmones Kaune („Banga“, „Pluoštas“, „Šilkas“, „Koordinatė“), institutus, „Palangos liną“, keletą poilsiaviečių, užsiimantis prekyba, tarptautiniais gabenimais, statyba“, – 1993 metais apie koncerno EBSW (East-Baltic States-West) įkūrimą „Lietuvos rytui“ yra gyręsis G.Petrikas.
Koncerne buvo įkurti aštuoni departamentai, vėliau tapę asociacijomis: komercijos, statybos, transporto, lengvosios pramonės, privatizacijos ir investicijų, metalo ir staklių gamybos, elektronikos, turizmo.

1994 metų pabaigoje EBSW koncernas pakeitė pavadinimą ir tapo EBSW grupe.

Nustekeno dešimtis įmonių

Iš tikrųjų G.Petriko vadovaujamo aštuonkojo veiklos esmė buvo labai paprasta. Kauno holdingo kompanija rinko indėlius. Iš žmonių gauti pinigai buvo perskolinami EBSW prezidento bendrovėms. Jis pats ir verslo partneriai statėsi namus, pirko lėktuvus ir jachtas, kaupė lėšas užsienio bankuose.

Už pusvelčiui įsigytus investicinius čekius buvo privatizuota apie 100 šalies įmonių, o jas įkeitus iš bankų imamos milijoninės paskolos.
Šie pinigai į gamybą investuoti nebuvo. Kaip ir iš gyventojų surinktos lėšos, jie kažkur dingo, todėl privatizuotos bendrovės bankrutavo.

Holdingo kompanija iš tūkstančių gyventojų buvo surinkusi per 344 milijonus litų.

Bankrutavusi ji indėlininkams liko skolinga apie 80 milijonų.

Verslo partneriai – laisvėje

Nuosprendis penkerius metus trukusiame investicinės holdingo bendrovės teisminiame procese buvo paskelbtas praėjusių metų liepos 30-ąją.

Kauno apygardos teismas realia 5 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme, į jos terminą įskaičiuojant dėl kardomojo kalinimo už grotų praleistą laiką, nuteisė tik bendrovės valdybos pirmininką Valdą Krasnicką.

Bet, pritaikius amnestiją, šio asmens neatliktos bausmės dalis sumažėjo dar penktadaliu, o šių metų balandžio 8 dieną, už grotų praleidęs tiktai keturis mėnesius, V.Krasnickas išėjo į laisvę.
EBSW strategu vadinamas Algirdas Pašukevičius bausmės išvengė.
Teismas dėl senaties nutraukė baudžiamąją bylą ir nuo bausmės taip pat atleido Kęstutį Armaitį bei Nijolę Končienę.

Investicinės bendrovės direktorė Jolanta Barysienė nuteista 5 metams atėmimo, tačiau jai taip pat pritaikyta amnestija.
Nors nuosprendį buvo apskundę visi proceso dalyviai, vėliau jie tyliai skundus atsiėmė.

Nukentėjusių indėlininkų atstovai taip pasielgė siekdami, kad kuo greičiau būtų parduotas baudžiamojoje byloje areštuotas turtas ir žmonės atgautų bent dalį pinigų.”

Toliau, tiek “Lietuvos Rytas”, tiek “Kauno diena” cituoja V.Grigaravičiaus žodžius, kad senaties terminas šiam nusikaltėliui negalioja, kadangi jis slapstėsi. Iš dalies jie teisūs, bet yra didžiulis klaustukas.

Ko gero kiekvienas žinote, kad pasislėpus nuo tardymo ar teismo senaties eiga sustoja. Tačiau, nereikėtų pamiršti, kad naujojo BK 95 straipsnio 3 dalyje sakoma:
“…Tačiau apkaltinamasis nuosprendis negali būti priimtas, jeigu nuo to laiko, kai asmuo padarė nusikaltimą, praėjo 15 metų…”
Byla iškelta, kiek pamenu 1996 metais, taigi nusikaltimas padarytas dar seniau. Ar suėjo išganingieji 15 metų? O gal jie dar tik sueis vykstant ikiteisminiam tyrimui ir teismui? Taigi, nežiūrint kad G.Petrikis sulaikytas ar jis bus nuteistas išlieka klaustuku. Nors šiaip žinios džiuginančios, teisingumas triumfuoja, lauksim kol amerikiečiai sugaus Zamolskį.

Views All Time
Views All Time
3411
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

69 − 65 =