Naujas paauglių jaukas

Širdies infarktas, traukuliai, kraujo išsiliejimas į smegenis, insultas ar vėžys – visus šiuos sveikatos sutrikimus ir daugelį kitų gali sukelti lakiųjų organinių cheminių medžiagų naudojimas ar žolių mišinių vartojimas ne pagal paskirtį. Tačiau jaunimas linkęs juos bandyti ir nuodijasi, negalvodamas apie pasekmes sveikatai. Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės jau yra uždraudęs tam tikrų medžiagų patekimą į rinką ir siekia apriboti keleto naujų platinimą.

Medžiagų platinimas kontroliuojamas

Kasmet rinkoje atsiranda 1-2 tūkst. naujų cheminių medžiagų. Skatinant jas vartoti ne pagal paskirtį, keliama rimta grėsmė žmonių sveikatai. Cheminių medžiagų, dar vadinamų „buzais”, „poperiais”, „niochais”, uostymas yra tapęs paauglystės problema. Tiek internete, tiek parduotuvėse šios medžiagos pristatomos ir parduodamos kaip kambarių oro gaivikliai, dezodorantai bei odinių dirbinių valikliai.

Straipsniai 1 reklama

Kaip teigia Narkotikų kontrolės departamento Kontrolės skyriaus vedėja Rima Mačiūnienė, Lietuva nesiskiria iš kitų Europos Sąjungos šalių. Ir jeigu jaunimas kažką naujo svaiginimuisi išbando kitur, dažniausiai panašūs pranešimai pasirodo ir mūsų šalyje. „Šiuo metu dedama labai daug pastangų, kad tų medžiagų, kurias jaunimas vartoja svaiginimuisi, platinimas rinkoje būtų griežtai kontroliuojamas. Turiu omenyje augalinės ir cheminės kilmės sintetines organines medžiagas, kurios nėra įtrauktos į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą, tačiau veikia žmogaus psichiką”.

Narkotikų kontrolės departamentas, priklauso Europos Sąjungos informaciniam tinklui: operatyviai keičiasi informacija apie platinamas naujas medžiagas tiek Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse. Su gauta medžiaga yra supažindinamos ir kitos institucijos, kad laiku būtų galima įvertinti jų keliamą riziką, pavojų žmogaus sveikatai ir esant reikalui kontroliuoti.

Nuodija organizmą

Specialistai pabrėžia, kad lakiosios organinės cheminės medžiagos, vartojamos ne pagal paskirtį, gali turėti tragiškų padarinių sveikatai. Atsiranda apsinuodijimo simptomai, toksinės medžiagos sutrikdo kepenų, inkstų funkcijas. Įkvepiant lakiųjų medžiagų tiesiai į plaučius, gali sustoti kvėpavimas. Į kraują išsiskiria daug adrenalino ir kitų streso hormonų, todėl gali sustoti širdis.

Lakiųjų medžiagų savybė – gerai tirpinti riebalus. Smegenyse yra didelis kiekis riebalų, todėl lakiųjų medžiagų vartojimas sutrikdo centrinę nervų sistemos veiklą. Apsvaigimas nuo lakiųjų medžiagų labai pavojingas sveikatai. Jos sutrikdo deguonies apykaitą, o deguonies trūkumas ardo smegenis.

Rūkymui skirti žolių mišiniai (nors paskirtis gali būti nurodyta ir kitokia) organizmą nuodija daugiau nei tabako gaminiai. Sukeliami ne tik psichiniai sutrikimai, bet ir kyla rizika susirgti plaučių vėžiu, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, nes patenkančių dervų ir anglies monoksido kiekiai kelis kartus viršija tabako gaminiuose leidžiamus kiekius. Tyrimų rezultatai rodo, kad tokie žolių mišiniai dažnai yra papildomi kenksmingomis sintetinėmis cheminėmis medžiagomis. Juos vartojant gali prasidėti traukuliai, kraujo išsiliejimas į smegenis ar netgi ištikti infarktas. Jau nekalbant apie perdozavimą ar staigią mirtį.

Sukelia priklausomybę

„Klaidingai yra manoma, kad svaiginimasis tokiomis medžiagomis nesukelia priklausomybės”, – sako Licencijų skyriaus vedėja Jovilė Vingraitė. Amerikos mokslininkai nustatė, kad paaugliai, kurie nors vieną kartą gyvenime naudojo „poperius”, ateityje dažniau pradeda svaigintis kitomis narkotinėmis medžiagomis, užsiima neteisėta veikla, padidėja šių asmenų protinių sugebėjimų sutrikimų rizika.

Remiantis mokslinės literatūros duomenimis, galima atpažinti, ar žmogus vartojo chemines lakiąsias medžiagas bei su jomis maišytus žolių mišinius keletą kartų: pasikeičia akių vyzdžiai, akių fonas pasidaro gelsvas. Dažniausiai papilkėja veido spalva, iš burnos sklinda nemalonus cheminių medžiagų kvapas. Žinoma, keičiasi apsvaigusio žmogaus elgsena.

Toksikologams sunku nustatyti, ar paauglys cheminėmis medžiagomis apsinuodijo vartodamas jas svaiginimosi tikslais, ar ne. Lygiai taip pat sunku tiksliai nustatyti, ką jis vartojo. Sudėtinga nustatyti ir kokiomis žolėmis buvo apsinuodyta. „Daugumos žolių poveikis nėra pilnai ištirtas. Žinomas dalinis poveikis. Be to žolės tiriamos po vieną. O svaiginimuisi platinami žolių mišiniai. Kai jos vartojamos ne gydymosi, bet svaiginimosi tikslais, dažniausiai pasirenkamos didesnės dozės”, – sako J. Vingraitė.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *