Destruktyvios religinės bendruomenės siekia pripažinimo

Įgyti oficialų statusą panoro dvi prieštaringai vertinamos religinės bendruomenės – Vilniaus krikščionių bažnyčia „Pergalė” ir Ošo meditacijos centras „Odžas”, veiklą šalyje aktyvina ir kitos religinės bendruomenės, žmonių dažniausiai vadinamos sektomis, teigia dienraštis „Respublika”.

Teisingumo ministerija netrukus ketina įregistruoti Vilniaus krikščionių bažnyčią „Pergalę” kaip netradicinę religinę bendruomenę. Lietuvoje yra apie šimtas aktyvesnių „Pergalės” narių, dauguma jų gyvena Vilniuje ir Kaune.

Dienraščio teigimu, šalyje yra keletas sektų, kurios naujus narius verbuoja siūlydamos gydymo nuo narkotikų ir alkoholizmo paslaugas. Tarp jų – ir „Pergalės” bažnyčia bei scientologų dukterinė organizacija Vilniaus dianetikos centras.

Straipsniai 1 reklama

Dešimtus metus Lietuvoje veikianti visuomenine organizacija „Pergalė”, prisistatanti kaip kovos su narkomanija ir alkoholizmu religinė bendruomenė įkurta 1970 metais JAV. Pasaulyje ji dar žinoma „Puodžiaus namų”, „Durų”, Krikščionių bendrijos bažnyčios pavadinimais.

Šiuo metu „Pergalei” vadovauja amerikietis Keitas Salivanas.

1995 metais sostinės Savivaldybės visuomeninių organizacijų rejestre įregistruotos „Pergalės” įstatuose teigiama, kad tai – „visuomeninė krikščioniška švietimo organizacija, kuri vienija savarankiškais pagrindais piliečius, turinčius bendrų interesų žmogaus ir visuomenės dvasinio tobulėjimo srityje, plačiai panaudojant Bibliją, muziką, dramą”.

1995-ųjų įstatymuose teigta, jog „Pergalė” atlieka operatyvinę veiklą, kaupia informaciją apie savo narius. Buvo kilę įtarimų, jog religinė organizacija – tik priedanga užsienio žvalgybininkams. Tačiau šįmet pakeistuose įstatuose tokių eilučių nebėra.

Dienraščio teigimu, netrukus Teisingumo ministerijos duris ketina praverti ir bene skandalingiausios šalyje religinės bendruomenės – Ošo meditacijos centro „Odžas” vadovas Mečislovas Vrubliauskas.

Nuo 1992-ųjų Vilniuje veikiantį Ošo meditacijos centrą prieš keletą metų Teisingumo ministerija atsisakė registruoti, motyvuodama tuo, kad šio centro propaguojama dinaminė meditacija neatitinka Lietuvos sveikatos įstatymų ir „gali pažeisti viešąją tvarką, žmonių sveikatą bei dorovę”. Apie 100 nuolatinių narių vienijantis „Odžas” pasaulyje pagarsėjo narkotikų ir grupinio sekso skandalais.

Iš Raseinių rajono kilęs buvęs Vilniaus universiteto dėstytojas M.Vrubliauskas save vadina indišku vardu Prem („meilė”). Jo vadovaujamos bendruomenės nariai kas penkis mėnesius turi pasitikrinti, ar neserga AIDS.

Pareigūnų teigimu, M.Vrubliauskas ne kartą yra kurstęs religinę nesantaiką.

Dienraščio teigimu, viena destruktyviausių pasaulyje sektų vadinama Scientologijos bažnyčia Lietuvoje veikia Vilniaus dianetikos centro pavadinimu.

Anksčiau scientologai senamiesčio Visų Šventųjų gatvėje buvo įkūrę vadinamąjį Sveikatos gerinimo kabinetą, kuris platino nelegalius vitaminus „G&G”. Po pusę metų trukusios bendros Valstybės saugumo departamento ir tuometinio Mokesčių policijos departamento operacijos nustatyta, jog scientologės Tatjanos Abramenkovos individuali įmonė „Detoksikacija”, įkūrusi Sveikatos gerinimo kabinetą, tvarkė dvejopą apskaitą, nuslėpė apie 50 tūkst. litų mokesčių. Įmonei buvo iškelta baudžiamoji byla.

Sveikatos gerinimo kabinetas siūlė scientologų sukurtą detoksikavimo programą, kainuojančią apie 4 tūkst. litų. Tačiau medikai nustatė, jog ši programa netinka gydyti nuo alkoholizmo ir narkomanijos, neatlieka detoksikacijos funkcijos.

Pasak „Respublikos”, netrukus destruktyvioms religinėms bendruomenėms bus kur kas sunkiau pasiekti oficialų statusą. 1995 metais įsigaliojusiame Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatyme numatoma, kad religinės bendruomenės gali turėti trejopą statusą – tradicinės arba netradicinės religinės bendruomenės ar bendrijos, taip pat gauti vadinamąjį valstybės pripažinimą.

Valstybės pripažinimas neseniai buvo suteiktas baptistams, jo siekia metodistai.

Pagal šiais metais įsigaliojusį Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo pakeitimo įstatymą valstybės pripažinimą galės gauti vos viena kita religinė bendrija. Numatyta, jog bendrija kaip Lietuvos istorinio, dvasinio ir socialinio palikimo dalis gali būti valstybės pripažinta tik tada, jeu ji vienija ne mažiau kaip 0,1 proc. (3,4 tūkst.) pilnamečių Lietuvos piliečių.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje tik viena- Jehovos liudytojų bendruomenė peržengia numatytą 0,1 proc. ribą.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *