Robotai sėkmingai nusileido Marse, gautos pirmosios nuotraukos

Robotai sėkmingai nusileido Marse

JAV mokslininkų sukurtas robotas, kurio tikslas – ieškoti Marse gyvybės požymių, sėkmingai nusileido šioje nesvetingoje planetoje, pranešė Jungtinių Valstijų nacionalinės aeronautikos ir kosmoso tyrimo agentūros (NASA) mokslininkai.

Jungtinėse Valstijose pagamintas robotas, kuriam tris mėnesius teks ieškoti gyvybės ženklų – tai pats ambicingiausias iki šiol Raudonosios planetos tyrimas.

Pirmasis iš dviejų JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimo administracijos (NASA) sukurtų robotų „Mars Expedition Rover” (MER) nelygioje Marso teritorijoje nusileido kaip ir buvo planuota sekmadienį, 6 val. 52 min. Lietuvos laiku.

Straipsniai 1 reklama

Pusę milijardo kilometrų iki Marso šis robotas skrido septynis mėnesius, o paskui 19 800 kilometrų per valandą greičiu šešias minutes skrodė planetos atmosferą.

„Tai bus šešios minutės iki pragaro”, – išvakarėse sakė NASA kosmoso tyrimų administratorius Edas Weileris (Edas Veileris).

Robotus dvynius, kurie pavadinti MER-A ir MER-B, gabena du zondai – „Spirit” (angl. dvasia) ir „Opportunity” (angl. galimybė). Jie į orbitą buvo paleisti atitinkamai birželio 10 ir liepos 7 dienomis. Robotas MER-B į Marsą turėtų atskristi sausio 25 dieną.

Tam, kad robotai sklandžiai nutūptų ant Marso paviršiaus, NASA patobulino seną sistema, kuri buvo panaudota 1997, kai planetos paviršių tyrė tarpplanetinė stotis „Mars Pathfinder”.

Ši misija kainavo rekordiškai daug – 800 mln. dolerių (apie 2,3 mlrd. litų). Ateinančius tris mėnesius pustrečio šimto specialistų ir mokslininkų stengsis užtikrinti, kad šešiaračiai robotai sulig mažų gabaritų automobiliu, kurių kiekvienas sveria po 180 kilogramų, ištvertų atšiaurias Marso sąlygas.

Nuotykiai Marse prasidėjo jau prieš kelias dienas: gruodžio 25 dieną čia nusileido konkurentų projektas – britų kosminė geologijos laboratorija „Beagle 2”, apie kurią nuo to karto nieko negirdėti.

Robotams nutūpus, išsiskleidusios panoraminės kameros įgalins padaryti itin ryškias spalvotas Marso aplinkos nuotraukas. Jose vaizdas bus atspindėtas 360 laipsnių kampu.

NASA mokslininkai jau pranešė gavę pirmąsias nuotraukas iš Marso. Nuotraukose užfiksuotas zondų nusileidimas, krateris, kuriame nusileido zondas, Marso paviršiaus vaizdai.

Aštuntą „viešnagės” parą robotas turėtų pradėti judėti uolėtu planetos paviršiumi. Para Marse trunka 24 valandas, 39 minutes ir 35 sekundes.

Per pastaruosius 40 metų į Marsą buvo surengta trisdešimt misijų, iš kurių tik dvylika baigėsi sėkmingai, praėjusiais metais sakė E.Weileris.

Views All Time
Views All Time
3348
Views Today
Views Today
2

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

− 5 = 4