Paprasta sėkmingos santuokos paslaptis

Vokietijos psichologas Ulrichas Clementas kalba apie tai, kas svarbiausia dviejų žmonių gyvenime.

„Focus”: Ar paskatinimas, pagyrimas gali padėti išsaugoti santuoką?

U. Clementas: Žinoma. Kai partneriai bendraudami yra geranoriški, gerbia vienas kitą, tai jau savaime padeda išvengti krizės. Nekalbu apie pompastiškas pagyras: „tu esi nuostabus”, „tu esi geriausias”.

Straipsniai 1 reklama

Svarbiausia – maži kasdieniški įvertinimai: „tai teikia man džiaugsmo”, „tai tikrai sąmojinga”, „tai, ką nusipirkai, yra gražu”. Tokie pozityvūs atsiliepimai pagerina santykius. Girdami vienas kitą pasakome: „tu man esi svarbus”. O dėmesys ir kito įvertinimas padeda puoselėti santykius. Kitaip viskas griūva. Svarbiausia – branginti ir vertinti vienam kitą. Tai susiję ir su smulkmenomis, pavyzdžiui, kai aš, žinodamas, jog mano partneris mėgsta tvarką, neišmėtau savo daiktų po visą kambarį.

Tvarkymasis kaip pagarba?

Porų santykiuose pagarba yra kur kas daugiau nei pozityvūs žodžiai. Aš laisva valia darau tai, kas kitam patinka. Aš suteikiu kitam džiaugsmo.

Kartais nutinka, kad žmonės nebeturi pasakyti ar padaryti kitam kažką gero…

Dažniausiai į konsultacijas ateinančios poros kalba apie tai, kas juos erzina. Jie nebemoka nieko kito daryti, tik ginčytis. Kai jų paklausiu, kokios partnerio savybės jiems patinka, jie pasimeta ir nežino ką atsakyti. Tai tikrai liūdna, juk daugelis iš jų anksčiau vienas kitą mylėjo.

Kaip poros galėtų vėl atgaivinti buvusius jausmus?

Kaip resursą galima išnaudoti prisiminimus apie pirmuosius pažinties metus, kai jausmai buvo stipriausi, ir iš naujo išgyventi tai, kas poros santykiuose yra ypatinga, brangu.

Ar meilė svarbiau nei pagarba?

Manau, kad ne. Kai seniai susituokusių ir vis dar puikiai sutariančių porų paklausi, kokia yra ilgalaikių santykių paslaptis, jie retai pasakys, kad meilė. Dažniausiai jie sako: „mes gerbėme ir priėmėme vienas kitą tokį, koks jis yra”. Gerų santykių esmė: priimti savo gyvenimo draugo savitumą ir suvokti, jog jis galbūt yra kitoks, nei mums norėtųsi. Nesėkmingose santuokose partnerių skirtumai tampa problema. Sutuoktiniai vienas kitam ima prikaišioti smulkmenas, pavyzdžiui, kad kitas ilgiau miega ar greičiau valgo. Geroje santuokoje partnerių skirtumai laikomi privalumu, o individualumas – tuo, kas praturtina santuoką: „man tai įdomu”, arba – „aš priimu tai”.

Jei kalbėtume apie intymų gyvenimą, kur čia yra erdvės pagyrimui?

Jau pats seksas yra pagyrimas, ženklas, kad žavimės savo partneriu. Tačiau egzistuoja tam tikri nuo lyties priklausantys skirtumai. Moteriai dažniausiai rūpi, ar ji yra patraukli, geidžiama. Vyrams svarbiausia: ar aš esu geras meilužis? Moterims svarbiau ne rezultatas, o pats procesas.

Taigi, vyrams paskatinimo reikia labiau nei moterims?

Jie tiesiog įdeda daug pastangų, kad užkariautų moterį.

Susireikšminti, girtis, atrodyti svarbiu – viskas tam, kad juos pripažintų. Todėl vyrai kaip atlygio laukia patvirtinimo: tu esi puikus meilužis.

Koks paskatinimas geriausiai veikia moteris?

Moterims patinka, kai viskas yra šiek tiek padailinta. Vyrai neįvertina to, kad moterys myli ausimis. Ne tik nešvankios kalbos, bet ir švelnūs šnabždesiai apie tai, kas jose ypatinga, apie jų kūną ir judesius. Visa tai moteris veikia kaip afrodiziakas.

Kaip išsakyti savo pageidavimus, kad partneris į juos atsižvelgtų?

Pageidavimus geriausia išsakyti kaip kvietimą, o ne kaip reikalavimą. Suvedžioti yra geriau nei reikšti pretenzijas.

Views All Time
Views All Time
1556
Views Today
Views Today
2

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

− 1 = 7