10 patarimų apie finansus ir atostogas

pinigu taupymas 6 Straipsniai.lt

Pradėti planuoti atostogas rekomenduojama prieš metus. Skamba absurdiškai? Galbūt, bet tai ne tik padeda tinkamai suplanuoti savo laiką, bet ir nemažai sutaupyti. Vis dėlto kai kuriuos finansinius dalykus verta žinoti, net jei keliauti į užsienį ruošiatės jau rytoj…

  1. Valiuta. Prieš kelionę pasirūpinkite reikalinga užsienio valiutos suma. Nedarykite to paskutinę minutę ir pasistenkite pasinaudoti geriausiu dienos keitimo kursu. Be to, nepamirškite: kuo didesnė suma keičiama, tuo palankesniu kursu galite pasinaudoti. Keisdami didesnę sumą taip pat galite išvengti daugkartinio valiutos keitimo mokesčių, kuriuos gali taikyti valiutos keityklos. Tačiau nepersistenkite, nes jei liks daug nepanaudotos valiutos, ypač nedažnai naudojamos (Azijos šalių ir pan.), ir keisite ją vėl į litus, patirsite, nors ir nedidelį, bet nuostolį.
  2. Grynieji. Jei kelionėje pritrūkote grynųjų, išsigryninti pinigų iš mokėjimo kortelės užsienyje galite kaip ir Lietuvoje – bankų bankomatuose. Grynuosius bankomatas išduos tos šalies, kurioje viešite, valiuta. Galite išsigryninti ir iš kreditinės kortelės, tačiau aptarnavimo ir operacijų mokesčiai bus gerokai didesni. Tačiau naudodamiesi bankomatais užsienyje būkite atidūs – kai kuriose šalyse dėl naudojamų skirtingų skaičių ženklų galite patirti sunkumų įvesdami PIN kodą, o kai kuriuose kraštuose bankomato galite ir nerasti.
  3. Atsiskaitymai. Atsiskaitydami kortele sutaupysite galimus išgryninimo iš bankomato užsienyje mokesčius. Be to, grįžus namo bus lengviau suskaičiuoti savo kelionės išlaidas.
  4. Kreditinės kortelės. Kreditinės kortelės – itin patogus atsiskaitymo būdas užsienyje. Jei turite ne vieną kreditinę kortelę, prieš išvykdami pasidomėkite, kurios kortelės mokesčiai palankesni. Kreditinę kortelę užsienyje pravartu turėti ir dėl kitų priežasčių. Daugeliu atvejų ši kortelė garantuoja sveikatos draudimą jos savininkui ir šeimos nariams, ir tai papildomai nieko nekainuoja. Be to, kreditinėms kortelėms taikomos specialios lėšų apsaugos programos.
  5. Kontaktai. Prieš išvykdami atostogauti, sužinokite, kaip susisiekti su savo banku ir kitomis jus aptarnaujančiomis kompanijomis, jei įvyktų nelaimė ar prireiktų pagalbos.
  6. Nepalikite. Nepalikite savo kortelių naudotis šeimos nariams ar giminaičiams ir, jei turite savo vadybininką banke, informuokite jį apie planus išvykti į užsienį. Jei banko sistemos užfiksuoja atsiskaitymus tuo pačiu vardu skirtingose šalyse, toks atvejis registruojamas ir informacija perduodama kliento vadybininkui. Jei vadybininkui nepavyksta susisiekti su klientu, apribojamos tam tikros operacijos kortelėmis, siekiant apsaugoti kliento pinigus, kol bus išsiaiškinta situacija.
  7. Saugumas. Jei naudojatės ne viena mokėjimo ar kreditine kortele, tikslinga savo lėšas paskirstyti tarp skirtingų sąskaitų. Atvykus į šalį ir, tarkime, išėjus pasivaikščioti rekomenduotina neštis tik vieną iš kortelių ar bent jau ne visas, o kitas palikti viešbučio seife ar kitoje saugioje vietoje. Jei neapsistojate viešbutyje ar saugumą galinčioje garantuoti vietoje ir esate priversti visus daiktus nešiotis, nelaikykite visų turimų kortelių vienoje vietoje. Taip praradę vieną iš kortelių ar piniginę su keliomis kortelėmis neliksite svečioje šalyje be skatiko.
  8. Kelionės čekiai. Kelionės čekiai padės išvengti nuostolių ir nesklandumų, jei būsite apvogti ar juos pamesite, nes jais negali pasinaudoti kitas asmuo. Pamesti arba pavogti čekiai, informavus apie tai kelionės čekių kompensavimo tarnybą, nemokamai keičiami į naujus. Kai kuriose šalyse jais galima apmokėti viešbučio arba restorano sąskaitą, atsiskaityti parduotuvėje. Mokėdami kelionės čekiais, grąžą gausite grynaisiais, o keičiant kelionės čekius, valiutos kursas paprastai būna palankesnis negu keičiant grynuosius. Kelionės čekių galiojimo laikas neribotas. Nepanaudotus čekius galite vėl iškeisti į pinigus arba pasilikti kitai išvykai. Vis dėlto, nors tai labai patogi ir rekomenduotina priemonė kelionėse, derėtų turėti ir šiek tiek grynųjų, nes kelionės čekiai priimami ne visur. Verta žinoti, kad kartais čekių išgryninimo mokesčiai užsienyje yra didesni nei, tarkime, atsiskaitant kreditine kortele.
  9. Galiojimo datos. Prieš išvykstant į užsienį įprasta pasitikrinti paso ir kitų reikalingų kelionėje dokumentų galiojimo datą. Tačiau derėtų neužmiršti pasitikrinti ir kreditinių bei debetinių kortelių galiojimo datų, kurios nurodytos ant kortelės, nes pasibaigus galiojimo datai visos operacijos kortele sustabdomos.
  10. Svarbūs dokumentai. Padarykite bent po dvi visų svarbių dokumentų, tokių kaip pasas, draudimo polisai ir t. t., kopijas. Vieną kopijų rinkinį palikite draugams ar giminaičiams Lietuvoje, o kitą kartu su originaliais dokumentais pasiimkite į kelionę. Tai padės sumažinti pinigų ir laiko nuostolį, jei dokumentus pamestumėte ar pavogtų.
Views All Time
Views All Time
1347
Views Today
Views Today
2

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

4 + 1 =