A.Kubilius siūlo reaguoti į G.Petriko norą derėtis

Opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius siūlo reaguoti į bankrutavusio koncerno EBSW buvusio vadovo Gintaro Petriko deklaruotą norą derėtis su Lietuvos politikais.

„G.Petriko liudijimai turi būti nedelsiant pateikti EBSW veiklą tiriančiai komisijai. Pora komisijos narių galėtų nuskristi į Kaliforniją ir pasikalbėti tenai su G.Petriku – tiek apie jo keliamas sąlygas, tiek apie jo liudijimų turinį”, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė opozicijos lyderis.

Dienraštis „Lietuvos rytas” šeštadienį išspausdino interviu su daugiau nei 81 mln. litų indėlininkų lėšų iššvaistymu apkaltintu buvusiu koncerno EBSW vadovu. G.Petrikas teigia norintis derėtis su Lietuvos politikais.

Straipsniai 1 reklama

JAV daugiau kaip metus kalintis ir teismo sprendimo dėl ekstradicijos laukiantis G.Petrikas interviu „Lietuvos rytui” sakė, jog Seimo komisijai su juo nepradėjus derybų, Lietuva niekada nesužinos, „kaip iš tiesų viskas vyko”. Buvęs EBSW koncerno prezidentas interviu tvirtina turėjęs daug įrodymų apie Lietuvoje vykusius procesus, į kuriuos buvo įsipainioję tiek verslininkai, tiek politikai.

Išklausyti G.Petriką raginantis A.Kubilius spaudos konferencijoje taip pat pastebėjo, kad „šiandien susidaro vaizdas, jog dabartinė valdžia daro viską, kad G.Petriko nesusigrąžintų į Lietuvą ir tie liudijimai būtų nepateikti komisijai, kuri sudaryta tam, kad būtų nustatyta tiesa apie G.Petriko ir to meto politikos lyderių santykius”.

Opozicijos lyderis pirmadienį kreipėsi į Seimo pirmininką Artūrą Paulauską bei EBSW laikinosios komisijos koncerno EBSW veiklai ištirti pirmininką socialdemokratą Algį Rimą, siūlydamas nedelsiant tartis dėl galimybės surengti komisijos atstovų ir G.Petriko susitikimą JAV.

Bankrutavusio EBSW koncerno veiklą tiriančios komisijos vadovas A.Rimas BNS pirmadienį sakė palaikantis opozicijos lyderio siūlymą Lietuvos atstovams susitikti su Kalifornijoje kalinamu G.Petriku.

„Susitikimas su G.Petriku mūsų komisijos požiūriu būtų naudingas, nes trūksta labai daug informacijos, kad galėtume atsakyti į Seimo mums suformuluotus klausimus”, – sakė EBSW veiklą tiriančios komisijos pirmininkas. Kartu A.Rimas pabrėžė, jog siunčiant Lietuvos atstovus susitikti su G.Petriku „reikalingas tiek politinis, tiek teisinis sprendimas”.

„Reikia sutarti, kas turėtų vykti – parlamentarai ar Generalinės prokuratūros atstovai – apklausti G.Petriko, nes be politinio sprendimo pradėti dialogą su buvusiu EBSW koncerno vadovu viršytų komisijos nario kompetenciją”, – BNS sakė A.Rimas. Septynerius metus nuo teisėsaugos slapstęsis G.Petrikas kaltinamas iššvaistęs EBSW koncerno turtą ir pasisavinęs apie 80 mln. Lietuvos gyventojų indėlių.

Daugiau kaip metus Los Andželo kalėjime uždarytas G.Petrikas laukia teismo proceso dėl grąžinimo į Lietuvą. G.Petrikas mano, jog laimėti ekstradicijos bylą sunku, tačiau galimybių yra, nes JAV turtą iššvaistęs verslininkas traktuojamas kaip bankrutavęs.

Žiniasklaida kelia versijas, jog barjeru G.Petriko išdavimo procedūrai gali tapti ir jo tėvystė. Verslininkas turi du mažamečius vaikus, turinčius JAV pilietybę.

Vaikų teisės ir ryšys su tėvais Amerikoje traktuojami griežtai, todėl tėvo išdavimas kitai šaliai, kai vaikai lieka JAV, gali tapti svariu G.Petriką ginančių advokatų argumentu, kodėl jis turėtų likti Amerikoje.

J.Sabatauskas: politikai negalėtų apklausti G.Petriko

Bankrutavusio EBSW koncerno buvęs vadovas Gintaras Petrikas tyčiojasi iš Lietuvos, reikšdamas norą derėtis su Lietuvos politikais. Šie esą negalėtų jo apklausti ne tik Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kalėjime, bet net ir Lietuvoje. Taip Eltai pirmadienį teigė Seimo narys socialdemokratas Julius Sabatauskas, komentuodamas žiniasklaidoje paskelbtą G. Petriko norą derėtis su politikais dėl tyrimui reikiamos informacijos suteikimo.

„G.Petrikas tyčiojasi iš Lietuvos, o kai kurie parlamentarai pakliuvo ant jo kabliuko”, – sakė socdemas.

Anot jo, JAV sulaikyto ir kalėjime laikomo Lietuvos piliečio negalėtų apklausti net mūsų šalies pareigūnai. Mat jei amerikiečiai sutiktų suteikti teisinę pagalbą, pavyzdžiui, leistų apklausti įtariamąjį, apklausą vykdytų tik jie patys pagal pateiktus klausimus. Lietuvos pareigūnai geriausiu atveju ją galėtų tik stebėti.

„Kur matyta, kad parlamentarai vykdytų ikiteisminį tyrimą? Parlamentinis tyrimas yra politinis tyrimas”, – tvirtino J. Sabatauskas. Galų gale, ką G. Petrikas pasakytų – kad nesiruošia važiuoti atgal ir pasiduoti teisingumui? Jis ruošiasi tik papilti srutų duobę vieniems parlamentarams apie kitus parlamentarus”.

„Seimo nariai negalėtų kada panorėję apklausti G. Petriko, net jei jis būtų išduotas Lietuvai. Mūsų šalies įstatymai nenumato galimybės sulaikytą žmogų atgabenti iš areštinės į apklausą Seime. Jis gali būti atgabentas į apklausą teisme, esant reikalui ikiteisminio tyrimo pareigūnai jį gali apklausti areštinėje arba surengti eksperimentą nusikaltimo vietoje”, – teigia J.Sabatauskas.

J. Sabatauskas suabejojo, ar G. Petrikas apskritai bus išduotas Lietuvai, nes jis turi nepilnamečių vaikų, kurie yra gimę JAV ir kuriuos gina šios šalies įstatymas.

Dienraštis „Lietuvos rytas” šeštadienį išspausdino interviu su daugiau nei 80 milijonų litų indėlininkų pinigų iššvaistymu kaltinamu buvusiu EBSW prezidentu. G. Petrikas pareiškė norįs derėtis su Lietuvos politikais dėl vertingos informacijos pateikimo. Jei Seime dirbanti laikinoji komisija nepradės derybų, Lietuva esą niekada nesužinos, „kaip iš tiesų viskas vyko”.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *