Planuoju geriausią gyvenimo vasarą

Su birželiopyyyrma! 16 laipsnių aštuntą ryto žada daug. Ir tai tik vasaros pradžia. Pastaruoju metu blogo ravėjimą tenka iškeisti į rimtesnę veiklą, bet pažadu, kad ištikimai žymėsiuosi visus festivalinius, terasinius ir panašius įspūdžius. Taip pat ir anonsuosiu – kalendorių keliu į prioritetų viršūnę. Kol kas – šakėm ant vandens dėliojamas ateinančių trijų mėnesių nuotykių planas. Visos įmanomos terasos Vilniuje, atrodo, jau atidarytos. Tiesa, „Chaplin“ vartai užverti, o per jų plyšį įžvelgiau tik statybinių šiukšlių krūvą. Nežinau ateities planų – kaip ir „Boom Boom“ terasos už „Baltų dramblių“. Girdėjau, kad ten įsikurti ketina su „Soul Box“ susiję asmenys, bet kad ir pats industrinis kiemas visai neprastas. Esminis judesys, aišku, išliks „Vasaros terasoje“ ir „Vienuolyno kieme“. Viskio ir alaus remiamos gitaros, sintezatoriai bei mikrofonai – tik spėk suktis tarp antradienių ir ketvirtadieniųne, kai koncertai geri ir nemokami. Didžėjai – irgi patys smagiausi. „Mondayjazz“, Intakz su šeima, „Minimal Mondays“, „Love In Slow Motion“ – niekas vasaros vakarų namuose neleis. Beje, atidarymo proga gegužės viduryje lankiausi ir dar vienoje atviroje vietoje – „Pietų parke“. Iš esmės Sereikiškių prieigose, netoli „Pas Erlicką“ sezonui įsikūrė „Cecho 48“ šeimininkas Berloga su visais savo globojamais tamsios ir nebūtinai muzikos skleidėjais. Erdvę ten dailiai rėmina vijokliai ir darko taškyti dažai, viskas kažkiek primena kokio nors draugelio kiemelį Užupyje ar Žvėryne, ir tai tikrai nėra minusas. Tikiuosi, taip tuščia, kaip „Ceche“, ten niekada nebus.

“Roko naktys 2009” – perspektyvių grupių tramplinas į didžiąją sceną
|

“Roko naktys 2009” – perspektyvių grupių tramplinas į didžiąją sceną

Rugpjūčio 7-8 d. vyksiančio tarptautinio roko festivalio “Roko naktys 2009” metu Zaraso ežero saloje (Zarasai) drebins ne tik daugiau nei 20 žinomų Skandinavijos ir Baltijos šalių grupių pasirodymai, tačiau ir jaunųjų roko atlikėjų pasirodymai. Jaunimo scenoje koncertuosiančios 11 perspektyvių grupių iš Lietuvos ir Latvijos varžysis dėl teisės 2010 metais groti vienoje iš dviejų pagrindinių roko festivalio scenų. Penktadienio pavakarę ir šeštadienio popietę vyksiančių koncertų metu nugalėtoją išrinks festivalio publika. “Festivaliu “Roko naktys 2009” siekiame ne tik pristatyti šiuolaikinės roko scenos lyderius iš Skandinavijos ir Baltijos šalių, tačiau ir ugdyti roko kultūrą Lietuvoje. Todėl nusprendėme suteikti galimybę perspektyvioms grupėms varžytis dėl galimybės kilti aukštyn. Konkursas vyks gatvės muzikinių kovų principu – laimėtoja taps grupė, sutrauksianti daugiausiai žiūrovų prie scenos ir sukelsianti audringiausias ovacijas. Šių varžytuvių nugalėtojams bus rezervuota vieta vienoje iš festivalio “Roko naktys 2010″ pagrindinių scenų”, – sakė “Roko naktų 2009” prodiuseris Algirdas Barniškis-Blėka. Vienintelė konkurse dalyvausianti latvių kompanija “Laime Pilnīga”, užsienyje save pristatantys kaip “The Happs”, į šalia Latvijos esančius Zarasus neabejotinai atsigabens nemažą palaikymo komandą, o Lietuvos publiką bandys sužavėti klasikinio roko skambesiu. Bene labiausiai žinoma iš jaunųjų “Roko naktų 2009” grupių bus vilniečių penketas “Moondust”.

|

Nemokamai į “Pure Future” – su “Sony Ericsson” telefonu

Jau kitą savaitgalį, rugpjūčio 1 d. Trakų pilyje vyks tradiciniu tapęs “Pure Future” festivalis, į kurį nemokamai galės patekti kiekvienas, turintis išskirtinį “Sony Ericsson” W508 telefoną su festivalio viršeliu. Šiųmetis “Pure Future” festivalis bus jubiliejinis – jam sukaks penkeri. Šia proga festivalio gerbėjai galės džiaugtis ne tik įžymiuoju DJ duetu Sasha ir John Digweed, bet ir specialiai telefonų gamintojos “Sony Ericsson” išleistu proginiu W508 “Walkman” telefonu su festivalį atspindinčiu dangteliu. Kiekvienas, įsigijęs tokį telefoną, į festivalį ir jo VIP ložę galės patekti nemokamai. Išskirtinis W508 yra pirmasis “Sony Ericsson” bandymas Lietuvos rinkai pasiūlyti originalų produktą. Kūrybos ir bandymų procesas vyko apie pusę metų, buvo sukurti ir iš septynių skirtingų modelių atrinkti 3 tobuliausi telefono viršeliai – pirmasis su Trakų pilies atvaizdu, antrasis dramblio kaulo spalvos su tūkstančiu, iškeltų į orą rankų, ir trečiasis – su įspūdinga veidrodine šokėjų nuotrauka. Siekiant pagaminti labiausiai žmonėms patikusio dizaino telefoną, internete buvo vykdoma apklausa. Viršelis, laimėjęs pirmąją vietą ir buvo išleistas ribotu 1000 telefonų tiražu. Vartotojai galės džiaugtis ne tik telefonu su pirmą vietą laimėjusiu viršeliu, bet ir per atsitiktinumą labai mažu tiražu pagamintu telefonu su antrąją vietą laimėjusiu viršeliu. Telefoną, kainuojantį apie 850 Lt, jau galima įsigyti “Topo centro” parduotuvėse ir www.emobilus.lt svetainėje.

Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės programa 2009 m. liepos 1-6 d.
|

Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės programa 2009 m. liepos 1-6 d.

Lietuvos Dainų šventė, kuri vyks 2009 m. liepos 1- 6 dienomis yra nacionalinis visuotinio pobūdžio kultūros reiškinys, savo dvasia prilygstantis senosioms Graikijos olimpinėms žaidynėms. Dainų šventė išaukština žmogaus kūrybinę saviraišką, meno kūrėjų galias, tautinės kultūros gyvybingumą, Tėvynės meilę ir solidarumą. Mėgėjų meno kolektyvų kūrybinis aktyvumas, vietinės, regioninės dainų šventės yra Lietuvos Dainų šventės tradicijų tęstinumo pagrindas. Dalyvavimas Dainų šventėje grindžiamas savanoriškumu, gebėjimu tobulai paruošti ir atlikti numatytą repertuarą. Lietuvos suaugusiųjų ir moksleivių Dainų šventės rengiamos kas ketveri metai. Dainų šventės “Amžių sutartinė” koncepcija. Amžių amžiai – tai amžinybė, begalinis laikas iš praeities į ateitį, iš amžių glūdumos į amžių šviesą, iš neįžvelgiamos gelmės į neįžiūrimą aukštį, iš giliausios šaknies į skaisčiausią žiedą, spindintį viltyse tarsi pati saulė. Taip auga amžinasis ąžuolas, mūsų pasaulio medis, ant kurio viršūnės štai vėl nutūpė iš dangaus skardžiabalsis mūsų dainų paukštis ir pragydo praamžių gaidų naujomis dermėmis, mūsų prieštaringos Dalios sutartinėmis, kuriomis visų mūsų skirtingus balsus į vieną audinį be paliovos audoja bendra mūsų Laima.

Kultūros naktį – natų tiltas, nemigos aitvaras, aistros šokiai ir įspaudai miestui
|

Kultūros naktį – natų tiltas, nemigos aitvaras, aistros šokiai ir įspaudai miestui

Naktį iš birželio 20 d. į 21 d. Vilnius trečius metus iš eilės vilniečius bei miesto svečius kvies nemiegoti. Kultūros naktį šiemetinėje Europos kultūros sostinėje snaudulį sklaidys galimybė pasivaikščioti modernios ir klasikinės muzikos tiltais, išmokti tango ar salsos šokį, palikti savo įspaudą Vilniuje. Renginių ciklas „Tebūnie naktis!” pakvies aplankyti daugiau nei 50 Vilniaus vietų, kuriose bus pristatyti įvairių sričių meno projektai. Slampinėdami daugelyje Europos sostinių turbūt prieisite tiltą, nuo kurio norėsis stebėti skubančių praeivių veidus ir klausytis raibuliuojančios upės šniokštimo. Tačiau vargu ar kur nors rasite „Garso tiltą”, siūlantį visiems praeiviams pasigrožėti unikalia garso ir vaizdo sinteze. „Tebūnie naktis!” suteiks tokią progą, jei 20 val. atvyksite prie Vilniaus dailės akademijos „Fluxus” tiltelio. Pirmuosius muzikinio tilto pastolius įkals ansambliai „Stravinskis” ir „Kristupo kvintetas”, kurie atliks jaunųjų Lietuvos, Italijos ir Didžiosios Britanijos kūrėjų kompozicijas, sukurtas specialiai šiems kolektyvams. Vėliau tiltą užims koncertas „Muzika yra labai svarbi”, kurio metu vyks teatralizuotas vaizdo spektaklis. Norinčių pereiti „garso tiltu” 23 val. laukia šiuolaikinės muzikos dueto „R&R Electronics” kūrinys „Fly birdie, fly”. Tai – eksperimentinės muzikos projektas, sukurtas pasitelkiant gyvą atlikimą (vokalas, smuikas), akustinio bei elektroninio garso ir vaizdo sintezę, gyvąją elektroniką.

|

Klaipėdos klube „Global” – pavasaris iš Luis Paris rankų

„Cela sent le printemps”*, – dabar kartoja paryžiečiai. Jeigu prancūziškai nemokate ir net pavasario dvelksmo dar nepajutote – ne bėda. Vieną žodį prancūzų kalba – „Paris” – moka visi klubo „Global” lankytojai, skanduosiantys jį ir kovo 28-ąją, mėnesio vakarėlyje su geru bičiuliu Luis Paris. Renginio „Spring from Paris” metu rezidentas Manchini didžiojoje salėje išpurens dirvą pagrindiniai mėnesio pasirodymo viniai: „Global” krikštatėvis Luis Paris, atspindėdamas vakarėlio pavadinimą, savo setu šokių aikštelėje paskleis gaiviausios sezono muzikos gūsį. Nuo 1990-ųjų didžėjaujantis britas, karjerą pradėjęs nelegaliuose paauglių vakarėliuose, rieškučiomis sėmė patirtį ir prisidėjo prie to, kad elektroninė šokių muzika nebesislapstytų požemyje ir įgytų begalę gerbėjų visame pasaulyje. Lietuvos klubinėtojų mėgstamas Luis Paris yra grojęs įvairiausiuose planetos taškuose nuo Amsterdamo iki Niujorko ir išleido krūvą kūrinių. Švelnius jausmus mūsų šaliai puoselėjantis prodiuseris yra senas „Global” draugas, mėgstantis sugrįžti į Klaipėdą pristatyti klubinės scenos naujienų. Meilės miesto vardą populiarinančiam didžėjui talkins gausi „Pure Star Agency” šokėjų komanda, kuriai taip pat nesvetima prancūziška dvasia. Jau kelerius metus gražuolės šoka vakarėliuose, kurie tarptautinio Kanų kino festivalio metu vyksta šiame prašmatniajame prancūziškosios Rivjeros kurorte.

Šimtmečius skaičiuojanti Kaziuko mugė gyvuoja ir nuolat kinta

Viena iš ryškiausių Vilniaus tradicinių švenčių – Kaziuko mugė skaičiuoja 405-uosius metus ir yra tapusi labai įdomiu etninės kultūros reiškiniu – gyvu ir nuolatos kintančiu. Tai pabrėžia etnologas profesorius Libertas Klimka, prieš šių metų Kaziuko mugę, kuri vyks kovo 6-8 dienomis, palydėdamas Eltos agentūros, muziejinėmis ir mugės rengėjų nuotraukomis iliustruotą knygą “Kaziuko mugė” (Kaziukas’ Fair) lietuvių ir anglų kalbomis. Išleistą nedideliu 800 egzempliorių tiražu, šią gražią knygą bus progų įsigyti Kaziuko mugės dienomis. Pasak etnologo, Kaziuko mugė, mūsų laikais virtusi labiau komerciniu renginiu, yra kilusi iš daugiau kaip keturis šimtmečius gyvuojančios bažnytinės šventės – Šventojo Kazimiero pagerbimo procesijų, todėl labai sveikintinas tradicinių eisenų atgaivinimas ir tradicinių Vilniaus amatų skatinimas. “Aš šį unikalų reiškinį stebiu nuo pokario metų, jo evoliuciją ir raidą, kintančias verbų – Vilnijos krašto puošmenos – madas ir meninius ieškojimus. Kaziuko mugė atsirado iš kermošiaus – bažnytinę šventę lydinčios prekybos. Iš tos prekybos pamažu išaugo ir komercinė mugės dalis, nes reikėdavo parvežti lauktuvių namiškiams iš kermošiaus, o neužtenka vien riestainių virtinės ant kaklo ar didelės Kaziuko širdies, kuri būdavo nuo delno didumo iki pusmetrio skersmens, su užrašais “Myliu”, “Ilgiuosi”, “Priimk mano širdį”, moteriškais ir vyriškais vardais.

Kaziuko mugė 2009

Kovo 6-8 dienomis Vilniuje vyks Kaziuko mugė 2009. Kaip ir kiekvieną pavasarį į Vilniaus senamiesčio gatves sugrįžta šurmuliuojanti Kaziuko mugė. Istoriniai šaltiniai byloja, kad ši šventė buvo ne tik tautodailininkų ir liaudies meistrų sambūris, sutraukdavęs amatininkus iš atokiausių Lietuvos kampelių bei kaimyninių šalių, bet ir smagus mugės lankytojų bei dalyvių pasibuvimas su įvairiausių žanrų muzikantais, artistais. To pasibuvimo netruks ir šiemet, nes Vilniaus etninės kultūros centras šių metų Kaziuko mugei rengia specialią kultūrinę programą. Kultūrinė Kaziuko mugės programa vilniečius bei miesto svečius kviečia – į Gedimino prospektą (prie Lietuvos nacionalinio dramos teatro), Pilies gatvės pradžią, Rotušės aikštę, Tymo kvartalą, Maironio gatvę, kavinę „Pas Kaziuką“ („Aula“, Pilies g. 11). Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog palikti savo pėdsaką tūkstantmetį skaičiuojančioje valstybės istorijoje yra be galo sudėtinga. Tam reikia atlikti didžius darbus, sukurti įspūdingus kūrinius ar išsiskirti kurioje nors srityje. Tačiau yra ir kitas variantas – tiesiog apsilankyti Kaziuko mugėje, pasidabinti verba bei papozuoti prieš objektyvą čia pat įsikūrusioje LT 1000 palapinėje. Projekto LT 1000 palapinė bei čia besidarbuosiantys fotografai Kaziuko mugės svečių ir dalyvių lauks itin patogioje vietoje – Rotušės aikštėje šalia didžiosios scenos. Čia šurmuliuos pagrindinis mugės sambrūzdis, skambės koncertai, vyks įvairūs rinkimai, konkursai ir kitos atrakcijos.

Kaziuko mugė gręžiasi į savo ištakas ir kratosi kinų prekių turgaus įvaizdžio

405-uosius metus skaičiuojanti ir Vilniaus simboliu tapusi Kaziuko mugė šįmet gręžiasi į savo šimtmečių istorines ištakas ir daugiau dėmesio skirs tradiciniams amatams. Pasak rengėjų, šįmet norima suteikti tradicinei mugei unikalumo – kad ji netaptų paprastu kinų prekių turgumi, bet atspindėtų šimtametes Vilniaus amatininkų cechų ir Vilniaus krašto tautodailininkų tradicijas. Pasak šįmet Kaziuko mugę, vyksiančią kovo 6-8 dienomis, rengiančios UAB „Concept events & media“ generalinio direktoriaus Tado Rimdžiaus, dabar norinčiųjų dalyvauti mugėje aktyvumas panašus į pernykštį – mugėje bus apie tūkstantį pardavimo vietų, pasirašyta 750 sutarčių, tačiau neturint prekių ir gaminių sertifikavimo sistemos, pardavėjai prekybos vietose bus kontroliuojami, kuo prekiauja. „Atsirado daug norinčiųjų prekiauti gaminiais iš lino, vilnos, medžio, molio, vario, odos, kailio, kalvystės kūriniais, verbomis ir floristikos dirbiniais, duonos ir pyrago gaminiais. Šių metų mugės naujovė – prekyba Tymo kvartale ūkininkų maisto produktais, kurių kokybę garantuoja Lietuvos kulinarinio paveldo ženklas. Pirmą kartą prekybos vietos mugėje atskirtos nuo maitinimo vietų“, – pabrėžė T. Rimdžius. „Sertifikuotiems meistrams, amatininkams, ūkininkams, Žemės ūkio ministerija Kaziuko mugėje išpirko vietas garbingiausioje Gedimino prospekto dalyje, todėl šie meistrai dalyvaus nemokamai, rodys savo dirbinių gamybos procesą, naudojamus įrankius ir žaliavas“, – sako Libertas Klimka.